top of page
Szukaj

PUDEŁKO Z GUZIKAMI GWENDY - Stephen King & Richard Chizmar.

Mamy w Hultaju taką przypadłość, że czytamy wszystkie książki Stephena Kinga, te solo i te w kolaboracji. Te pod pseudonimem też. A nawet wszystkie te, które King poleca. Wystarczy, że pojawi się jedno zdanie lub jeden wyraz podpisany przez tegoż autora, opisujący nieznany nam do tej pory tytuł i musimy go mieć natychmiast. Tak też było w przypadku książki, którą napisał wspólnie z cenionym i nagradzanym autorem horrorów, Richardem Chizmarem. Czy było warto sięgnąć po tę książkę?

Jeśli losy świata leżą w rękach dwunastoletniej dziewczynki, to dobrze czy źle? Odpowiedź nasuwa się sama: Oczywiście, że źle! Dwunastoletnia dziewczynka ma władzę, jakiej nie ma nawet Bóg! Ale zaraz, chwila… A w czyich rękach taka władza byłaby pożądana? I co to w ogóle znaczy mieć władzę?


Gwendy Paterson otrzymuje od niejakiego Richarda Farrisa tajemnicze pudełko z ośmioma guzikami. Do czego służą guziki? Co się stanie, jeśli Gwendy któryś z nich naciśnie? Dziewczynka wkrótce sama się przekona, a koszmary z tym związane będą jej towarzyszyć przez kolejne noce.

Z mieszkania Castle Rock do punktu widokowego Castle view prowadzą trzy drogi: szosa 117, Pleasent Road i schody Samobójców.

Farris za sprawą pudełka odmienia życie dziewczynki. Mijają lata, dziewczynka dorasta, ale popełnionych przez nią błędów nie da się naprawić… Chyba, że to wcale nie były błędy. W końcu nic nie dzieje się bez przyczyny. A na dodatek te srebrne dolary...


Nie powinnam rozmawiać z obcymi.

Obaj panowie (Stephen i Richard) stworzyli historię, od której nie sposób się oderwać. Jedni chcieliby mieść władzę, jaką posiadła Gwendy, innych to przeraża. Jak zawsze u szanownego Kinga bywa, historia ma drugie dno, tylko trzeba je znaleźć. Absolutnie nie przeszkadza nam to, że ta opowieść mogłaby być częścią zbioru opowiadań. Jest krótsza niż większość powieści autora, ale za to treściwa. Uwielbiamy takie historie. Najlepiej czyta się je przed snem, wtedy możemy wprowadzić się w lucid dreams i ciągnąć tę historię dalej.Kładź się na łóżku, Królowo Balu. Nie fatyguj się ściąganiem majtek. Chcę je na tobie pociąć.

Absolutny majstersztyk. Niebywale ciekawa historia, trzymająca w napięciu do ostatniej strony, z fantastyczną okładką Bena Baldwina i dużą ilością rysunków Keitha Minniona. Sama książka naprawdę pięknie wydana, jak to określił jeden z naszych redakcyjnych kolegów – Na bogato. A na pytanie postawione na wstępie, czy warto było sięgnąć po tę książkę, odpowiadamy: Tak, absolutnie było warto.Stephen King - jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, z których każda stała się światowym bestsellerem. W ostatniej dekadzie napisał trylogię z Billem Hodgesem (Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione i Koniec warty), Bazar złych snów, Przebudzenie i część cyklu Mroczna Wieża - Wiatr przez dziurkę od klucza. Powieść Dallas '63 (nasza ulubiona) otrzymała w 2011 roku nagrodę przyznawaną przez "Los Angeles Times" w kategorii Mystery/Thriller, a w rankingu "New York Times Book Review" znalazła się w dziesiątce najlepszych powieści tego roku. W 2003 roku autor otrzymał od National Book Fundation nagrodę za wybitny wkład w amerykańską literaturę, a w 2014 roku prezydent Stanów Zjednoczonych wręczył mu National Medal of Arts. Stephen King wraz z żoną, pisarką Tabithą King, mieszka w Bangor w stanie Maine.

https://stephenking.comRichard Chizmar - jest autorem wielu krótkich form literackich, publikowanych miedzy innymi w "Ellery Queen's Mystery Magazine". Jego opowiadania ukazały się w kilku edycjach antologii The Year's 25 Finest Crime and Mystery Stories. Otrzymał dwie nagrody World Fantasy, cztery przyznawane przez Międzynarodową Gildię Horroru, a także nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Horrorów. Jego trzeci zbiór opowiadań, A Long December, doczekał się recenzji w "Kirkus" i "Booklist", a także w "Entertainment Weekly". Utwory Chizmara zostały przetłumaczone na wiele języków, a sam autor pojawia się często na międzynarodowych konferencjach poświeconych pisarstwu jako gość honorowy, prelegent czy uczestnik paneli.

http://richardchizmar.com/book/gwendys-button-box/Ben Baldwin - jest malarzem i grafikiem, który w swej pracy wykorzystuje różnorodne media - od fotografii przez grafikę komputerową po tradycyjne techniki malarskie. Jest autorem ilustracji do książek i magazynów, a jego prace trafiły do prywatnych kolekcji na całym świecie.
https://www.facebook.com/Ben-Baldwin-343132594365/Keith Minnion - jest pisarzem i ilustratorem. Jego pierwsze opowiadanie ukazało sie w 1979 roku w "Asimov's SF Adventure Magazine". Dotąd opublikował ponad dwadzieścia opowiadań, dwie nowele, powieść oraz książkę ze swoimi najlepszymi ilustracjami. Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia ilustrował utwory takich pisarzy, jak William Peter Blatty, Gene Wolfe czy Nail Gaiman. Pracował także jako nauczyciel, służył w marynarce wojennej i wykonywał zlecenia dla amerykańskiego Ministerstwa Obrony. Obecnie mieszka w dolinie Shenandoah w Wirginii; pisze i maluje obrazy olejne, akwarele.

http://www.keithminnionstudio.comTYTUŁ: Pudełko z Guzikami Gwendy

TYTUŁ ORYGINALNY: Gwendy's Button Box

AUTORZY: Stephen King & Richard Chizmar

ILUSTRACJE: Ben Baldwin & Kaith Minnion

TŁUMACZENIE: Danuta Górska

WYDAWNICTWO: Albatros

DATA PREMIERY: listopad 2017

LICZBA STRON: 176

OKŁADKA: twarda z obwolutą / w pudełku

ISBN: 978-83-8125-072-6


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


Książka dostępna także w wersji e-book

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie