top of page
Szukaj

POZIOM ŚMIERCI - Lee Child.

W 1997 roku, niejaki Lee Child powołał do życia nowego bohatera literackiego. Nazwał go Jack Reacher. Wyciągnął go z wojska, wsadził do ręki pistolet Colt Long Rifle kaliber .22, zabrał dokumenty i nakreślił, jako inteligentnego olbrzyma o stalowych nerwach. Jack z miejsca podbił serca czytelników na całym świecie, umieszczając swego stwórcę na szczycie listy najbardziej poczytnych pisarzy powieści sensacyjnych.

Jak to się stało, że wśród ogromu książek o bohaterach stających po stronie prawa, to właśnie seria z Jackiem Reacherem zyskała tak ogromną popularność? Zapytany o to Lee Child odparł, że kiedy usiadł do pierwszej części serii, miał na uwadze te wszystkie bestsellery, które jasno nakreślały postać bohatera, z bogatą historią. Autor postanowił pójść pod prąd i stworzył człowieka, który wymykał się standardom literackim. Przede wszystkim nie miał określonej tożsamości, żadnych dokumentów, żadnych akt, żadnej historii. Jakieś przebłyski jedynie, które czytelnikowi niewiele o nim mówiły. Trochę ryzykowne, ale opłaciło się, gdyż Jack Reacher owiany tajemnicą okazał się znacznie bardziej intrygujący niż inni bohaterowie literaccy jemu podobni. Jego przeszłość zaczęła pojawiać się dopiero w kolejnych tomach, ale i tym razem zdawkowo, po trochu, nienachalnie i wciąż zawierała mnóstwo pytań bez odpowiedzi.


Zostałem aresztowany w barze Ena o 12.00. Jadłem właśnie jajka, popijając kawą. Późne śniadanie, nie lunch. Byłem zmęczony i mokry po długim marszu w deszczu od autostrady do granicy miasta.

Tak w 1997 roku zaczyna się historia Jacka Reachera, która trwa nieprzerwanie do dziś. 23 tytuły i kolejny z premierą w 2019 roku. A przecież Child planował "jedynie" 21 tytułów. Siła jego książek nie pozwala mu jednak zrezygnować z pisania kolejnych części. Seria z Jackiem Reacherem stała się jedną z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Każda kolejna książka Childa trafia na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa. I to w pierwszym tygodniu po premierze! Do dnia dzisiejszego sprzedano w Polsce ponad 2 000 000 egzemplarzy, a na całym świecie ponad 100 000 000 !!! Według statystyków, co 4 sekundy ktoś kupuje na świecie książkę Lee Childa, co jest absolutnym fenomenem.


"Mógłby jedną ręką załatwić Jamesa Bonda, Brudnego Harry'ego, Jasona Bourne'a albo Ethana Hunta, a potem z raz czy dwa przelecieć ich dziewczyny, zanim złapie ostatni autobus i wyjedzie z miasta."

- SUN -


PIERWSZA POWIEŚĆ Z JACKIEM REACHEREM


W Margrave, sennym miasteczku w Georgii, wszystko wygląda idealnie. Tak idealnie, że aż budzi grozę. Zero problemów, zero przemocy. Jack Reacher zamierza spędzić tu leniwy weekend, ale ledwie przekracza granice miasta, zostaje aresztowany. Właśnie popełniono morderstwo, a że Reacher jest jedynym obcym, automatycznie staje się głównym podejrzanym. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w więzieniu wśród najbardziej niebezpiecznych kryminalistów to dopiero początek jego kłopotów. Nie ma pojęcia, że wdepnął w aferę, która sięga do Waszyngtonu, a w Margrave zrobi się naprawdę gorąco.


Na stole kuchennym leżała niedzielna gazeta. Kilka stron przewrócono, reszta pozostała nietknięta. Obok naczynia po śniadaniu. Lekarz twierdzi, że zginęli około dziesiątej rano.

Nie będziemy oceniać książki, bo ta jest już klasykiem. Autora również nie będziemy oceniać, bo ktoś, kto sprzedał sto milionów egzemplarzy w przeciągu 24 lat, broni się sam. Nie będziemy oceniać nawet wydawnictwa, bo Albatros zrobił kawał dobrej roboty, a nawet ściągnął Autora do Polski, dając wielbicielom Jacka Reachera możliwość spotkania się z nim oko w oko. Napiszemy tylko jedno: Seria Lee Childa, to klasa sama w sobie i każdy, ale to każdy, kto lubi czytać książki (bez względu na to jakim gatunkiem się fascynuje) powinien ją znać.


ZASTOSUJ ODWET, ZANIM NASTĄPI ATAK"Żaden myślący człowiek nie może żyć w takim społeczeństwie jak nasze, nie pragnąc go zmienić."Imię i nazwisko: Jack Reacher

Narodowość: amerykańska

Urodzony: 29 października 1960 roku w Berlinie

Charakterystyczne dane: 195 cm / 99-110 kg / 127 cm w klatce piersiowej

Kolor włosów: ciemny blond

Kolor oczu: niebieski

Ubrania: kurtka 3XLT, długość nogawki mierzona od kroku 95 cm

Wykształcenie: szkoły na terenie amerykańskich baz wojskowych w Europie i na Dalekim Wschodzie; Akademia Wojskowa West Point

Przebieg służby: 13 lat w żandarmerii Stanów Zjednoczonych; w 1990 zdegradowany z majora do kapitana, zwolniony do cywila w randze majora w 1997 roku

Odznaczenia służbowe: Srebrna Gwiazda, Medal za wzorową służbę, Medal Żołnierza, Legia Zasługi, Brązowa Gwiazda, Purpurowe Serce

Ostatni adres: nieznany

Czego nie ma: prawa jazdy, dokumentu ze zdjęciem, osób na utrzymaniu


LEE CHILD:

Brytyjski pisarz, od 1998 roku mieszkający w Nowym Jorku. W 2009 roku wybrany na prezesa stowarzyszenia Mystery Writers of America. Studiował prawo, potem pracował w teatrze i telewizji Granada. Zwolniony po 18 latach w wyniku restrukturyzacji, zainwestował w karierę literacką. W 1997 roku ukazała się jego pierwsza powieść - Poziom śmierci. Książka zdobyła Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny i zapoczątkowała serię thrillerów ze wspólnym bohaterem, byłym żandarmem wojskowym Jackiem Reacherem, do której należą między innymi: Echo w płomieniach, Siła perswazji, Jednym strzałem (powieść zekranizowana jako Jack Reacher z Tomem Cruise'em w roli tytuowej), Elita zabójców, Jutro możesz zniknąć, 61 godzin, Czasami warto umrzeć, Ostatnia sprawa, Poszukiwany, Sprawa osobista. Książki Childa publikowane są w 43 krajach. Tom Cruise ponownie wcielił się w Reachera w adaptacji Nigdy nie wracaj. Sam Lee Child powtarza, że marzy mu się serial telewizyjny, gdzie w roli Jacka Reachera widziałby Dwayne'a Johnsona.TYTUŁ: Poziom Śmierci

TYTUŁ ORYGINALNY: Killing Floor

AUTOR: Lee Child

WYDAWNICTWO: Albatros

PREMIERA W ORYGINALE: 1997

PREMIERA W POLSCE: 2003

WYDANIE: VI (2016 r.)

TŁUMACZENIE: Paulina Braiter

LICZBA STRON: 454

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 125 x 200 mm

ISBN: 978-83-7985-636-7


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


JACK REACHER W HULTAJU LITERACKIM


LEE CHILD W CHULTAJU LITERACKIM


POZIOM ŚMIECI W HULTAJU LITERACKIM


STRONA AUTORA
#leechild #jackreacher #poziomśmierci #wydawnictwoalbatros #recenzja #hultajliteracki


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page