top of page
Szukaj

PIERWSZA OSOBA - Richard Flanagan

Mówi się, że pisarze zazwyczaj borykają się z problemami finansowymi, marząc o tym, aby wydać powieść, która wszystko zmieni. Skłonni są wykorzystać każdą okazję do zaistnienia, nawet tę, co do której jest wiele niejasności. Czy bohater książki Richarda Flanagana jest tym właśnie typem pisarza? Z pewnością jest biedny, ale czy zdesperowany? Czy perspektywa zarobienia szybkich i dużych pieniędzy przesłoni mu prawdę?


Już od pierwszych stron książki Flanagan okrada głównego bohatera ze zdrowego rozsądku, dumy i zasad, jakimi pisarz powinien się kierować. Szybko jednak przekonujemy się, że poniekąd to tylko pozory. Mimo to, bohater Pierwszej osoby nie przestawał nas irytować do samego końca, jakby coś było z nim nie tak. Ale to akurat atut tej książki. Bohater nie jest ani zły, ani dobry. Jest rozchwiany. Autor wiedział, jak wkurzyć czytelnika, tworząc bohatera dwuwymiarowego, z jednej strony bystrego, inteligentnego i prawego, z drugiej zaś, miałkiego, sfrustrowanego, wrednego, i chyba po trosze głupiego i chciwego. Czyli pełnego sprzeczności.

Flanagan jak zwykle nie zawodzi, i choć powieść nie jest skrojona na miarę Ścieżek Północy, czy Nieznanej Terrorystki, to jednak wciąż trzyma poziom najlepszej światowej literatury, po którą nie tylko warto sięgnąć, lecz wręcz należy! Kawał dobrej literatury, do jakiej Autor zdążył nas już przyzwyczaić, a przy okazji czytelnik ma możliwość zajrzenia w głąb umysłu zawodowego pisarza, chodzenia jego ścieżkami i podążania jego tokiem myślenia. Wyborna literatura dla każdego trzymająca w napięciu od początku do końca.


Jebać jebane jagnięta! - wołał. Jebać baraninę, jebać mostki wołowe, jebać soloną wołowinę, jebać jebanych urzędasów.

Pisarz, kłamstwa i emocjonalne rodeo.

Hipnotyzująca, pełna czarnego humoru opowieść o świecie, w którym rządzą pieniądze, medialna ułuda i charyzmatyczni szarlatani.

Naszym świecie.


W środku nocy Kif Kehlmann, młody, początkujący pisarz, odbiera telefon. Głos z niemieckim akcentem. To Siegfried Heidl, najsłynniejszy oszust w dziejach Australii. Ukradł bankom 700 milionów dolarów i czeka na proces. Wplątany w niejasne powiązania z CIA, NASA i zabójstwo wspólnika, szuka kogoś, kto napisze jego autobiografię. W sześć tygodni.

Dla Kifa to propozycja życia – honorarium, wynoszące 10 000 dolarów, mogłoby postawić jego rodzinę na nogi i pomóc mu skończyć własną powieść. Zgadza się. Jednak wraz z postępami w pracy ma coraz więcej wątpliwości. Dlaczego człowiek, który z łatwością okpił wielkich tego świata, miałby nagle zrzucić wszystkie maski i otworzyć się przed niedoświadczonym pisarzem? Dlaczego do spisania historii swojego życia Heidl wybrał akurat jego – autora książki o tasmańskim modernizmie i kilku opowiadań? Czy to wszystko nie jest czasem kolejną grą, ostatnim wielkim przekrętem króla oszustów? A jeśli tak – jaka w całej tej bladze ma być rola Kifa?

W miarę jak czas mija, a świat Kehlmanna zmierza ku wielkiemu katharsis, jedno pytanie nie daje mu spokoju: czym jest prawda? Ta frapująca, na przemian komiczna i przyprawiająca o dreszcz książka stanowi zapadającą głęboko w pamięć podróż w samo serce naszej epoki.


„Dobry pisarz musi mieć brudne ręce…”

W swojej najnowszej powieści, zainspirowanej karierą autentycznego oszusta i własnym doświadczeniem z rolą pisarza widma,

Richard Flanagan pyta o istotę literatury, prawdy i kłamstwa.

To pierwsza po Ścieżkach Północy powieść laureata Nagrody Bookera.


W serii wyrafinowanych gestów, tak przesadzonych, że wyglądały jak fragment przedstawienia teatru kabuki, Heidl przesunął się bliżej razem ze swoim fotelem, oparł łokcie na biurku, rozcapierzył palce i po kilku chwilach powoli ukrył w nich zmęczone, zagubione oblicze. Wsparłszy tak głowę na rękach, rozmasowywał sobie twarz, jak gdyby była z gęstej gliny.

„Richard Flanagan to jeden z najbardziej wszechstronnych autorów. Każda z jego siedmiu powieści jest inna, zupełnie jakby nie pochodziły od jednego pisarza. Nazywano je arcydziełami. (…) Pierwsza osoba to współczesna wersja Portretu Doriana Greya”.

- Joyce Carol Oates | New York Review of Books -


„Przejmująca, zabawna, niepokojąca, wzruszająca… Flanagan szczerze i uczciwie konfrontuje trudne prawdy o życiu pisarza i życiu rodzinnym, materialnym i duchowym ubóstwie, miłości, rozpaczy i pożądaniu”.

- The Australian -


„Zjadliwie dowcipna… A przy tym też głęboka i dająca wiele do myślenia”.

- The Bookseller -


"Enigmatyczna i hipnotyzująca".

- The New Yorker -


"Pierwsza osoba obnaża mity wspaniałości bycia pisarzem, otwiera przed czytelnikiem drzwi do świata wielkiego ego, zachłanności, rywalizacji, nienawiści i trwogi. Można by powiedzieć, że Flanagan poniekąd narobił we własne gniazdo, a i tak wszyscy kłaniamy mu się w pół i dziękujemy za kolejną wspaniałą powieść. Mistrz z krainy kangurów znów mnie powalił na łopatki".

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


RICHARD FLANAGAN

(ur. 1961) – australijski powieściopisarz pochodzący z Tasmanii, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli swojej generacji. Jego powieści ukazały się w 26 krajach. Zajmuje się także reżyserowaniem filmów i pisaniem scenariuszy. Laureat prestiżowych nagród: Commonwealth Writers' Prize, Queensland Premier's Prize, Western Australian Premier's Prize i Tasmania Book Prize oraz Nagrody Bookera, którą otrzymał w 2014 r. za powieść Ścieżki Północy, nad którą pracował 12 lat.


TYTUŁ: Pierwsza osoba

AUTOR: Richard Flanagan

WYDAWNICTWO: Literackie

TYTUŁ ORYGINALNY: First Person

TŁUMACZENIE: Maciej Świerkocki

PROJEKT OKŁADKI: Carol Devine Carson (oryginał) & Robert Kleemann (polska ed.)

WYDANIE: pierwsze

PREMIERA: luty 2019

OPRAWA: twarda

FORMAT: 143 x 205 mm

LICZBA STRON: 452

ISBN: 978-83-08-06826-7


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA


NASZA RECENZJA "NIEZNANEJ TERRORYSTKI" FLANAGANA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#richardflanagan #pierwszaosoba #wydawnictwoliterackie #recenzja #hultajliteracki

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie