top of page
Szukaj

POLOWANIE NA CZERWONY PAŹDZIERNIK - Tom Clancy

Dzisiejsza młodzież kojarzy Toma Clancy'ego z grami taktycznymi Rainbow Six, Splinter Cell czy Ghost Recon. Jednak to nie gry sprawiły, że Clancy stał się człowiekiem rozpoznawalnym. Uczyniła to seria wybitnych powieści sensacyjnych, a w szczególności kultowa saga o Jacku Ryanie, historyku, analityku CIA, późniejszym zastępcą dyrektora tejże agencji i w końcu prezydencie USA. Postaci tak misternie przygotowanej i tak skrzętnie skonstruowanej, że jego childowski odpowiednik (Jack Reacher, bohater książek Lee Childa) wydaje się jedynie marną kopią, a nawet karykaturą Ryana.


Fabuła Polowania na Czerwony Październik dla większości czytelników nie będzie zaskoczeniem, choćby ze względu na bardzo popularną ekranizację tej powieści oraz fakt, że książka po raz pierwszy ukazała się 35 lat temu, a wznawiana wielokrotnie budziła niemałe zainteresowanie. Mimo to, Wydawnictwo Znak Horyzont uznało, że Czytelnik powinien jeszcze raz usłyszeć o Tomie Clancym, ale tym razem w ekskluzywnej serii najwybitniejszych powieści autora. Polowanie na Czerwony Październik to pierwszy tom w/w serii wydawniczej, ale też pierwsza powieść w ogóle tego autora i choć została napisana trzy i pół dekady temu, nie straciła ani na swojej ważności, ani na wartości, ani też na świeżości i mocy. Choć akcja książki rozgrywa się w czasie zimnej wojny, mogłaby zostać osadzona nawet dzisiaj, bo, mimo iż Zimna Wojna oficjalnie zakończyła się w 1991 roku, to wszyscy wiemy, że wcale tak nie jest, czego przykładem może być Snowden, Litwinienko, Skripal, działania Rosjan na Ukrainie czy wojna handlowa USA z Chinami. A to tylko wierzchołek góry lodowej, która wbrew pozorom wcale nie topnieje.


Brudny holownik obrócił okręt na północ, dziobem do wyjścia. Hangar skrywający "Czerwony Październik" nie różnił się teraz niczym od wielu innych wypełnionych wodą betonowych gniazd, zbudowanych specjalnie po to, żeby zapewnić schronienie okrętom podwodnym wyposażonym w rakiety strategiczne. Na nabrzeżu grupa marynarzy i dokerów żegnała odpływających z typowo rosyjską powściągliwością - bez zbędnych gestów i wiwatów.

SERIA O JACKU RYANIE POWRACA!

Klasyka literatury sensacyjnej mistrza wartkiej fabuły w nowej odsłonie.


Polowanie na Czerwony Październik to jeden z najlepszych debiutów literackich w historii literatury. To pokaz umiejętności, wiedzy i zapału literackiego, jakiego mogłoby pozazdrościć wielu współczesnych pisarzy. Jak już wspomnieliśmy, jest to pierwsza część wznowionej przez Znak Horyzont serii o Jacky Ryanie, lecz czwarta pod względem chronologii fabuły. Całość została jednak tak skonstruowana, że można zacząć od tej powieści i podróżować w czasie z następnymi lub wystartować od Bez skrupułów, która zaczyna przygodę o Ryanie i pójść jego śladem według kolejności zdarzeń. Cały dorobek autora ma swoje lepsze i gorsze tytuły, ale Polowanie na Czerwony Październik zdecydowanie należy do tych pierwszych. Szczegółowość, drobiazgowość opisów, które mają na celu zobrazowanie w jak najlepszy sposób miejsc i działań zawartych w fabule książki, powala swoją kunsztownością, precyzją i finezją, a jednocześnie łatwością przekazu, nieskomplikowaną konstrukcją oraz siłą emocji każdego zdania. Nic dziwnego, że producenci z Hollywood sięgnęli po tę powieść, bo już sama książka napisana została w iście filmowy sposób. Choć powieść liczy sobie blisko 560 stron, pochłania się ją w ekspresowym tempie. Genialność tego utworu polega na tym, że jest wielce prawdopodobny, wiarygodny i przede wszystkim cały czas trzyma w napięciu. Nawet pauzy nie pozwalają uspokoić tętna, co tylko potwierdza talent autora, wzmagając niecierpliwość w oczekiwaniu na kolejny tom serii.

Polowanie na Czerwony Październik to zdecydowanie prawdziwie męska literatura, która z pewnością zachwyci również kobiety, bo oto mamy przystojnych, silnych charakterologicznie mężczyzn, posiadających nie tylko "wypasiony pojazd" najnowszej generacji, ale też piękne umysły, władzę, dumę prawdziwego faceta oraz dżentelmeńskie nawyki, szarmancję i dobre maniery, a jednocześnie siłę lwa, determinację i bezwzględność. W tej książce roi się od nieprzesłodzonych samców alfa o wizerunku lumberseksualnym i to kręci mnie najbardziej. Nie ma miejsca w tej powieści na ckliwe uniesienia, choć sentymentalne momenty pojawiają się kilkukrotnie. Autor podał je czytelnikowi w sposób wyważony, bez zbędnych miłosnych patosów i melancholii. Jest bardzo dobrze, jest szybko, treściwie, mocno i z jajem. Emocji nie zabraknie nawet przez chwilę, tego możecie być pewni.


"CZERWONY PAŹDZIERNIK" "CZERWONY PAŹDZIERNIK" SZUKA CIĘ CAŁA RADZIECKA FLOTA SZUKA CIĘ CAŁA RADZIECKA FLOTA DROGĘ BLOKUJE CI WIELE OKRĘTÓW LICZNE OKRĘTY TORPEDOWE GOTOWE DO ATAKU KIERUJ SIĘ NA SPOTKANIE. 33N 75W CZEKAJĄ TAM NA CIEBIE NASZE OKRĘTY JEŚLI ZROZUMIAŁEŚ I ZGADZASZ SIĘ DAJ JESZCZE JEDEN IMPULS...

Najbardziej poczytny autor minionego stulecia powraca ze swoją kultową powieścią.


Trwa zimna wojna. Radziecki okręt podwodny "Czerwony Październik" z niewiadomych przyczyn kieruje się ku wybrzeżom Stanów Zjednoczonych. Jakie zamiary ma Marko Ramius, kapitan nowoczesnej i nieuchwytnej dla radarów łodzi podwodnej?

Rosjanie twierdzą, że działa zgodnie z ich rozkazami i stanowi zagrożenie dla Amerykanów. Ci podejrzewają jednak, że Ramius chce przekazać im okręt, oczekując w zamian azylu politycznego. Rozkaz śledzenia "Czerwonego Października" i rozwiązania zagadki dostaje amerykański kapitan Jack Ryan. Czy Ramius, ryzykując życie, działa na własną rękę? A może to radziecka prowokacja?


Seria o Jacku Ryanie powraca!

Klasyka literatury sensacyjnej mistrza wartkiej fabuły w nowej odsłonie.

Kolejne tomy serii: Czas patriotów i Stan zagrożenia już wkrótce!


Trzymająca w napięciu fabuła, ekscytujące zwroty akcji, fascynujący bohater - to wszystko sprawia, że powieści zanurzone w uniwersum Clany'ego pochłaniają bez reszty i są prawdziwą czytelniczą przygodą.
"Tom Clancy był jak świetnie zaprogramowana maszyna do pisania książek, nic dziwnego, że po śmierci Clancy'ego w 2013 r. Mark Greaney i Marc Cameron przejęli postać, postanawiając o kontynuacji serii; Maden stworzył również spin-off serii o synu Ryana, Jacku Ryanie Juniorze. Producenci gier komputerowych podpierają swoje tytuły nazwiskiem pisarza, co w znacznej mierze przyczynia się do zwiększenia sprzedaży ich produkcji. Musiało do tego dojść, skoro Clancy zyskał status pisarza kultowego, a wręcz legendy jeszcze za życia. Clancy jest dla mnie pisarzem kompletnym, godnym naśladowania. Każda jego książka to niemal dzieło sztuki, a dzięki wyśmienitym tłumaczeniom i genialnej redakcji jego powieści są kompletne, bez skazy. Ciężko będzie czytelnikowi znaleźć równie dobrą powieść po przeczytaniu którejkolwiek książki Clancy'ego."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


"Przede wszystkim uważam się za człowieka opowiadającego historie, nie pisarza."

- Tom Clancy -


Producenci filmowy z Hollywood lubią sięgać po klasyki literackie i przenosić je na ekran, ale w całej historii amerykańskiej kinematografii nie było pisarza, którego powieści byłyby tak dobrze sfilmowane i tak dobrze przyjęte przez widzów, jak powieści Toma Clancy'ego. Nawet Stephen King przeplata dobre ekranizacje z tymi bardzo złymi, jednak wszystkie dotychczasowe adaptacje Clany'ego cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony widzów i uznaniem krytyków filmowych. Jest to kolejny powód, aby sięgnąć po wznowienia autora, podane w wyjątkowo pięknej serii.


TOM CLANCY

Amerykański pisarz powieści sensacyjnych urodzony w 1947 roku w Baltimore. Studiował filologię angielską. Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza powieść Polowanie na Czerwony Październik. Część jego dzieł zostało zekranizowanych, gdzie główne role grali aktorzy tacy jak Harrison Ford, Alec Baldwin czy Ben Affleck. Tom Clancy brał również czynny udział w tworzeniu kilku gier komputerowych. Jest jednym z trzech autorów (pozostali to John Grisham i J.K. Rowling), którzy w latach 90. XX wieku sprzedali ponad 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania.

Zmarł 1. października 2013 roku.
TYTUŁ: Polowanie na Czerwony Październik

AUTOR: Tom Clancy

WYDAWNICTWO: Znak Horyzont

SERIA WYDAWNICZA: Jack Ryan

DATA WYDANIA: 2 października 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: The Hunt For Red October

TŁUMACZENIE: Dorota i Krzysztof Murawscy

PREMIERA: 1984

PROJEKT OKŁADKI: Sebastian Komorowski

LICZBA STRON: 560

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-240-5701-6


OCENA: 10++/10

Uzasadnienie: W tym przypadku uzasadnienie oceny nie jest konieczne. Książka broni się sama.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Autor opisuje w zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego, czasami skuteczne, lecz często nieudolne, pociągające za sobą przypadkowe ofiary. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, nie tylko roznosząc bibułę, ale także transportując broń, amunicję oraz... rzucając bomby z balkonów, jak Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna czy Faustyna Morzycka, jak również przypomniana w pracy Zuzanny Janin Teofilia Blendkowska (Błędkowska)... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#tomclancy #polowanienaczerwonypaździernik #wydawnictwoznak #znakhoryzont #jackryan #seriawydawnicza #hultajliteracki #recenzjawww.znakhoryzont.pl