top of page
Szukaj

PSYCHOPACI - Stephen Seager

Mówi się, że każdy człowiek ma coś z psychopaty, tylko nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Osobowość psychopatyczna jest jak komórki rakowe - uśpione, nieaktywne, ale czujne i gotowe do ataku. Psychopatą można być od wczesnych lat młodości, ale można też stać się nim w mgnieniu oka w każdym momencie życia. Dowiodły tego liczne eksperymenty jak choćby Stanford Prison Experiment. Największy szpital w USA - Gorman State, przeznaczony jest do leczenia najgorszych przypadków pacjentów i jest ich wielu.


W książce Seagera nie przeczytacie o więziennym eksperymencie Stanford, ale spotkacie najbardziej niebezpiecznych ludzi ze zdiagnozowaną osobowością psychopatyczną. W Bloku C zamknięci zostali zbrodniarze wojenni, seryjni mordercy i kanibale, a personel Gorman State naraża własne życie i zdrowie, aby się takimi pacjentami opiekować przez całą dobę. Psychiatra, Stephen Seager, mimo wieloletniego doświadczenia przeżył szok, kiedy podjął się pracy w tym kalifornijskim szpitalu psychiatrycznym. Zderzył się z czymś, na co czego nigdy wcześniej nie doświadczył, czego nie rozumiał i na co nie przygotowały go ani studia, ani mądre książki.GORMAN STATE TO MIEJSCE, W KTÓRYM PANUJE NIEWYOBRAŻALNA PRZEMOC


Temat poruszony przez Stephena Seagera ma ogromny potencjał, lecz zdaje się, że nie do końca wykorzystany. Za dużo w tej książce osobistych wędrówek, a za mało faktów i bezemocjonalnych relacji. Z drugiej zaś strony, Seager nie jest przecież pisarzem, a psychiatrą, a sam fakt, iż jego książka nie została oszlifowana, upiększona, pozostawiona w swej surowiźnie, jest przez to tym cenniejsza i ciekawsza.

Psychopaci to książka traktująca o ludziach chorych, o chorobie widzianej oczami nie dziennikarza, a lekarza. Dotychczas dostępne książki dotykające tego temu ukierunkowywały nas jako odbiorców opowieści o zwyrodnialcach. Tym razem mamy opowieść o miejscu, gdzie trzyma się ludzi chorych, a nie bestie, czy arcyłotrów.

Być może wielu czytelników zawiedzie się na tej książce, jeśli spodziewać się będzie brutalnych opisów morderstw, gwałtów czy wulgarnego języka, ale jeśli podejdzie do niej, jak do dziennika lekarza psychiatrii, to może zdoła spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Książka dość ciekawa, sprawnie skonstruowana, choć z nieco dziwnie zbudowanych zdań. Być może winny jest temu tłumacz lub redakcja (albo jej brak). Całość warta jednak przeczytania choćby ze względu na obraz amerykańskiej służby zdrowia, czy podejścia pracowników odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną nad obywatelami w tym kraju, ale też ze względu na "opowieść ze środka piekła" jakim niewątpliwie jest szpital psychiatryczny dla najgorszych przypadków.


Za mną przykucnął wytatuowany biały mężczyzna, silnie umięśniony, o czerwonych wściekłych oczach. Wyprostował się i mnie popchnął. Uderzyłem potylicą o ścianę. Światła zamigotały. Coś mokrego spłynęło mi na kark.

HISTORIA, LTÓREJ WCZEŚNIEJ NIEO POWIEDZIANO


Kiedy psychiatra Stephen Seager rozpoczął pracę w kalifornijskim szpitalu psychiatrycznym Gorman State, nazywanym powszechnie Gomorą, pracował w niejednej tego typu placówce. Jednak do tego, co zobaczył, przeżył i z kim miał do czynienia w środku, nie mógł przygotować się w żaden sposób.

Książka Seagera to szczera, refleksyjna i porywająca relacja doświadczeń z terapii prowadzonych w Gorman State. Psychiatra pozwala nam zajrzeć do przerażającego świata zamieszkanego przez najgorszych psychopatów, do którego tylko nieliczni mają wstęp.


Zabiłem moich najbliższych przyjaciół – rzekł wolno. – Jaki człowiek robi coś takiego?
Wysunąłem się zza stołu.
Taki, który jest chory – odparłem, podchodząc do drzwi. – Dlatego jesteś tu, a nie w więzieniu.

"Dr. Seager ujawnia zarówno odwagę, jak i empatię wymaganą od personelu tego szpitala bez odpowiedniego programu leczenia i strażników. Wstrząsająca lektura!"

- Dr Judy Melinek | autorka "Ciało nie kłamie" -


"Relacja z prawdziwego życia, którą czyta się jak trzymający w napięciu thriller."

- Shelfawareness -


"To książka zarówno przerażająca, bo ukazuje ogromne luki w systemie więziennictwa, jak i wbijająca w fotel, bo tak dobrze napisana, że nie sposób się oderwać."

- goodreads.com -


STEPHEN SEAGER

Stephen Seager urodził się w Ogden w stanie Utah, potomek pionierów mormońskich. Dorastał w Daly City w Kalifornii, na przedmieściach San Francisco. Seager ukończył University of California w Davis i uzyskał stopień doktora habilitowanego na Hahnemann Medical College w Filadelfii. Przez dziesięć lat pracował jako lekarz w izbie przyjęć, co zainspirowało jego dwie pierwsze książki, a następnie wrócił na szkolenie rezydenta przez cztery lata i został psychiatrą. Seager napisał o swoim stażu w Psychward: A Year Behind Locked Doors. Seager jest dyplomowanym psychiatrą zatrudnionym w Napa State Hospital w Napa w Kalifornii. Z tego doświadczenia pochodzi jego książka, która ukazała się 16 września 2014 r., zatytułowana Bramy Gomory; rok z szalonym kryminalistą. Jego prace były prezentowane w krajowej telewizji i radiu, w tym między innymi Oprah, GMA, NPR i Larry King.


Tytuł: Psychopaci

Autor: Stephen Seager

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 26 lutego 2020

Tytuł oryginalny: Behind the Gates of Gomorrah: A Year with the Criminally Insane

Tłumaczenie: Jan S. Zaus

Premiera: 16 września 2014

Liczba stron: 408

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-8195-046-6


OCENA: 7,5/10


PRZECYZTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Dwaj bracia po dwóch stronach barykady. Brat przeciw bratu. Zamknięty w sobie cichy urzędnik kontra funkcjonariusz ABW, który zdradził. Gdzieś wysoko w strukturach władzy jest „kret”, którego działania mogą pozbawić państwo polskie potencjalnej przewagi i światowego prymatu na jednym z niewielu pól, na którym jest to jeszcze możliwe – produkcji grafenu, materiału przyszłości.

Co wspólnego miała tajemnicza, choć z pozoru naturalna śmierć ojca braci ćwierć wieku wcześniej? Dokąd prowadzą pozostawione znaki? A w tle rozgrywka polskich służb specjalnych i Guoija Anquan Bu, wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#stephenseager #psychopaci #wydawnictwofilia #filianafaktach #hultajliteracki #recenzja #filia #haloradio #halotusieczyta #zostanwdomu #czytajksiazki


WYDAWNICTO FILIA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO FILIA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwofilia.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio

260 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie