top of page
Szukaj

POGOŃ ZA MIŁOŚCIĄ - Nancy Mitford.

TO NIE JEST ROMANS! Musimy od tego zacząć, bo zarówno okładka, która zresztą bardzo nam się podoba, jak też i tytuł, są bardzo mylące. To bardzo ciekawa powieść obyczajowa, którą czytając zrywasz boki. A dodać tu trzeba, że książka swoją premierę miała w 1945 roku i wzbudziła mnóstwo kontrowersji.

Nancy Mitford była kobietą niebywale piękną i utalentowaną. Mężczyźni tracili dla niej głowę, a wydawcy walczyli o jej powieści jak lwy. Z dwóch powodów. Po pierwsze, Nancy pisała powieści nowatorskie, które wnosiły powiew świeżości do światowej literatury, a po drugie - Mitford należała do słynnej grupy młodych, zdolnych arystokratów, którzy nocami wyprawiali takie balangi, że sam Wielki Gatsby byłby zachwycony. Bright Young Things, bo o nich mowa, to londyńska bohema z lat dwudziestych minionego wieku, która potrafiła zszokować nawet najbardziej liberalnych obywateli. Dzisiaj książki Mitford już tak nie szokują, bo czasy się zmieniły i prawdę mówiąc, niewiele jest nas w stanie zszokować. Nawet radykalne poglądy Autorki nie wprawiałyby opinii publicznej w osłupienie aż tak bardzo, jak miało to miejsce w tamtym czasie. Warto sobie jednak przypomnieć, jakimi książkami zachwycali się ówcześni bibliofile i co takiego bulwersującego było w jej powieściach. A uwierzcie nam, że wcale nie tak łatwo to dzisiaj odnaleźć, bo co dla mieszkańców Londynu z lat 20. było sufitem, dla nas dzisiaj jest podłogą.


Biedni Honsowie przeżywali męki z powodu wiejskich okrucieństw, natomiast ja dzięki wakacjom w Alconleigh odkrywałam bestialstwo w pełnej krasie.

No dobrze, jest w tej książce wątek miłosny, ale w gruncie rzeczy nie o niego chodzi. A nawet, jeśli taki był zamysł Autorki, to na pierwszy plan wysuwa się zupełnie coś innego. Powieść napisana pięknym językiem, bardzo zgrabnie i pomysłowo, a bohaterowie niemal wychodzą z książki, są tak autentyczni. Nancy Mitford pisząc tę trylogię (tak, tak, to jest pierwsza część trylogii), była w szczytowej formie, przez co tymi książkami możemy podziwiać jej fantastyczny talent literacki. Pogoń za miłością czyta się łatwo i przyjemnie, ale UWAGA! Trzeba umieć wczuć się w tamte lata, bo nie jest to retro powieść, na jakie silą się dzisiejsi pisarze. To powieść o czasach "aktualnych" dla Autorki, widzianych jej oczami. Pewnie gdyby dzisiaj została napisana, przeszłaby bez większego echa, ale na szczęście tak nie jest. To literacki powrót do przeszłości. Autentyczny i wyjątkowy w swym przekazie. To powieść dla smakoszy kultury lat 20-40. XX wieku i dla czytelników, którzy szukają czegoś więcej, niż kolejnej powieści o tym, jak pijany policjant po przejściach ściga molestowanego w dzieciństwie seryjnego mordercy. W powieściach Nancy Mitford tego nie znajdziesz. Ale gwarantujemy, że znajdziesz w nich coś lepszego, coś bardziej wysublimowanego, coś, czego w nowoczesnej literaturze na próżno szukać.


Matka nie była milady już od trzech mężów (czterech, jeśli liczyć majora), ale dla Josha nie miało to znaczenia, dla niego na zawsze pozostała milady. Znalazł konia, niegodnego jej, w jego oczach, ale też nie jakąś ostatnią szkapę, i już w tydzień po przyjeździe Narowistej zorganizował dla niej polowanie na młode liski.

"Czytając tę powieść czułem się jak Gil Pender, bohater filmu O północy w Paryżu. Tamte lata przyciągają jak magnez. Wyśmienita powieść."

- Ivo Vuco | Pisarz, recenzent -


Pogoń za miłością, część pierwsza trylogii, daje barwny portret ziemiańskiej rodziny, ironiczny i nostalgiczny zarazem, który został napisany na kanwie wspomnień Autorki z okresu międzywojennego, II wojny światowej i czasów bezpośrednio po niej.

Narratorka Fanny spędza wakacje w Alconleigh, posiadłości wujostwa, wśród licznego ciotecznego rodzeństwa. Przyjaźni się ze swoją rówieśnicą Lindą, i to Linda, piękna, wrażliwa i nieobliczalna, jest właściwą bohaterką powieści.

Życie we dworze toczy się blisko natury, głównymi wydarzeniami są polowania. Pan domu, kapitalnie odmalowany wuj Matthew, utrzymuje twardy reżim, ale dzieci mają własne sekrety, swoja kryjówkę i tajemne zebrania, a nastoletnie Fanny i Linda marzą o miłości, snując na jej temat najrozmaitsze fantazje. W dorosłym życiu ich losy ułożą się według wzoru "rozważna i romantyczna".


NANCY MITFORD (1904 - 1973)

Angielska powieściopisarka, dziennikarka i biografka, pochodziła z rodziny arystokratycznej i była najstarszą z sześciu sióstr Mitford, w swoim czasie bardzo sławnych w londyńskiej socjecie, między innymi dzięki radykalnym poglądom politycznym - od faszyzmu do komunizmu.

Najbardziej znana z cyklu powieści o życiu wyższych sfer w Anglii i Francji. Napisała także cztery dobrze przyjęte popularne biografie (Ludwika XIV, Madame Pompadour, Woltera i Fryderyka Wielkiego).

Większość życia spędziła w Londynie i Paryżu. Zawsze elegancko ubrana, dowcipna, wiodła prym w paryskim światku arystokracji i przybyszów z różnych stron świata. Autorka cenionej korespondencji.TYTUŁ: Pogoń za miłością

TYTUŁ ORYGINALNY: The Pursuit of Love

AUTOR: Nancy Mitford

WYDAWNICTWO: Czytelnik

TŁUMACZENIE: Aleksandra Ambros

PREMIERA: Wrzesień 2016

WYDANIE: 1

LICZBA STRON: 264

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 123 x 196 mm

ISBN: 978-83-07-03388-4


OCENA: 9,5/10


KUP TERAZ

#nancymitford #pogonzamiloscia #wydawnictwo #czytelnik #powiesc #recenzja

101 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page