top of page
Szukaj

POLSKA PIASTÓW - Paweł Jasienica.

„Książki, które piszę, nie roszczą sobie żadnych pretensji do rangi dzieł naukowych, nie są podręcznikami ani popularyzacją nauki. To są zwyczajne eseje. Esejowi przysługują te same prawa, którymi się cieszy dramat, poezja czy powieść” - Napisał Paweł Jasienica o swoim cyklu esejów, którego pierwszą częścią jest Polska Piastów. Jasienica nie miał jednak wpływu na to, jak zostaną odebrane jego książki, a stały się jednymi z najważniejszych publikacji naukowych tego kraju.

Literatura historii Polski bez esejów Jasienicy byłaby niezwykle uboga. Choć na przestrzeni setek lat w Polsce wydarzyło się wiele, to jednak nikt nie był w stanie przedstawić tego tak, jak zrobił to Jasienica. Polskę Piastów czyta się jak historyczną powieść najwyższych lotów. Wciągająca, pełna niebywałych zwrotów akcji oraz postaci nakreślonych tak wyraźnie, jak gdyby Autor znał ich osobiście.

Dynastia Piastów była jedną z najbarwniejszych dynastii świata, która walnie przyczyniła się do budowy Europy. Dała początek nowemu państwu, który momentalnie stał się bardzo ważnym graczem na scenie politycznej.

To dzięki Piastom państwo zostało zespolone w całość, rozwinęła się kultura i pismo, a Polacy zyskali dostęp do osiągnięć kulturowych i cywilizacyjnych Zachodu.


Rok 966 jest w naszej historii datą ogromnie ważną, jedną z najważniejszych, ale nie może być uznany za żaden świt dziejów Polski. Stanowi klamrę, mocno spajającą dwie epoki w jedną niepodzielną całość.

Premiera pierwszego wydania Polski Piastów miała miejsce w 1960 roku i była wznawiana wielokrotnie. Najnowsze wydanie bije jednak na głowę swoje poprzedniczki estetyką i jakością, a cała seria prezentuje się niebywale pięknie.Pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy to - według słów samego autora - "swobodne literackie opowiadanie" o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który - rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego - zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy. Jasienica wysuwa na plan pierwszy dzieje dynastii, sugestywnie ukazując zmagania, osiągnięcia i koleje życia piastowskich władców Polski.


Prawdziwy polityk to człowiek, który uważa się za powołanego do przywodzenia innym. Bez tej właściwości nikt jeszcze wybitnym mężem stanu nie został.

PAWEŁ JASIENICA

Leon Lech Beynar, pseudonim Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta "Tygodnika Powszechnego". W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem "Tygodnika Powszechnego" oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962)


TYTUŁ: Polska Piastów

AUTOR: Paweł Jasienica

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

DATA WYDANIA: 06.11.2018

LICZBA STRON: 408

FORMAT: 147 x 208 mm

ISBN: 978-83-8123-880-9


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ#pawełjasienica #polskapiastów #eseje #wydawnictwoprószyński #premiera #książka #recenzja

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page