top of page
Szukaj

POCIĄG DO EGOSTANU - Joanna Guzik

Zaktualizowano: 12 lis 2021

Wciąż słyszę o tym, że poezja skończyła się dawno; że została wyparta przez tandetną literaturę kilka dekad temu i że nigdy już nie wróci na takim poziomie, jakim ją pamiętamy sprzed dziesięcioleci. Może jestem dziwakiem, a może niepoprawnym optymistą, tego nie wiem, ale wiem na pewno, że czytam namiętnie poezję i usilnie wierzę, że wciąż ma się dobrze. Szukać daleko nie trzeba, bo wystarczy wskazać na Joannę Guzik, która chyba nieco nieśmiało, ale jednak, kroczy dumnie przez świat poezji, niczym niezrażona.


Piękne, nieoczywiste i pełne wielorakiej treści. Joanna Guzik swoim malutkim, zgrabnym tomikiem Pociąg do Egostanu uwodzi mnie na tyle sposobów, że po prostu nie mogłem oprzeć się pokusie, aby nie wrócić do tej książki kilka chwil po jej pierwszym przeczytaniu. Wróciłem, raz... drugi... trzeci... I wrócę do niego jeszcze nie raz, bo to absolutnie mistrzowsko skonstruowana książeczka poezji, która, choć rozmiarami jest mała, to wielka duchem, pięknem i subtelnością.

Bardzo się ucieszyłem, gdy do moich rąk trafiła twórczość Joanny Guzik. Już sam tytuł zainteresował mnie tak bardzo, że nie było mowy o tym, aby książki tej nie przeczytać. Pokusa była olbrzymia! Jest to zbiór bardzo przemyślanych (a także przemyślnych) i bardzo dojrzałych wierszy. Wyczuwam w tej książce wielką sprawność w operowaniu dostępnymi środkami poezjotwórczymi. Joanna Guzik zanurza się w niezbadane głębiny duchowo-egzystencjalne oraz psychologiczno-socjologiczne. W każdym ze swoich wierszy wyrzuca emocje w cudownych słowach, aby za chwilę przygaszać je i uspokajać uroczą manierą, której nawet nie potrafię nazwać.


AKUSZERKA


klękajcie narody

dzbany

nadstawcie uszu

nalejcie do misy

wody gorącej


rodzę

obraz twój


Pociąg do Egostanu to wędrówka do wnętrza człowieka. Bez konduktora, kompasu czy mapy. Bez biletu, bez lornetki, za to z całym bagażem możliwości i doświadczeń. Z odciskiem na stopie, mąką na skroni i zasuszonym liściem paproci w kieszeni. Pociąg do mężczyzny, bez hamulców i bez gwarancji miejsca. Tomik wiersza to historia o ego. O nim. O tobie. O mnie. O drodze, którą wybieramy, zawsze najlepszą na dany moment. Przeznaczoną na ten czas. To droga, którą właśnie idziemy. Z tym, czego pragniemy, w jednej walizce i z tym, czego się boimy, w drewnianym kufrze bez złoceń. Z tym, co mamy, i z tym, czego nigdy mieć nie będziemy. Podróż w głąb siebie.


MODLITWA DO BOCIANA

modlę się

do bociana

by kołyski spalił

babie lato rozmoczył

i latawce w kropki


apetytu bym nie miała


Tomiki wierszy Joanny Guzik wydane nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl.


Wsiadając do pociągu, który podstawiła na mój czytelniczy peron Joanna Guzik, czuję się, jakbym wylądował w innym świecie, jednak nieco mi chyba znanym. Ten świat z jednej strony jest piękny i delikatny, z drugiej zaś bardzo niepokojący. Każdy wiersz to kolejna stacja, na drodze tej niezwykłej podróży; każda stacja zupełnie inna od poprzedniej, a jednocześnie przy każdej z nich potrafię wyczuć tę samą delikatną rękę architekta.

Krótko mówiąc, jest to jeden z najpiękniejszych, najciekawszych i najoryginalniejszych tomików poezji, jakie było dane mi przeczytać.

Nie jest to debiut Joanny Guzik, jednak zostałem Pociągiem do Egostanu tak bardzo zaintrygowany, że z ogromną przyjemnością sięgnę po poprzednie tytuły tej wspaniałej, utalentowanej poetki.


NA ODLEGŁOŚĆ


na odległość

kota

tęsknię


nie znam

żadnego

w odległości mili


Foto: Joanna Guzik

JOANNA GUZIK

Łodzianka, poetka, zakochana w książkach, teatrze i ręcznie tworzonych strojach. Jest autorką tomików wierszy "Miłość z wczorajszym oddechem" (2001), "Mieszkamy na dnie oceanu" (2002), "Pół etatu ciszy" (2007), "Syntetyczne pole kwiatów" (2016), "Ciało obce" (2019). W swoim dorobku ma również dwie antologie miłosne: "Włosy zaplątane w sen" (2002) oraz "Ubieram serce płatkami róż" (2004). Promuje artystyczne miejsca, których brakuje w przewodnikach. Poprzez organizowanie akcji charytatywnych zachęca innych do czytania. Pisze nie tylko wiersze, lecz także bajki dla dzieci oraz prozę.


Tytuł: Pociąg do Egostanu

Autor: Joanna Guzik

Wydawnictwo: Papierowy Motyl

Premiera: 24 kwietnia 2020

Kategoria wydawcy: poezja

Liczba stron: 100

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 112 x 185 mm

ISBN: 978-83-65816-35-1


KUP TERAZ

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jest to książka o wewnętrznym świecie, w którym jesteś i o rzeczywistości, która cię otacza. Pokazuje i uczy, jak odnaleźć siebie i harmonię ze wszystkim, co ciebie stanowi... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO PAPIEROWY MOTYL NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00 www.papierowymotyl.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #pociagdoegostanu #joannaguzik #wydawnictwopapierowymotyl #poezja #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #papierowymotylZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

408 wyświetleń0 komentarzy