top of page
Szukaj

PRAWDA I KŁAMSTWA - Caroline Mitchell

Zaczniemy dzisiaj trochę nietypowo, bo od odpowiedzi na szereg pytań i zarzutów, jakie dostajemy drogą mailową. Pytają nas czytelnicy, dlaczego wszystkie nasze recenzje są tak pozytywne, a zarzuca się nam, że piszemy pod dyktando wydawnictw. Otóż nic bardziej mylnego. Jest kilka książek, które dostały od nas niskie noty, choć prawdą jest, że większość oceniamy raczej pozytywnie. Powód jest jeden: staramy się czytać tylko te książki, które uważamy za wartościowe. Jeśli jakaś książka nam się nie podoba, to ją zostawiamy i nie czytamy dalej, a jak nie czytamy, to nie możemy recenzować. Szkoda nam czasu na grafomaństwo, choć czasami zmuszamy się do przeczytania gniota i wtedy mówimy o niej bez ogródek, że jest to gniot. Wolimy jednak skupiać się na tych fajnych książkach, takich, które możemy polecać innym czytelnikom, bo właśnie po to tu jesteśmy, aby namawiać Was do czytania, a czym namówić, jak nie dobrą książką...


Taką też jest Prawda i kłamstwa, autorstwa Caroline Mitchell. Zamiast sięgać po kolejny kryminał Szamałka, Bondy czy Mroza, woleliśmy zaszyć się na kilka dni z tą właśnie książką i wcale nie żałujemy. Już sam fakt, że nie odstawiliśmy tej powieści po pierwszym rozdziale, świadczy o tym, że jest to powieść godna polecenia. Książka jest jak film - jeśli nam się nie podoba, to wyłączamy i włączamy coś innego, bo nikt nam nie zwróci straconego czasu na tak zwany gniot. W tym przypadku bardzo daleko jest książce Mitchell do gniota. Powieść napisana świetnym językiem, a sam pomysł jest arcyciekawy. Zresztą sama konstrukcja tej historii jest niebywale ciekawa. Choć nie jest niczym nowym, to jednak bardzo zaskakuje. Co z tego, że Nicolas-Joseph Cugnot wynalazł samochód, skoro inni byli lepsi od niego. To samo można powiedzieć o książce Caroline Mitchell. Jest w niej trochę schematów, jednak bije ona na głowę tych, którzy próbowali iść w tym kierunku przed nią. I to jest fakt, a nie wydumana teoria.


Za zamordowanie dziewięciu młodych kobiet sąd koronny Chelmsford skazał Lillian Grimes z duetu zabójców nazwanych "Bestiami z Brentwood" na dożywotni pobyt w więzieniu. Sędzia Michael Devine oświadczył, że wielokrotna morderczyni, która nie przyznaje się do udziału w zbrodniach, stanowi zagrożenie dla społeczeństwa i nigdy nie powinna wyjść na wolność

Dwie osie czasu nieco gmatwają całą historię, ale ta retrospektywna oś wnosi mnóstwo uzupełnień i mocno nakreśla osobowość bohaterki. Bardzo ciekawą postacią jest również Lillian Grimes, która jest mieszanką Hannibala Lectera z Milczenia owiec i Declana Mulqueena z Szakala. Autorka wodzi czytelnika za nos i co rusz wpuszcza w ślepą uliczkę. Prawda i kłamstwa jest powieścią nieprzewidywalną i pełną emocji, choć jak już wspomniałam, znaleźć w niej można kilka schematów, jakimi raczą nas często inni autorzy.

Świetna narracja, bardzo dobre dialogi, charakterystyka postaci na wysokim poziomie, mnóstwo niespodzianek i kapitalne zakończenie. I choć nie jest to książka idealna, to zasługuje na uznanie i warta jest polecenia. Jedna z lepszych na rynku wydawniczym w stosunku do ogromu badziewia, jakie się ostatnio ukazuje. Zanim sięgnęliśmy po Prawdę i kłamstwa, odrzuciliśmy dziewięć (9!) książek, większość po pierwszym rozdziale. Ta w zupełności nas zadowoliła i stawiamy ją na półce z książkami wartościowymi, takimi, które bezsprzecznie należy przeczytać.

Powieść nieco mroczna i momentami straszna, ale czego moglibyśmy się spodziewać po byłej policjantce śledczej. Zdaje się, że lata spędzone w policji stały się mocnym narzędziem do kreowania tak dobrych powieści, choć z tymi policjantami-pisarzami różnie już bywało.

Nie bez znaczenia jest tutaj tłumaczenie, ostatnio wpada nam mnóstwo książek z przekładami godnymi pożałowania, ale Ewa Wojtczak spisała się rewelacyjnie. Całość dopełnia wspaniałe wydanie, z bardzo ciekawą, przyciągającą wzrok okładką.


Znów pojawił się w prasie temat Lillian Grimes. Ponieważ tato zmarł, a pani Thompson wciąż błaga o informacje, najwyraźniej ktoś uznał kwestię za wartą ponownego opisania.

POZNAJCIE AMY WINTER: KOMISARZ POLICJI I...

CÓRKĘ SERYJNYCH MORDERCÓW


Amy pragnie pójść w ślady swego przybranego ojca, szanowanego policjanta. Jednak pewnego dnia otrzymuje list od siedzącej w celi więziennej Lillian Grimes, seryjnej morderczyni. List ten całkowicie zmieni życie Amy.

Lillian Grimes jest czystym złem. Psychopatyczną kryminalistką. I – niestety – biologiczną matką Amy. Teraz kobieta gotowa jest podać miejsca pochówku trzech spośród swoich ofiar – ale tylko wówczas, gdy Amy zagra w jej grę.

Podczas gdy inni policjanci gorączkowo szukają nastolatki porwanej niedawno przez nieznanego sprawcę, Amy musi stawić czoła własnej mrocznej przeszłości. Nawiedzana niewyraźnymi wspomnieniami siostry, która poświęciła życie, by ją ocalić, staje do wyścigu z czasem, chcąc ocalić zaginioną dziewczynę - rówieśniczkę zmarłej siostry oraz rozwikłać więzienną szaradę matki i ocalić porwaną dziewczynę.

Co jednak, jeśli Lillian Grimes ma za kratami większą władzę, niż Amy wie tego spodziewa? I czy młoda policjantka zdoła pokonać swoje demony i zapobiec kolejnym zbrodniom?


"Szalona jazda bez trzymanki, więc lepiej... mocno się trzymajcie!"

- Ivo Vuco, autor "Złodzireja" -


„Dzięki policyjnemu doświadczeniu Caroline Mitchell jest pisarką, która wie, jak zawiązać intrygę, stworzyć postaci i – co najważniejsze – przekazać emocje w każdym z thrillerów, które pisze”

- My Weekly -


„Wstrząsająca, mrożąca krew w żyłach i naprawdę straszna. Szczerze polecam tę niezwykłą powieść Caroline Mitchell”.

- Patricia Gibney, autorka cyklu powieści o inspektor Lottie Parker -


„Ta książka ma w sobie wszystko – dokładne opisy policyjnych procedur wraz z odpowiednim napięciem, tempem i fascynującą fabułą, lecz została także wzbogacona o element psychologiczny. Urzekła mnie od pierwszego zdania”.

- Angela Marsons, autorka powieści o detektyw Kim Stone -


"Mroczna, szokująca, absolutnie frapująca i ważna"

- Mel Sherratt, autorka powieści o detektyw Grace Allendale -


"Fascynujący thriller psychologiczny!"

- Johan Marrs, autor "Dopasowanych" -


Nieuczciwy gliniarz głębiej wbija mi nóż zza grobu.

CAROLINE MITCHELL

Niegdyś policyjna śledcza, jest obecnie pełnoetatową pisarką. Pracowała w wydziale kryminalnym (CID) i wyspecjalizowała się w sprawach związanych z przemocą domową i poważnymi przestępstwami o charakterze seksualnym. Jak mówi, mentalna siła wykazywana przez ofiary tych przestępstw jest dla niej nieustannym źródłem inspiracji i w swoich książkach Mitchell łączy opowieści o ich nieustępliwości z własną znajomością policyjnych procedur, tworząc emocjonujące thrillery psychologiczne. Pochodząca z Irlandii pisarka wraz z mężem i trójką dzieci mieszka obecnie na wybrzeżu Essex.
Tytuł: Prawda i kłamstwa

Autor: Caroline Mitchell

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 11 lutego 2020

Tytuł oryginalny: Truth and Lies

Premiera: 2018

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak

Projekt okładki: Mariusz Banachowicz

Liczba stron: 384

Format: 145 x 215 mm

ISBN: 978-83-8116-842-7


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


E-BOOK (mobi, epub)


CAROLINE MITCHELL W WYDAWNICTWIE ZYSK I S-KA


OFICJALNA STRONA AUTORKI

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Amerykańska wolność i sprawiedliwość kontra siedemnastowieczna tyrania.

Nowy twór polityczny w środkowej Europie – Konfederacja Księstw Europejskich – powstał w ramach sojuszu Gustawa II Adolfa, króla Szwecji, z dowodzonymi przez Mike’a Stearnsa mieszkańcami Wirginii Zachodniej, którzy na skutek tajemniczego zjawiska w przestrzeni kosmicznej zostali przeniesieni ze współczesności do siedemnastowiecznych Niemiec. Nowy system rządów wciąż jest słaby. Poza granicami Konfederacji szaleje wojna trzydziestoletnia. Na domiar złego Konfederacja jest przyczyną nieprzejednanej wrogości kardynała Richelieu, faktycznego władcy Francji… WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.zysk.com.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

54 wyświetlenia0 komentarzy