top of page
Szukaj

POD ŚNIEGIEM - Petra Soukupová

Mamy w Hultaju Literackim określenie na takie książki: Przegadane. To powieści, w których nie ma akcji, kadry są długie, zmieniające się w nieskończone sekwencje, a dialogi gęste i zazwyczaj szybkie. Pod śniegiem jest właśnie taką Przegadaną książką. Co to oznacza dla czytelnika? Cóż, jedno jest pewne: tej powieści nie znajdziecie na półkach obok Stephena Kinga, Roberta Ludluma, Grahama Mastertona czy Patrici Lockwood...


... Nie znajdziecie jej tam, bo to nie jest ten kaliber książki. Ta powieść nie została napisana po to, aby wpasować się w listy bestsellerów empiku, to nie jest książka do metra, autobusu, czy na koc plażowy za parawanem. To jedna z tych historii, które zasługują na szczególną uwagę i skupienie, bo bez tego czytelnik jej nie zrozumie. Jeśli czytaliście Salingera lub Bronte to ta książka Was zachwyci. Powieść Soukupovej przywodzi na myśl również Rodzinny dom wariatów oraz Powiedzmy sobie wszystko.

Autorka zagląda w ludzkie dusze, wyciąga z nich najgorsze i najlepsze strony człowieczeństwa, miesza je, tasuje i segreguje w sposób bystry, wredny i bezkompromisowy, i chwała wydawcom za to, że chcą takie powieści promować. Obyczaj pełną gębą, powieść, która zostaje w głowie na zawsze. I tylko dziw bierze, że o tej powieści nie trąbią jeszcze media... choć jak spoglądam na to, czym się dzisiaj media zachwycają, jaką literaturę promują, to z miejsca przestaję się dziwić i ogarnia mnie złość. A książka na rynku polskim dostępna jest już od kilku lat.


I nagle dociera do mnie, że ten człowiek nie żyje, robi mi się niedobrze, uciekam z powrotem do lasu, gdzie wybucham płaczem, potem już nie płaczę, siedzę i nie wiem, co robić, znów słyszę skowyt psa, ale nie wracam, nie ratuję go, tylko uciekam jeszcze dalej, zupełnie skołowana.

"Olga, Blanka i Krystyna... trzy siostry w podróży do rodzinnego domu. Okazją spędu są urodziny ojca, lecz to, co miało być miłym spotkaniem, okaże się podróżą w głąb życiowej matni, na jaw wyjdą wbite w dzieciństwie drzazgi i skrywane tajemnice, a do głosu dojdą nawarstwiające się od lat resentymenty. Całość okraszona wybornym czeskim inteligentnym humorem, który chyba nigdy mi się nie znudzi. Myślę, że Woody Allen pokochałby tę powieść."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


Pod śniegiem

Trzy siostry wspólnie wybierają się do domu rodzinnego na urodziny taty. Blanka wsiada do samochodu z dwiema dorastającymi córkami, niemowlakiem i psem; Olga z synkiem, iPadem i laptopem; Kristýna z kacem. Podróż wyzwala wspomnienia z dzieciństwa, mnóstwo emocji, żalów i frustracji, które niczym spod topniejącego śniegu wynurzają się we wzajemnych relacjach.

Atmosfera robi się coraz gęstsza. A siostry nie wiedzą jeszcze, że w domu rodziców czeka kolejna, niezbyt przyjemna niespodzianka.

Specjalistka od krojenia rodziny, Petra Soukupová, w swojej bestsellerowej powieści Pod śniegiem opisuje skomplikowane relacje rodzinne, najintymniejsze i najbardziej bolesne, bo przecież najważniejsze. Wyjątkowa umiejętność Soukupovej zaglądania w głowy bohaterów, autentyczność zachowań, dialogów i sytuacji sprawiają, że jeden zwyczajny dzień z życia zwyczajnej współczesnej rodziny wciąga odbiorcę bez reszty. Czytelnik nie ma wyjścia i już po kilku zdaniach po prostu siedzi w samochodzie wraz z bohaterkami powieści, jadąc w bardzo dobrze sobie znanym, i właśnie dlatego kluczowym, kierunku. 


Debilu ty, mówi głośno w pustą przestrzeń zaśnieżonego ogrodu. Świetnie, zwariowała i gada do siebie. Zbiera jej się na płacz, utkwiła na tej wsi jak w pułapce, jej chłopka nie odbiera od niej telefonu, rodzice się rozstali, w dodatku ten jej chłopak nie jest do końca jej, jest żonaty, nigdy się nie rozwiedzie i ma gdzieś jej uczucia...

PETRA SOUKUPOVÁ

(ur. 1982 w Českiej Lipie).

Pisarka, która według krytyki wypełniła lukę w czeskiej prozie młodego pokolenia. Za sprawą bestsellera Zniknąć zapewniła sobie pewną, wysoką pozycję na rynku literackim. Absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU, jako scenarzystka i dramaturg współpracuje przy tworzeniu scenariuszy do popularnych czeskich seriali telewizyjnych. Za swój debiut książkowy Nad morze (K moři, 2007) otrzymała nagrodę Jiřího Ortena (czeska nagroda literacka przyznawana autorom poniżej trzydziestego roku życia) oraz nominację do nagród Josefa Škvoreckiego i Magnesia Litera (najważniejsza czeska nagroda literacka). Jej druga książka Zniknąć (Zmizet, 2009) była nominowana do nagrody Josefa Škvoreckiego i zdobyła w 2010 roku główną nagrodę Magnesia Litera w kategorii Książka Roku. W 2011 ukazała się powieść autorki Marta w roku intruza (Marta v roce vetřelce). W 2014 wydała pozycję dla dzieci i młodzieży Bercik i niuniuch (Bertík a čmuchadlo), w 2015 kolejną powieść Pod śniegiem (Pod sněhem), która figuruje w Aferze już od 22.12.2016.TYTUŁ: Pod śniegiem

AUTOR: Petra Soukupová

WYDAWNICTWO: Afera

PREMIERA: 22.12.2016

TYTUŁ ORYGINALNY: Pod sněhem

TŁUMACZENIE: Julia Różewicz

PROJEKT OKŁADKI: Kasia Michałkiewicz-Hansen

OPRAWA: miękka + skrzydełka

LICZBA STRON: 416

FORMAT: 200 x 130 mm

ISBN: 978-83-941695-4-1


OCENA: 9/10

Uzasadnienie: Powieść nieziemsko ciekawa i wciągająca. Prawdziwa, życiowa powieść o ludzkiej ułomności, a to znaczy, że książka jest dla wszystkich bez wyjątku. Jedno oczko w dół za niecodzienną konstrukcję książki, do której ciężko się przyzwyczaić, szczególnie przy dialogach. Taki zabieg wybija nieco z koncentracji.


KUP TERAZ


POLSKA STRONA AUTORKI


Przekład książki został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI: Radio Wrocław Kultura, Czeskie Centrum, Radio Ram, Czeskie Klimaty, kulturaonline.pl, Novinka.POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje – jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy – wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią. Z obozu tymczasowego, gdzie szerzy się epidemia czerwonki i tyfusu, Gerta zostaje skierowana do robót na morawskiej wsi; udaje jej się ocalić życie swoje i córki... Więcej o książce
#petrasoukupova #podśniegiem #wydawnictwoafera #czeskaproza #czeskieklimaty #hultajliteracki #recenzja

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie