top of page
Szukaj

PUDEŁKO W KSZTAŁCIE SERCA - Joe Hill

Śmiało można mówić o tym, że Pudełko w kształcie serca to jeden z najważniejszych i najlepszych debiutów literackich tego gatunku ostatnich dwóch stuleci. Paradoksalnie, choć nie tak spektakularny, to jednak dużo lepszy niż debiut Kinga czy Mastertona. Może gdyby Hill tworzył w latach 70., 80. lub 90., miałby dzisiaj status pisarza kultowego już po pierwszej książce, ale XXI wiek jest dla książki dużo trudniejszy, bardziej wymagający i mocno zepsuty (nie będę Was zanudzała szczegółami). Mogłoby się wydawać, że komu jak komu, ale Hillowi - dzięki sławnemu ojcu - przyszło dużo łatwiej opublikować z sukcesem swoją pierwszą powieść. Nic bardziej mylnego, sława rodzica zazwyczaj niszczy próby wybicia się na wyżyny ich dzieci i wcale nie jest to mój wymysł, ale fakt powtarzalny jak pory roku. Joe Hill ciężko zapracował na status jednego z najlepszych pisarzy grozy i sukces zawdzięcza wyłącznie sobie, sile determinacji i talentowi, jaki z pewnością posiada.


Tak, Joe Hill pisze świetne książki. Nie podlega też dyskusji, że jest on jednym z najinteligentniejszych pisarzy, jakich czytałam. Ciekawi mnie, ilu czytelników wychwyciło tych kilka subtelnych nawiązań do prozy Stephena Kinga... A tak, są, ja naliczyłam ich 4, ale idę o zakład, że jest ich w tej książce znacznie więcej.

Nie dziwię się tym wszystkim wyróżnieniom i zachwytom, jakie spotkały Hilla po premierze książki. Jest to naprawdę kawał rzetelnej, dobrej i zaskakującej literatury. Niepokojąco sugestywna, śmiertelnie urokliwa i psychodeliczne podniecająca powieść o chęci posiadania rzeczy wyjątkowej, bez względu na cenę i z całą gamą barw konsekwencji. W trakcie lektury Pudełka w kształcie serca wielokrotnie włączała mi się myśl, jak bliski jest Hill w tej książce Thomasa Ligotti'ego. Nie chodzi o fabułę, ale o ambitny styl i sposób prowadzenia narracji. O ten nonszalancki, a jednocześnie wysublimowany czarny humor, któremu nie sposób się oprzeć.


Na ścianie studia, pomiędzy platynowymi płytami, wisiały oprawione w ramki szkice Siedmiu Krasnoludków. Narysował je John Wayne Gacy, już w więzieniu, i wysłał Jude'owi. Gacy lubił klasycznego Disneya niemal tak bardzo jak molestowanie dzieci; niemal tak bardzo jak albumy Jude'a.

Znając zarys fabuły, bałam się, że ta książka będzie zbyt... ghostbustersowa, czyli taka trochę komediowa, trochę fantastyczna, a trochę zaciągać będzie pastiszem horroru, czyli amerykański miszmasz pisany z jednej strony pod publikę, a z drugiej pod producentów filmowych z obrzeży Hollywood. Srogo się jednak zdziwiłam, bo oto Hill, gówniarz jeszcze wtedy nieopierzony (choć już po kilku opublikowanych opowiadaniach) skonstruował coś, co zdaje się, przyćmiło stare wygi, z ojcem Joego na czele. A mogłoby zostać odebrane, jako powieść grozy klasy B, gdyby nie fakt, że Pudełko w kształcie serca jest niedoścignionym majstersztykiem gatunku, napisanym z takim zaangażowaniem, że aż trudno uwierzyć, że to debiutancka powieść.

Charakterystyka postaci nie jest tu taka infantylna, jak w wielu powieściach, od których przewracam oczami z zażenowania; tu wszystko pasuje idealnie, każda osobowość, każdy szczegół i każda - nawet najbardziej poroniona - myśl. Jestem przekonana, że sam proces pisania takiej książki musiał być cholernie trudny, aby koniec końców nie trąciło absurdem, bo przecież o to w powieściach grozy bardzo łatwo.

Odnoszę wrażenie, że jest to najzabawniejsza powieść Hilla ze wszystkich, jakie do tej pory czytałam, później Autor zaczął zatracać się w mroku, a szkoda, bo forma Pudełka w kształcie serca odpowiada mi u Hilla najbardziej, choć moi hultajscy koledzy są odmiennego zdania. No cóż, wszystkim nie dogodzi, ale niepodważalną prawdą jest, że całokształt twórczości Joe Hilla jest absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny, cholernie dobry i niepowtarzalny.

Wydawnictwo Albatros wydało sześć powieści tego autora, a siódma pojawi się lada chwila, zatem polecam z całego serca zacząć przygodę z książkami Hilla od samego początku, aby dostrzec, jak ewoluował z powieści na powieść, jak zmieniała się jego literacka percepcja i jak tytuł za tytułem popadał w coraz większy mrok. A poza tym, tak po prostu, Joe Hill to świetny pisarz i każda jego książka to mini dzieło sztuki, ot co.


Jude okrążył biurko i podszedł do okna wychodzącego na podjazd. Mała zielona hybrydowa honda Danny'ego stała zaparkowana na zakręcie. Danny siedział w środku; tkwił bez ruchu z jedną ręką na kierownicy. Twarz miał szarą jak popiół, sztywną, pozbawioną wyrazu.

Książka uhonorowana nagrodami

Bram Stocker Award i Locus Award. Według magazynu „Publishers Weekly”

jedna z najlepszych książek 2007 roku Debiutancka powieść Joego Hilla,

która otworzyła mu drzwi do sukcesu w świecie horroru!

Książka kucharska dla kanibali, pętla, na której zawisł samobójca, film, z zapisem morderstwa…

Jude Coyne, starzejąca się gwiazda rocka, ma naprawdę imponującą kolekcję makabrycznych przedmiotów. Ale żadna z nich nie jest tak kusząca jak posiadanie prawdziwego ducha. Nic dziwnego, że Jude nie może się oprzeć ogłoszeniu w internecie: „Sprzedam ducha mojego ojczyma temu, kto da najwięcej”. Za tysiąc dolarów staje się właścicielem garnituru nieboszczyka, złożonego starannie w czarnym pudle.

Jude radził sobie w życiu z różnymi demonami: z agresywnym ojcem, kochankami, kolegami z zespołu… Ale kiedy otwiera pudełko w kształcie serca, w którym przywieziono garnitur, uwalnia coś o wiele bardziej namacalnego niż widma z jego przeszłości. I o wiele groźniejszego…

"Dzika, oczarowująca i perwersyjnie zabawna. Ta książka to prawdziwa walentynka z piekła."

- New York Times -

"Pudełko w kształcie serca to miks powieści psychologicznej i horroru. Wspaniały, chwytający za gardło i świetnie napisany." - Denver Post -

"Książka ponura i mrożąca krew żyłach, tak jak ponury i mrożący krew w żyłach może być telefon od starego znajomego, który dawno temu umarł..." - Entertainment Weekly -

"Zaskakująca i świeża powieść o duchach. Hill znalazł dla siebie własne miejsce jako autor horrorów." - Chicago Tribune -


"Rock and Rollowa książka drogi, zwariowana i przewrotna bardziej, niż jakikolwiek film Jima Jarmuscha!"

- Ivo Vuco | polski pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -


Nigdy nie podobała mi się twoja muzyka. Anna puszczała ją tak głośno, że normalnemu człowiekowi uszy krwawiły. Wiesz, że istnieje droga między tym miejscem a piekłem? Sam nią jechałem. Wiele razy. I powiem ci coś. Na tej drodze jest tylko jedna stacja radiowa i puszczają w niej wyłącznie twoją muzykę. Pewnie diabeł w ten sposób chce ukarać grzeszników.

FOTO: Will Ireland/SFX Magazine

JOE HILL

Amerykański powieściopisarz i autor opowiadań. Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, która ukazała się w 2006 roku, została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę i zdobyła prestiżowe Bram Stocker Award oraz British Fantasy Award. Bram Stocker Award przyznano również Hillowi za jego pierwszą powieść, Pudełko w kształcie serca. Prawa do jej ekranizacji zakupił Warner Bros, jeszcze zanim została wydana w roku 2007. Kolejna powieść Hilla, Rogi (2008 rok), liczne opowiadania oraz wydana w USA w 2013 roku powieść NOS4A2 ugruntowały jego niekwestionowany status mistrza horroru i mrocznego fantasy nowego pokolenia.


Tytuł: Pudełko w kształcie serca

Autor: Joe Hill

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 10 marca 2021

Tytuł oryginalny: Heart-Shaped Box

Tłumaczenie: Paulina Braiter

Premiera: 2007 r.

Kategoria: Horror / Fantastyka

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Dark Crayon

Liczba stron: 448

Format: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8215-438-2


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


JOE HILL W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

JoeHill.pl

Booklips.pl

PopBookownik

Lubimyczytać.pl

NaEkranie.pl

Grozownia

Okiem Na Książki

@pop.books

Wielki Buk

Hultaj Literacki

Niestatystyczny


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Dziesięć lat po premierze bestsellerowego Zaklinacza Donato Carrisi powraca z nową przerażającą zagadką…

Podobno zło jest banalne. Ale o przeciwniku, z którym przyjdzie się zmierzyć Mili Vasquez można powiedzieć wszystko, lecz na pewno nie to, że jest banalny. O zmierzchu na posterunku policji odzywa się dzwonek telefonu. Przerażona kobieta z farmy na odludziu błaga o pomoc. Kiedy z dużym opóźnieniem na miejsce przyjeżdża policja, ilość krwi nie pozostawia wątpliwości, że doszło do rzezi, choć zwłoki czteroosobowej rodziny zniknęły... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.wydawnictwoalbatros.com www.hultajliteracki.pl

#joehill #pudelkowksztalcieserca #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #horror #fantastyka #albatros #recenzja ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•

hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944