top of page
Szukaj

PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ - Joan Lindsay

Historia prawdziwa, która nigdy się nie wydarzyła. Fabuła książki nawiązuje do mającego miejsce pikniku zorganizowanego w dzień Świętego Walentego w 1900 roku dla uczennic z Appleyard College, elitarnej prywatnej szkoły dla dziewcząt (w Woodend w stanie Wiktoria, Australia). W towarzystwie nauczycielek dziewczęta wyruszyły pod Wiszącą Skałę, będącą popularnym celem wycieczek. Wyprawa zakończyła się tragicznie, gdyż trzy uczennice i nauczycielka zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, wspiąwszy się na skałę. Po kilku dniach jedną z uczennic znaleziono nieprzytomną, niepamiętającą co się stało. Pozostałych nigdy nie odnaleziono.


Kiedy książka ukazała się w 1967 roku, z miejsca podbiła serca czytelników. Promocja książki była tak intensywna i tak przemyślana, że w krótkim czasie zaczęto żywo się interesować sprawą zaginięcia dziewcząt z Appleyard College. Osiem lat później znów mówiono głośno o dziwnym przypadku pod Wiszącą Skałą, tym razem za sprawą filmowej adaptacji powieści. Emocje wśród widzów i czytelników podkręcali sami twórcy filmu, Patricia Lovell, producent wykonawczy filmu, relacjonowała, że podczas kręcenia zegarki ekipy zachowywały się w dziwny sposób: spieszyły się bądź późniły oraz stawały o określonej godzinie. Zarówno w powieściowym pierwowzorze, jak i w filmie zegarki dziewcząt stanęły w samo południe, kiedy przebywały one na skale, co stanowiło punkt wyjścia do tajemniczych i pełnych grozy wydarzeń, które miały potem nastąpić.


Niedziela piętnastego lutego była dla mieszkańców Pensji Appleyard dniem koszmarnego niezdecydowania: na wpół snem, na wpół rzeczywistością, dniem pełnym wahania, zależnie od temperamentu, między podnoszącymi na duchu przypływami nadziei i pogrążającymi obawami.

Przez dziesięciolecia mit tajemniczego zniknięcia kobiet rozrósł się do niebotycznych rozmiarów. Nie brakowało śmiałków, którzy na własną rękę lub w zorganizowanych grupach poszukiwali zaginionych. Problem w tym, że ta historia nigdy się nie wydarzyła, lecz do dzisiaj znaleźć można wielu ludzi, którzy w tę opowieść wierzą bezgranicznie i tworzą na nowo własne teorie.

Wbrew krążącym pogłoskom książka oraz film, który powstał na jej podstawie, nie są oparte na faktach. Zawarte w nich wydarzenia zostały wymyślone przez autorkę książki, Joan Lindsey. W pierwotnej wersji powieści Lindsey zawarła nawet rozdział wyjaśniający, co przydarzyło się zaginionym, ale go usunęła w wyniku sugestii wydawcy, żeby nadać książce atmosferę większej tajemnicy. Wycięty rozdział został wydany po śmierci autorki jako Tajemnica Wiszącej Skały (lub też: Tajemnica pikniku pod Wiszącą Skałą).

Świetnym zabiegiem Autorki są w tej książce przedruki rzekomych listów, dokumentów i artykułów prasowych, które wzmacniają przekonanie, jakoby opowiedziana historia była autentyczna.

Książka od lat znajduje się na liście 100 najważniejszych powieści w historii literatury i wydaje się, że pozostanie tam jeszcze bardzo długo. I nie powinno to nikogo dziwić, gdyż powieść Lindsay to prawdziwy majstersztyk, z konstrukcją podobną do tej, jakie stosuje się w scenariuszach filmowych - Krótki sielankowy wstęp, wydarzenie właściwe, konsekwencje zdarzeń. Przy czym każdy z etapów rozbudowany jest tak, aby zawierał zarówno elementy grozy, tajemnicy, narastających emocji, nieco humoru, jak i wątków obyczajowych. Oczywiście do każdego etapu odpowiednio proporcjonalnie.

Już na wstępie wymienione są wszystkie postaci z książki, wraz z objaśnieniem kto kim jest. Robiono tak w literaturze epoki renesansu, co dawało lepsze rozeznanie w fabule, choć może czasami lepiej nie wiedzieć wszystkiego od razu i dać się zaskoczyć(?). Jednak ma to też swój cel, otóż Autorka równie lakonicznie, jak w epoce renesansu nakreśla bohaterów książki - trochę enigmatycznie, jednak postarała się również o bajroniczne podejście do niektórych osób, co nadaje książce więcej smaku i efektu zaskoczenia, tym bardziej że akcja książki dzieje się u progu konserwatywnego XX wieku.

Jednym słowem, książka jest wyborna. Wszystko zagrało w niej tak, jak należy i prawdę mówiąc, nie ma w niej nic, czego można by się przyczepić.


Jednakże jakiekolwiek referencje napisane z najmniejszym szacunkiem dla prawdy nie zapewniłyby jej nigdzie posady! - Ręka pani Aplleyard uderzyła w bibularz z taką mocą, że ów omal nie spadł z biurka, na co pan Lumley o mało sam nie spadł z krzesła.

Był bezchmurny letni dzień 1900 roku. Grupa uczennic z elitarnej pensji dla dziewcząt pani Appleyard wraz z kilkoma nauczycielkami wybrała się na piknik w pobliże miejsca zwanego Wiszącą Skałą. Po lunchu kilka starszych uczennic udało się na spacer po okolicy – wróciła tylko jedna dziewczyna, przerażona i rozhisteryzowana. Zaginęła również jedna z nauczycielek… Piknik pod Wiszącą Skałą to subtelny i tajemniczy thriller, który stał się podstawą scenariusza doskonale przyjętego przez krytykę filmu Petera Weira pod tym samym tytułem. W roku 2018 na podstawie książki nakręcono sześcioodcinkowy serial z Natalie Dormer, znaną z serialu Gra o tron.


Trailer ekranizacji książki z 1975 roku.


Miniserial z 2018 roku


"Bardzo cenię sobie wznawianie zapomnianych powieści przez Wydawnictwo Replika. Tym bardziej że książki te są wydawane z najwyższą starannością, na bardzo dobrym papierze, w twardej mocnej oprawie, a przy tym są szyte, co sprawia, że możemy się nimi cieszyć znacznie dłużej niż książkami w miękkich oprawach i klejonymi, rozpadającymi się już po pierwszym czytaniu. "Chłopiec w pasiastej piżamie", "Wybór Zofii", "Szczęki", "Piknik pod Wiszącą Skałą", "Przesłuchanie", "Targowisko próżności"... Czekam na więcej! Cudowne uczucie sięgać po tak dobre książki, tak dobrze wydane."

- Ivo Vuco | polski pisarz, dziennikarz radiowy -


Krzyknęła przestraszona i daremnie usiłowała odepchnąć dziewczęta. Jakaś jakby odłączona od ciała księżycowata twarz uniosła się nad napierający tłum.

JOAN LINDSAY

(16 listopada 1896 - 23 grudnia 1984), znana również jako Lady Lindsay, była australijską pisarką, dramaturgiem, eseistką. Lindsay, wyuczona w młodości jako malarka, opublikowała swoją pierwszą pracę literacką w 1936 roku w wieku czterdziestu lat pod pseudonimem, satyryczną powieść zatytułowaną Through Darkest Pondelayo. Jej druga powieść, Time Without Clocks, została opublikowana prawie trzydzieści lat później i była pół-autobiograficzną relacją z wczesnych lat jej małżeństwa z artystą Darylem Lindsayem. W 1967 roku Lindsay opublikowała swoje najbardziej znane dzieło Piknik pod wiszącą skałą, historyczną powieść gotycką. Powieść wzbudziła zainteresowanie krytyki i opinii publicznej ze względu na jej ambiwalentne przedstawienie jako prawdziwej historii, a także jej niejasne zakończenie i jest powszechnie uważana za jedną z najważniejszych powieści australijskich. Lindsay była także autorką kilku niepublikowanych sztuk teatralnych, a w trakcie swojej kariery pisała eseje, opowiadania i poezję do wielu czasopism i dzienników. Po śmierci męża Lindsay w 1976 roku spędziła czas zaangażowana w lokalną społeczność artystyczną w Melbourne i brała udział w kilku wystawach. Jej ostatnia opublikowana praca, Syd Sixpence (1982), była jej pierwszym i jedynym dziełem literatury dziecięcej. Lindsay zmarła na raka żołądka w 1984 roku, po czym jej dom został przekazany Australian National Trust; posiadłość Lindsay działa teraz jako muzeum wraz z dziełami sztuki i rzeczami osobistymi jej i jej męża Daryla.


Tytuł: Piknik pod Wiszącą Skałą

Autor: Joan Lindsay

Wydawnictwo: Replika

Data wydania: 12 czerwca 2018

Tytuł oryginalny: Picnic at Hanging Rock

Przekład: Wacław Niepokólczycki Premiera: 1967 Format: 130 x 200 mm Oprawa: Twarda Liczba stron: 288 Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller

ISBN: 978-83-7674-654-8


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZPATRONI MEDIALNI:

www.carpenoctem.pl

czytam.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Od Stettina do Szczecina czyli wojenne dramaty prowincji pomorskiej Trzeciej Rzeszy.

W międzywojennym Stettinie Polaków można było policzyć na palcach kilku rąk. W połowie 1945 roku Szczecin znalazł się w granicach Polski, a miasto zostało szybko spolonizowane. Wśród kilkudziesięciu sensacyjnych i dramatycznych epizodów z wojennych dziejów prowincji pomorskiej w niniejszej książce znalazły się opisy skutków alianckich nalotów na Szczecin i Świnoujście. Poznamy tajemnice sanatorium w Połczynie-Zdroju i stodoły w Podgajach, w której żywcem spłonęli polscy żołnierze... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO REPLIKA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO REPLIKA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.replika.eu

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#joanlindsay #piknikpodwiszacaskala #wydawnictworeplika #literaturaaustralijska #klasykaliteratury #replika #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

2351 wyświetleń0 komentarzy