top of page
Szukaj

PUNKT ZERO - Jørn Lier Horst & Thomas Enger

Jørn Lier Horst to klasa sama w sobie, dlatego dziwić może niektórych czytelników, że podjął się współpracy z innym pisarzem, tym bardziej z Thomasem Engerem, któremu dość daleko do klasy Horsta, choć bardzo się stara i jest na dobrej drodze ku temu, aby w przyszłości Horsta wyprzedzić. Kiedy pojawiła się zapowiedź pierwszej książki tego duetu, mieliśmy obawy, że może to się źle skończyć. Poza tym rekomendacja wydawnicza też nie napawała optymizmem - blogerka i (znów) policjant po przejściach. Trąciło taniością, tandetą i kalkomanią. Postanowiliśmy jednak dać tej książce szansę i niestety...


...albo i stety, byliśmy w błędzie. Okazało się, że duet Horst/Enger potrafią zaskoczyć, a Punkt Zero to całkiem zgrabna i zaskakująca powieść. Podejrzewamy autorów, że zarys fabuły był nakreślony z premedytacją, ku uciesze zwolenników tego typu literatury, ale reszta, to już wysokich lotów kunszt literacki obu panów. U Engera różnie to bywało z tą fabułą w jego książkach, ale przyznać mu należy, że ma głowę (i rękę) do dialogów, co widać również i w tej książce - zgadujemy, że to On za nimi stał. Resztą zapewne zajął się Horst i jak to zazwyczaj w jego powieściach, akcja nabiera tempa od samego początku i wyhamowuje w najmniej oczekiwanym momencie. Ale tylko po to, aby za chwilę znów ruszyć z kopyta. Obaj panowie mieli czasami problem w swoich książkach z kreowaniem postaci - pojawiało się wiele głosów, że bohaterowie ich książek są zbyt płascy, lub po prostu czegoś im brakuje. Nie tym razem, tu spisali się na medal. O konstrukcji książki nawet nie wspomnę, bo i tutaj panowie zrobili kawał dobrej roboty.


Przełknął ślinę. Poczuł szybkie i ciężkie uderzenia serca. Wstrzymał oddech na parę sekund, po czym wyciągnął przed siebie broń. Zrobił kilka kroków w głąb kuchni, uważając, żeby nie wejść w krew. Pochylił się i sprawdził puls. Niewyczuwalny.

Powieść nieco lepsza niż u Horsta solo, ale też nieco lżejsza. Minusem z pewnością jest powtarzalność u tego autora. Niemal wręcz obsesyjna. Powielane z poprzednich książek wątki mogą znudzić i irytować, nie zmienia to jednak faktu, że konstrukcja książki jest na bardzo wysokim poziomie, a i wątek główny dość ciekawy.

Mógłby się Horst jednak uradować czytelników i zmienić kierunek, bo w pewnym momencie ów czytelnik przestanie czytać coś, co jest przewidywalne, a przecież ma ten człowiek ogromny talent pisarski i szkoda byłoby, aby został zepchnięty na margines.

Jako biegacze długodystansowi doceniamy fakt, iż fabula kreci się wokół królowej biegów długodystansowych, dzięki temu książka wydała nam się jeszcze ciekawsza. Cała intryga zawarta w Punkcie zero zresztą jest bardzo emocjonująca i pełna ciekawych zwrotów akcji, ale już sam zabójca, to kalka wielu literackich poprzedników.

Patrząc jednak całościowo na tę powieść, oceniamy ją bardzo pozytywnie i czekamy na kolejne książki duetu Horst/Enger, licząc jednocześnie na nieco innowacji ze strony obu autorów.


Blix przeżywił głowę i przyjrzał się zmarłej dziewczynie. Kovic miał rację: jej spojrzenie było skierowane na telewizor.

CENĄ ZA SŁAWĘ JEST ŚMIERĆ!


Oslo 2018. Była królowa biegów długodystansowych Sonja Nordstrøm nie pojawia się na promocji swojej kontrowersyjnej autobiografii Wieczna jedynka. Jeszcze tego samego dnia dom Nordstrøm odwiedza znana dwudziestoczteroletnia blogerka Emma Ramm. Zastaje otwarte drzwi, a w środku ślady walki. Do telewizora sportsmenki ktoś przyczepił numer startowy z liczbą 1.

Inspektora Alexandra Blixa wciąż dręczą wspomnienia dramatycznej akcji policyjnej sprzed dziewiętnastu lat, w czasie której zastrzelił zabójcę – ojca pięcioletniej dziewczynki. Teraz Blix ma poprowadzić dochodzenie w sprawie zaginięcia byłej lekkoatletki. Tropy pojawiają się w różnych miejscach i w różnym czasie i wiele wskazuje na to, że są częścią misternego planu.

Okoliczności zmuszają Emmę i Blixa do podjęcia współpracy. Każde z nich na swój sposób stara się zdemaskować i powstrzymać metodycznego, bezlitosnego mordercę, który za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Kolejne zabójstwa budzą coraz większą grozę, a wygląda na to, że ich sprawca dopiero się rozgrzewa...


„Metodyczny i ekscytujący”

- Elin Brend Bjørhei | VG -


"Co się stanie, gdy utworzysz tandem z dwóch najwybitniejszych norweskich pisarzy kryminałów? Punkt zero Thomasa Engera i Jørna Liera Horsta pokazuje, że było to trafne posunięcie."

- Financial Times | UK -


"Punkt zero to dopracowany thriller - inteligentny i pełen emocji. Nie spodziewałbym się niczego innego po współpracy dwóch najlepszych pisarzy kryminalnych w Europie."

- NB Magazine | UK -


"Thriller psychologiczny z seryjnym mordercą, przypominający formą brytyjski serial telewizyjny. Horst i Enter dają nam powieść kryminalną utrzymaną w szybkim tempie. Przejścia są tu eleganckie, a sama proza pozbawiona jest sztuczności i zbędnych dodatków. To po prostu wspaniała letnia rozrywka, będąca doskonałą mieszanką brytyjskiej powieści sensacyjnej i norweskiego kryminału."

- Østlands-Posten | Norwegia -


"Horst i Enter wiedzą, jak się buduje solidną, pełną napięcia narrację. To lektura, której nie można przerwać. Obiecująca jest chemia między Ramm i Blixem, a zwłaszcza pogłębiony portret Emmy."

- Göteborgs-Posten | Szwecja -


Potem usłyszał dwa wystrzały, jeden po drugim, jeszcze zanim poczuł je w piersi.

Jørn Lier Horst (ur. 1970) Thomas Enger (ur. 1973) połączyli swe siły i stworzyli rewelacyjny thriller o międzynarodowej renomie. Na co dzień każdy z nich kontynuuje własną popularną serię powieści kryminalnych, której głównym bohaterem jest odpowiednio inspektor William Wisting i dziennikarz Henning Juul.


Tytuł: Punkt zero

Autorzy: Jørn Lier Horst & Thomas Enger

Wydawnictwo: Smak Słowa

Seria wydawnicza: Mroczny zaułek

Data wydania: 17 czerwca 2020

Tytuł oryginalny: Nullpunkt

Tłumaczenie: Milena Skoczko

Premiera: 2018

Projekt okładki: Henrik Koitzsch

Liczba stron: 448

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-66420-04-5


OCENA: 7,5 /10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


JØRN LIER HORST W WYDAWNICTWIE SMAK SŁOWA


THOMAS ENGER W WYDAWNICTWIE SMAK SŁOWA


OFICJALNA STRONA INTERNETOWA HORSTA


OFICJALNA STRONA INTERNETOWA ENGERA
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W tym nowym dekadenckim tomie serii kryminalnej Verlaque i Bonnet nieoczekiwanie muszą ścigać mordercę na dalekiej wyspie skrzącego się Morza Śródziemnego. Antoine Verlaque i Marine Bonnet znów są razem i mają nadzieję na odprężające wakacje na wyspie Sordou, ale ktoś ma inne plany... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#jornlierhorst #thomasenger #punktzero #wydawnictwosmakslowa #hultjliteracki #recenzja #thriller #kryminal #literaturanorweska #smakslowa #powiesc #ksiazka #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #ATC #AutorTeżCzłowiek


WYDAWNICTWO SMAK SŁOWA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO SMAK SŁOWA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.sklep.smakslowa.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page