top of page
Szukaj

PORTRET DORIANA GREYA - Oscar Wilde.

Zanim Queen wylansował przebój Who Wants To Live Forever, zanim Christopher Lambert wcielił się w Nieśmiertelnego, zanim doktor Frankenstein powołał do życia Adama, pewien irlandzki pisarz zaczął rozmyślania nad nieśmiertelnością, jej wadach, zaletach i konsekwencjach.

Tak powstał Portret Doriana Greya, jedna z najwspanialszych, najbardziej wyuzdanych i kontrowersyjnych powieści w historii światowej literatury. Choć dzisiaj nie wzbudza już tak skrajnych emocji, jak XIX wieku, to jednak wciąż jest dziełem, po które chętnie sięgają scenarzyści filmowi i teatralni. Służy również pisarzom, jako inspiracja do swoich pomysłów. Portret Doriana Greya spotkał się z ogromną falą krytyki. Powieść uznano za skandaliczną. Przyczyniła się ostatecznie do zyskania przez Oscara Wilde’a reputacji pozbawionego moralności dandysa, przynosząc mu jednocześnie ogromną sławę i pieniądze. Sam Wilde powtarzał wielokrotnie, że nieśmiertelność w jego książce, to metafora do artystycznej wolności, a Portret Doriana Greya to jego duchowa autobiografia.


Ludzkość bierze siebie zbyt serio. To grzech pierworodny świata. Gdyby człowiek jaskiniowy znał śmiech, cała historia poszłaby torem.

Niewiele jest wydawnictw, które wciąż mają chęć sięgania po klasykę literatury światowej. Ale Wydawnictwo Siedmioróg jest jednym z tych, które się tego nie boją. Jednak bardzo ważnym elementem jest tłumaczenie dzieła. Nowe przekłady nigdy nie dorównają przekładom oryginalnym, choćby z tego względu, że na przestrzeni lat zmienił się język i obyczaje. Trzeba by żyć w czasach Autora, aby móc zrozumieć, "co autor miał na myśli". Przykładem złego tłumaczenia "na nowo" był choćby Don Kichot, którego recenzowaliśmy kilka miesięcy wcześniej. Na szczęście w powyższym wydaniu Portretu Doriana Greya zachowano oryginalny przekład Marii Feldmanowej, która nie miała sobie równych w przekładach anglojęzycznych pisarzy.

Sama książka jest niebywale fascynująca i bardzo wciągająca, a dialogi mocno przemyślane, nierzadko podszyte sarkazmem i manifestem wolności. Postaci wyraziste i bardzo charakterystyczne. Powieść do szpiku kości przeszyta bólem i dramatem, ale też euforią, erotyzmem i szaleństwem. Jedna z naszych ulubionych powieści.


Jakie smutne! Ja się zestarzeję i będę brzydki i odpychający. Ale portret ten na zawsze pozostanie młody. Nigdy nie będzie starszy niż w dzisiejszym czerwcowym dniu. Gdybyż mogło być przeciwnie! Gdybym ja pozostał wiecznie młody, a obraz się starzał! Wszystko bym za to oddał, wszystko! Tak, nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał. Oddałbym duszę własną!

Malarz Basil Hallward poznaje na przyjęciu Doriana Graya – niezwykle przystojnego młodzieńca. Zafascynowany pięknem i niewinnością chłopca, który staje się dla niego ważnym źródłem inspiracji, zaprzyjaźnia się z nim i maluje jego portret naturalnej wielkości. Pewnego dnia spotyka się w swym studio z przyjacielem Lordem Henrym Wottonem, dystyngowanym cynikiem. Poznając historię fascynacji Basila Dorianem, Lord Henry nalega, by przedstawiono mu go, gdy wkrótce Dorian przybywa na kolejną sesję pozowania do portretu. Zaintrygowany urodą i osobowością chłopaka Lord Henry uświadamia mu potęgę młodości i piękna oraz to, że tylko dzięki tym dwóm nadrzędnym wartościom będzie on w stanie zdobyć wszystko, co zapragnie i zrealizować wszystkie swoje marzenia. Zafascynowany taką przemową Dorian zdaje sobie sprawę, że wraz z wiekiem jego uroda przeminie. Entuzjastycznie wypowiada więc życzenie, by to twarz na obrazie szpetniała z wiekiem i pod wpływem popełnionych grzechów, a nie on sam.


A co się tyczy wiary, to mogę uwierzyć we wszystko, o ile jest bodaj trochę nieprawdopodobne.

OSCAR WILDE

Angielski poeta, prozaik i dramatopisarz, urodził się w Dublinie, tam też rozpoczął studia, które kończył w Oksfordzie. Wkrótce po osiedleniu się w Londynie zdobył opinię dandysa i wyznawcy skrajnego estetyzmu. Poglądy na sztukę wyrażał w esejach, a także w słynnej powieści Portret Doriana Greya. Do innych znanych dzieł tego ekscentryka, arystokraty i światowca należą opowiastki Szczęśliwy książę i inne opowiadania, komedie Wachlarz lady Windermare i Mąż idealny oraz tragedia Salome. Oskarżony o homoseksualizm spędził dwa lata w więzieniu, czego świadectwem jest Ballada o więzieniu w Reading oraz spowiedź autobiograficzna De Profundis. Objęty bojkotem utworów w Anglii przeniósł się do Paryża. Po śmierci pochowany na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.


"Love is everything"

- Oscar Wilde -


TYTUŁ: Portret Doriana Greya

TYTUŁ ORYGINALNY: The Picture of Dorian Gray

AUTOR: Oscar Wilde

WYDAWNICTWO: Siedmioróg

TŁUMACZENIE: Maria Feldmanowa

LICZBA STRON: 252

FORMAT: 143 x 205 mm

OKŁADKA: miękka

ROK WYDANIA: 2017

ISBN: 97-883-7791-629-2


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page