top of page
Szukaj

PUSTYNNY KSIĄŻĘ - Peter V. Brett

Od zejścia Wybawiciela do Otchłani minęło piętnaście lat. Nowy świat stał się miejscem względnie bezpiecznym, a ludzie prawie zapomnieli, czym jest prawdziwy strach przed Nocą. Dzieci tych, którzy wygrali wojnę z demonami, dorastają w cieniu niemożliwych do spełnienia oczekiwań. Wyniesione na piedestał przez bohaterstwo rodziców, zachłannie pragną stać się częścią świata, nie tylko jego obserwatorami. Zbuntowane przeciw niezrozumiałym regułom, nie wiedzą nawet, ile razy śmierć wyciągała po nie ręce. Czas jednak nieuchronnie ucieka i dzieci stają się młodymi dorosłymi. Tajemnice, z których utkany jest bezpieczny świat Olive i Darina będą musiały ustąpić brutalnej rzeczywistości. Nadchodzi moment, gdy dzieci będą musiały odpowiedzieć za przeszłe decyzje rodziców i poprowadzić ludzi do kolejnej walki na śmierć i życie.

Fantastyka jako gatunek umożliwia nam, czytelnikom, przeniesienie się, choć na chwilę, do świata innego niż nasz-nierzeczywistego. W nim wszystko jest możliwe, czemu więc nie ruszyć za bohaterami w wir akcji, przygody i niesamowitych przeżyć? Z mieczem w dłoni stawić opór ucieleśnieniu zła, w wygodnej parze butów wędrować po nieznanych krainach albo z obezwładniającym strachem w sercu ukrywać się w runicznych kręgach, mając nadzieję, że przeżyjemy noc i ujrzymy wschodzące słońce jeszcze raz... Chwila... To dość mroczna perspektywa.


Ruszanie do przegranej walki nie uczyni cię odważnym.

Świat stworzony przez Petera V. Bretta nie należy do przyjaznych. Człowiek został w nim brutalnie sprowadzony do roli zwierzyny łownej, w ciągu dnia próbując wieść normalne życie, w nocy zaś chowając się za magicznymi barierami runicznymi, stanowiącymi jedyny rodzaj obrony przed nadciągającymi z Otchłani demonami. Z każdym zachodem słońca i gęstą mgłą przysłaniającą światło dnia rozpoczyna się rzeź, krwawa uczta i opętańczy taniec śmierci. Zabicie demona jest osiągnięciem graniczącym z cudem, gdyż żadna ludzka broń nie jest wystarczająco skuteczna. Nadzieja na wygranie tej wojny maleje, walka zdaje się z góry przegrana. Takie są założenia fantastyki według Bretta - ponurej, mrocznej, tłamszącej. Na tym oparty został Cykl Demoniczny (Malowany Człowiek, Pustynna Włócznia, Wojna w blasku dnia, Tron z czaszek i Otchłań), seria książek, dzięki którym autor ten zdobył światowe uznanie, w pełni zasłużenie.


Trzeba przyznać, że snuta przez Bretta wizja świata fantastycznego jest jednocześnie fascynująca i przerażająca. Skonstruowany jest on w sposób szczegółowy i bardzo obrazowy, wyobraźnia podczas jego poznawania pracuje na najwyższych obrotach, a to dlatego, że ma do dyspozycji bardzo konkretny materiał źródłowy. Poznawanie go jest satysfakcjonujące, odczucia ludzi w nim żyjących są namacalne, zarówno strach, jak i odwaga, buzująca adrenalina, chęć poświęcenia i w końcu triumfalna radość z ogromną satysfakcją, kiedy odkryty został sposób na walkę z demonami. Jest to moment przełomowy, mający ogromny wpływ na cały Cykl Demoniczny oraz nie mniejszy na Cykl Zmroku, którego księga pierwsza (Pustynny Książe: Księga I) ukazała się nakładem Fabryki Słów we wrześniu tego roku.


Odkrycie run wojennych postawiło ludzi w zupełnie nowej pozycji, dzięki ich wykorzystaniu byli w stanie nie tylko bronić się przed demonami, ale również wyrządzać im krzywdę lub nawet zabić. Poprowadzeni do walki przez Malowanego Człowieka, czyli jednego z trzech głównych bohaterów Cyklu Demonicznego, wydali wojnę Otchłani i co więcej, wygrali ją. Jednak od tego wydarzenia minęło piętnaście lat.


Nowy świat stał się miejscem względnie bezpiecznym, a ludzie prawie zapomnieli, czym jest prawdziwy strach przed Nocą.

Czy jednak możliwe jest zapomnienie horroru, który pozostawił po sobie tyle blizn? Starym bohaterom przyjdzie żyć w nowym świecie, jednak wspomnieniami będą wciąż powracać a wraz z nimi lęk przed ponownym nadejściem nocy demonów. Ich dzieci zmuszone będą sprostać wymaganiom rodziców, a także brutalnej rzeczywistości, z którą nigdy wcześniej nie mieli do czynienia.


Wspomniani starzy bohaterowie są oczywiście głównymi postaciami Cyklu Demonicznego, to z ich perspektywy poznawaliśmy historię wojny z demonami Otchłani. W nowej książce Bretta przechodzą jednak na plan dalszy, mając znacznie mniejszy wpływ na przebieg akcji. To ich dzieci - Olive (córka Leeshy) i Darin (syn Arlena) oprowadzą nas po zupełnie nowej historii. Tutaj dochodzido drobnej, ale bardzo znaczącej zmiany pomiędzy dwoma cyklami, mianowicie zmiany narracji. Dzięki narracji pierwszoosobowej jesteśmy w stanie już nie tylko obserwować poczynania naszych bohaterów, ale również poznawać ich myśli, a te, rzecz jasna, szerzej przedstawiają charakter postaci. Jest to ważna zamiana również z innego powodu. Arlen, Leesha i Rojer po raz pierwszy poznawało się jako dzieci, podobnie jak Olive i Darina. W obu przypadkach czytelnik jest świadkiem rozwoju człowieka, jego dorastania, kształtowania poglądów, umysłu i charakteru. Perspektywa pierwszej osoby dużo lepiej sprawdza się przy pełniejszym rozpisaniu postaci i przywołanego wyżej rozwoju wewnętrznego, oprócz solidnej porcji fantastyki otrzymujemy tu dramaty ciężkiego dorastania młodych ludzi. O tym w największej mierze traktuje pierwsza księga Pustynnego Księcia, tak zaczyna się nowy Cykl Zmroku.


Malowany Człowiek pochłonął mnie całkowicie, niedawno powróciłem do książki i audiobooka i twórczość Petera V. Bretta nie traci na swojej wartości nawet dziś, po trzynastu latach od ukazania się pierwszego polskiego wydania. Cała seria znajduje się w gronie moich ulubionych powieści z gatunku fantastyki i jestem zadowolony z powrotu świata, który tak bardzo przypadł mi do gustu. Obok mnie znajduje się specjalne wydanie Pustynnego Księcia: Księgi I w twardej oprawie, którą zobaczyć można na zdjęciu powyżej. Wypada uwzględnić tutaj mój zachwyt niniejszym wydaniem, świetnymi grafikami na okładce i w środku, stanowiącymi świetne uzupełnienie, a także stylowym grzbietem, który na półce będzie tworzył pokazowe zestawienie, kiedy już pojawią się następne tomy. Sam Pustynny Książę, pod względem treści jest natomiast obiecującym początkiem, który pozytywnie nastraja na kontynuację.


Atakują, bo strach wiąże nam ręce i nie potrafimy im odpłacić pięknym za nadobne. Schował się w piwnicy, bo był zbyt przerażony, by umrzeć, a potem sam się zabił, bo był zbyt przerażony, by żyć. Lepiej by się stało, gdyby porwał za kilof i zginął w walce.

Cykl Zmroku, który rozpoczyna tom Pustynny Książę to zupełnie nowa przygoda osadzona w dobrze znanym świecie Cyklu Demonicznego

„Najważniejsza i najbardziej kinowa epopeja fantasy od czasów Władcy Pierścieni”

- Paul W. S. Anderson, reżyser Resident Evil: Ostatni rozdział -

„Peter V. Brett jest jednym z moich ulubionych autorów”

- Patrick Rothfuss -

„Miłośnicy fantastyki w tradycji Roberta Jordana i George'a R.R. Martina ucieszą się z pojawienia tak silnego głosu w wielotomowej epickiej fantazy”

- Library Journal -

„Podziwiam twórczość Petera Bretta. Koncepcja jego świata jest genialn, a dynamiczna akcja cały czas trzyma w napięciu."

- Terry Brooks -

„Szybka i bardzo mroczna fantastyka”

- The Miami Herald -

"Peter Brett zabiera czytelnika i bohaterów w elektryzującą i bezlitosną szarżę przez głębiny nawiedzonego przez demony wszechświata pełnego miłości

i śmierci."

- Naomi Novik -

"Pustynny Książę to klasa sama w sobie! Wspaniale opowiedziana historia, niedoskonałe, przez co wiarygodne postacie oraz napięcie, które sprawia, że nie oderwiesz się do późnych godzin nocnych. To trzeba przeczytać."

- John Gwynne -

"Pod wieloma względami książka Bretta wyrasta ze starej szkoły fantasy, ale jest napisana w nowoczesnym i świeżym stylu. Naprawdę dobra lektura."

- Mark Lawrence -


Żródło zdjęcia: https://fabrykaslow.com.pl/

PETER V. BRETT

Autor najbardziej błyskotliwego fantastycznego debiutu ostatnich lat. Powieścią „The Painted Man” rozpoczął inwazję na księgarskie rynki całego świata. Ledwie sie ukazała, a prawa do wydania książki mają już m.in. kraje Ameryki Północnej, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Grecja, Japonia, Rosja, Polska, Czechy i Hiszpania. W toku negocjacji są Chiny, Węgry, Serbia, Włochy i Turcja. Podkreśla, że jego pierwszą znaczącą lekturą – pozaszkolną i bez obrazków – był „Hobbit”. Po starszym bracie odziedziczył też komiksy X-Man. Pisarz uważa, że te dwa, z pozoru mało znaczące fakty, ukształtowały jego dorosłe życie. Studiował na uniwersytecie w Buffalo. Zdobył licencjat z j. angielskiego, krótko zgłębiał historię sztuki. Prowadził sklep z komiksami. Nastepnie pracował w wydawnictwie medycznym, gdzie, jak dziś ocenia, siedząc w biurowym boksie roztrwonił 10 najlepszych lat swego życia. Pisał książki, z których nie miał nadziei żyć.


Tytuł: Pustynny Książę. Księga 1

Autor: Peter V. Brett

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Data wydania: 29 września 2021r.

Tytuł oryginalny: The Desert Prince

Tłumaczenie: Marcin Mortka

Premiera: 2008r.

Liczba stron: 600

Oprawa: Twarda

ISBN: 978-83-7964-676-0

Autor recenzji: Jarosław Kowalewski | leniwymokiem.pl [we współpracy z Hultajem Literackim]


KUP TERAZ


E-BOOK


PETER V. BRETT W WYDAWNICTWIE FABRYKA SŁÓW


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Wyobraź sobie świat, gdzie bohaterowie nie piją wody. Gdzie częściej jest sie właścicielem jednego ucha niż jednego domu. Kraj w wino i miód opływający, tłusty i bogaty. Piękny i jednocześnie niebezpieczny. Podzielony na wiele domen i udzielnych księstewek; z głębokimi lochami i wysokimi kurhanami. Rządzi tu królewska para - Siła i Spryt, a za nimi kroczą: Zasadzka, Zdrada, Walka i Zajazd. To nie fantastyka, choć może tak brzmi. To kresy XVII-wiecznej Polski. I wolnoć, Tomku, w swoim domku... WIECEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO FABRYKA SŁÓW NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO FABRYKA SŁÓW NA INSTAGRAMIELENIWYM OKIEM NA FACEBOOKU


LENIWYM OKIEM NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.fabrykaslow.com.pl

www.leniwymokiem.pl www.hultajliteracki.pl #pustynnyksiaze #ksiegadruga #fabrykaslow #petervbrett #cyklzmroku #cykldemoniczny #leniwymokiem #wydawnictwofabrykaslow #hultajliteracki

#fantastyka #literaturafantastyczna

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page