top of page
Szukaj

PRZYJACIELE - Kelsey Miller

Rankingi w prasie na najlepszy serial telewizyjny zazwyczaj nie uwzględniają Przyjaciół w pierwszej trójce. Jednak te rankingi tworzą ludzie, którzy szukają skomplikowanej mowy scenariusza, szybkiej akcji, tajemniczości i dramatyzmu. Jednak są takie rankingi, w których najważniejszym pytaniem jest: "który serial bawił najbardziej". Spotkaliśmy się też z rankingiem, w którym pytano o "Najfajniejszy serial" i tam Przyjaciele stali na pierwszym miejscu. Zgadzamy się z tym, jak najbardziej, a osobiście umieścilibyśmy przyjaciół na pierwszym miejscu rankingu Best TV Series Ever.


Skąd taka rozrzutność w szeregach Hultaja Literackiego? Otóż po pierwsze - my też jesteśmy grupą przyjaciół, po drugie - wolimy się śmiać, niż bać, smucić, denerwować czy brzydzić, i po trzecie, to naprawdę świetny serial, poprawiający humor na bardzo długo.

10 sezonów, 6 nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu komediowego, Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje! Serial wyświetlany był w ponad 100 krajach świata, a w wielu z nich powstawały grupy przyjaciół wzorowane na serialowych postaciach. Przyjaciele stali się kultowi, zanim osiągnęli finał, co zdarza się bardzo rzadko. Jesteśmy w stanie wymienić jednym tchem dziesiątki bardzo dobrych lub genialnych seriali telewizyjnych, ale z przymiotnikiem kultowy tak łatwo już nie będzie, prawda? Moglibyśmy urządzić gdziekolwiek na świecie pokój, w którym rozegrano większość scen i 99 na 100 osób piałoby z zachwytu, odgadując w mig, o jaki serial chodzi.


22 września 1994 roku telewizja NBC wyemitowała półgodzinny pilotażowy odcinek nowego serialu komediowego, który już na tym etapie nosił tytuł Friends (Przyjaciele). Zaczynał się zupełnie niepozornie. Pięcioro młodych ludzi, jakoś po dwudziestce, siedzi sobie w kawiarni i rozmawia o niczym. Przez pierwsze trzy minuty nie mają nawet imion. Dopiero potem do Central Perk wpada Rachel Green w sukni ślubnej. Fryzurę ma zdecydowanie nieidealną. Przedstawia się pozostałym, a oni jej, dzięki czemu widzowie poznają całą grupę. Tak oto historia się zaczyna.

Podróż sentymentalna za kulisy najlepszego serialu, jaki kiedykolwiek został wyemitowany w telewizji. Serial, który odmienił oblicze komediowych sitcomów, a mimo to żaden późniejszy tv show nie dorównał nigdy Przyjaciołom. Książka dosłownie o wszystkim, co z serialem związane, ale podane przez Kelsey Miller w sposób wyważony, rzetelny, arcyciekawy i uroczy. Jest wesoło, plastycznie i estetycznie, przez co książka wciąga bez reszty. UWAGA: Nie czytaj tej książki, jeśli masz coś do zrobienia, bo zawalisz temat. Tę książkę jest zdecydowanie ciężko odłożyć.

Zawartość tej publikacji przypomniała nam o wielu zatartych w pamięci momentach serialu, wywołując salwę śmiechu. Konsekwencją tego był... Netflix i zarwane noce od pierwszego do ostatniego odcinka. Tyle lat po premierze i szczerze przyznać trzeba, że humor zawarty w tym serialu się nie starzeje. Mamy nadzieję, że książka Kelsey Miller stanie się nieodłączną częścią serialu, bo jest jego naturalnym dopełnieniem. Wypełnia wszystkie te luki, które powstały, zanim Internet stał się codziennością. Zebrać je w jedną całość z pewnością nie było łatwo, lecz to nie tylko zbiór najważniejszych i najciekawszych momentów serialowych i około serialowych, ale też swoista wiwisekcja na żywym wciąż zwierzu, którego nie jest już w stanie uśmiercić nikt i nigdy. Tak długo, jak istniała będzie telewizja, trwać będą Przyjaciele.

Autorska kwerenda przeprowadzona drobiazgowo i pieczołowicie sprawiła, że powstał jedyny w swoim rodzaju dokument, scalający znane fakty z tymi mniej znanymi, a całość okraszona anegdotami, legendami i dykteryjkami zniewala pięknem przekazu. Już od pierwszych stron wyczuwalna jest miłość, jaką autorka darzy Przyjaciół, co sprawia, że książka została napisana od serca i z predylekcją do precyzji i estetyki. Nie bez znaczenia zapewne jest również edukacja autorki. Książka Przyjaciele to mistrzostwo w czystej postaci.


Życie członków serialowej obsady zmieniło się właściwie z dnia na dzień. Jeszcze rok wcześniej mówiło się o nich jako o wschodzących gwiazdach, teraz cieszyli się popularnością na tyle dużą, że śmiało można im było przyznać status celebrytów [...]. "Jak gdzieś byliśmy w szóstkę, to zawsze się kończyło katastrofą", wspominała Kudrow. Przestali więc wychodzi razem... w ogóle przestali tak dużo wychodzić.

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną.

Serial telewizyjny, który stał się fenomenem.


Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, JoeyPhoebe.


Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces.

W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?


Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.


We wrześniu 2019 roku minęło dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka. Ćwierć wieku z Przyjaciółmi to dobry moment, by dać fanom serialu coś specjalnego – książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli!"Nie znam drugiego serialu, na którym można się tak śmiać, tak płakać i tak pokochać bohaterów. No i któż nie marzy o oddanym przyjacielu, który mówi: 'Gdybym musiał, obsikałbym każdego z Was'?"

- Arlena Witt | w Po CudzemuGrama to nie drama uczy angielskiego m.in. na  podstawie dialogów z Przyjaciół -


"Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy marzą o tym, by napić się kawy w Central Perk, zastanawiają się, kim był Obrzydliwy Golas, a pod prysznicem nucą najchętniej piosenkę o kotku-śmierdziuszku. Przyjaciele Przyjaciół nie będą mogli się od niej oderwać."

- Łukasz Muszyński | Filmweb.pl -


"Tę książkę powinien przeczytać każdy szanujący się psychofan Przyjaciół :) Prawie 400 stron faktów i anegdot zespolonych w jedną historię idealnie dopełnia to, co finalnie widzimy na ekranie. Okazuje się, że kulisy powstawania serialu wciągają równie mocno jak sama produkcja!"

- Malwina Bakalarz | BAKU FAMILY -


"Znam na pamięć każdą scenę z każdego odcinka wszystkich dziesięciu sezonów. Teraz czytam książkę po raz drugi i za chwilę również ją będę znał na pamięć. Od "Przyjaciół" jestem uzależniony, a Kelsey Miller dała mi najlepszy prezent pod słońcem. Kocham ją za to... Kocham Martę Kauffman i Davida Crane’a za to, że przez dziesięć lat powodowali ból brzucha ze śmiechu, kocham Rachel Green za jej elegancję, seksapil i zaborczość, Monicę Geller za perfekcję, kulinaria i wdzięk, Phoebe Buffay za uśmiech, słodką naiwność i autorskie piosenki, Joey'a LeBlanca za zwariowane pomysły, frywolność i za "How you doin?", Chandlera Binga za to, że nie wie, gdzie pracuje i za mądrość, której reszcie Przyjaciół często brakowała oraz Rossa Gellera za intelektualne żarty, których nikt nie rozumiał, za urzekającą miłość do Rachel i fochy, które strzelał częściej niż dziewczyny. Kocham ten serial i kocham tę książkę. Amen"

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


"W każdym z nas jest coś z beztroski Joeya, szaleństwa Phoebe, poczucia humoru Chandlera, uroku Rachel, troskliwości Rossa czy zaradności Moniki. I właśnie to sprawia, że szóstka przyjaciół z Manhattanu szturmem podbiła serca całym pokoleniom widzów na wszystkich kontynentach."

- Tomasz Lasota -So serial o przyjaźni, bo jak się jest młodym i samotnym w dużym mieście, to rolę rodziny przejmuje przyjaciele.

KELSEY MILLER

Ukończyła studia na kierunku związanym z filmem i telewizją na Uniwersytecie Bostońskim. Nim pełnoetatowo zajęła się pisaniem, swoją karierę rozpoczęła w świecie produkcji filmowych, gdzie dołączyła do ekipy skierowanego do kobiet programu Refinery29 i stworzyła jedną z najpopularniejszych witryn internetowych dotyczących zdrowego trybu życia. Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku i pracuje nad kolejną książką.TYTUŁ: Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie.

AUTOR: Kelsey Miller

WYDAWINCTWO: SQN

DATA WYDANIA: 18 września 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: I'll Be There For You

TŁUMACZENIE: Magda Witkowska

PREMIERA: 2018

LICZBA STRON: 368 tekstu + 12 zdjęć

PROJEKT OKŁADKI: Paweł Szczepanik | BookOne.pl

OPRAWA: miekka ze skrzydełkami

FORMAT: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-81293-08-2OCENA: 10+++/10

Uzasadnienie: Najlepsza książka o najlepszym serialu w najlepszej formie i najlepszym językiem. Kelsey Miller ma niebywały talent do opowiadania historii. Książka idealna. Brawa da tłuczki i redaktorów. Świetna okładka.REDAKCJA HULTAJA LITERACKIEGO POSTANOWIŁA NOMINOWAĆ AUTORKĘ ZA KSIĄŻKĘ PRZYJACIELE DO NAGRODY LITERACKIEGO HULTAJA 2019/2020, KTÓRĄ WRĘCZAĆ BĘDZIEMY PODCZAS WARSZAWSKICH TARGÓW KSIĄŻKI W MAJU 2020 ROKU.KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA KELSEY MILLER
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI: Onet, Comedy Central, Filmweb.
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięgnęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić… Wydaje się, że o współczesnym futbolu – rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze – wiemy wszystko... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#przyjaciele #friends #serial #tenonajlepszymserialunaswiecie #wydawnictwosqn #kelseymiller #hultajliteracki #recenzja #sqn #filmweb #onet #comedycentralwww.wsqn.pl

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE