top of page
Szukaj

PIAST MŚCICIEL - Krzysztof Jagiełło

Polska posiada bogatą historię, i nie piszemy tu o drugiej wojnie światowej, rozbiorach, czy bitwie pod Grunwaldem. Ta historia sięga znacznie dalej wstecz. Tak mało o niej wiemy i tak rzadko wykorzystujemy we wszelkich wariacjach artystycznych, że aż dziw bierze. To ogromne pole do popisu dla pisarzy i filmowców, a mimo to, skrzętnie unikamy tamtych czasów, zapełniając historię Polski wydarzeniami z ostatnich stu lat.


Niewielu mamy śmiałków, którzy chcą, mogą i potrafią nawiązać w swoich książkach do zamierzchłych czasów kart historii, kiedy Polska była jeszcze niemowlęciem. Krzysztof Jagiełło podjął się wyzwania i udowodnił, że z mało znanej historii można utkać fantastyczną powieść przygodową, dając czytelnikom ogromną radość z jej czytania. Ta powieść to "nasza" odpowiedź na Conana Barbarzyńcę. Długo trzeba było na nią czekać, ale w końcu stało się. Wartka akcja, świetnie wykreowani bohaterowie i fantastyczny język, choć z tymi współczesnymi wulgaryzmami trochę się autor zagalopował. Ale, nie uwłacza to jednak tej książce.

Delikatna dawka okultyzmu oraz bezwzględne, nieprzyjazne i mroczne tło fabuły, nadają tej powieści wybornego smaku. Dawno nie czytaliśmy tak dobrej polskiej książki, tak dobrze napisanej i tak mądrze poprowadzonej. Krzysztof Jagiełło wystrzelił jak z katapulty i teraz tylko patrzeć, jak stanie na szczycie gatunku, rozchwytywany, wielbiony i szanowany. Pisać trzeba umieć, ale prócz tego, trzeba jeszcze wiedzieć co. A Autor Piasta Mściciela zna się na robocie, wie czego chce i robi to w iście mistrzowski sposób.


Topór zmierzał prosto ku mojej głowie, wyszczerbiona, pokryta rdzą głownia zakreśliła szeroki łuk w powietrzu. Zamach wziety przez przeciwnika wydawał się przesadzony, poświęcając szybkość ciosu na rzecz siły. Jeżeli doszedłby celu, prawdopodobnie rozłupałby mi czaszkę na drobne kawałki.

Chodzi o ród zamieszkujący środkowy brzeg rzeki Warthe.

Nazywają siebie Piastami.


Kiedy rodzinna osada Ścibora i Piasta zostaje zrównana z ziemią przez wojów okrutnego księcia Popiela, dwaj przyjaciele poprzysięgają zemstę i podejmują próbę zjednoczenia rozbitego plemienia Polan do wspólnej obrony.

"Nieodmiennie cieszy mnie, kiedy polscy pisarze biorą się za rodzimą tematykę historyczną. Tu mamy wizję dotyczącą prapoczątków państwa Piastów, pełną przygód, z nieuchronnym romansem w tle, a do tego gdzieś w mroku czai się magia. W takich utworach próby odtwarzania realiów historycznych nie powinny przesłaniać pełnokrwistych bohaterów. W przypadku Piasta mściciela warunek ten został spełniony — opowieść jest wciągająca i oferuje czytelnikowi zarówno rozrywkę, jak i materiał do rozważań." - Rafał Dębski | polski pisarz fantasy -


"Kawał dobrej, wciągającej literatury. Autor wykorzystał ogromną lukę w tym gatunku literackim i wypełnił ją absolutnie zadziwiającą historią, w tym kraju nie mającą sobie równych."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


"Patrząc na dzisiejszych facetów zastanawiam się, jak wielkim pośmiewiskiem byliby dla mężczyzn pokroju Piasta i Ścibora. Najbardziej męskich z męskich, pierwszych wywrotowców w historii Polski. Charakterni dranie z zasadami, w których można się zakochać."

- Patrycja Węcławik | Hultaj Literacki -


Historia dóch przyjaciół, opowiedziana z perspektywy jednego z nich. Dwa przeciwieństwa, które idealnie się uzupełniają. Zemsta na dwa różne sposoby, na dwóch różnych zasadach. Całość jednak wybornie skomponowana.

Powieść bardzo chwiejna, raz przyspiesza, a raz zwalnia, co akurat w tej historii jest atutem, w tej powieści zabieg ten sprawdził się wyśmienicie. Bardzo mocno przypomina konstrukcję książek Cornwella, i przyznać trzeba, że to pochwalamy, bo czerpać z mistrzów to nie wstyd. Nie do końca natomiast zgodzimy się z opisem, że jest to książka fantasy, bo raz, że jest jej niewiele, a dwa, że w tamtych czasach to, co dzisiaj uważamy za "czary-mary", było standardem. Świetnie odwzorowana kultura i wiara ówcześnie żyjących. Książka godna polecenia. Na wakacje, jak znalazł!


Na południu jest duży gród zwany Krakowem. Znajduje się on na ważnym niewolniczym szlaku handlowym. Stamtąd pędzeni są jeszcze dalej na południowy zachód, przez niewielką dolinę pośród skalistych gór.

KRZYSZTOF JAGIEŁŁO

Handlowiec beznadziejnie zakochany w starożytnym Rzymie. Miłośnik literatury historycznej, dziejów wojskowości i targania żelastwa, gawędziarz oraz nałogowy dyskutant. Lubi nieustannie podkreślać bliskość duchową wszystkich odmian tkania opowieści, niezależnie, czy mowa o książkach, filmach, czy grach komputerowych. Jest również znany z cytowania przez sen obszernych fragmentów scenariusza Helikopter w ogniu. Jako autor aspiruje do tworzenia historii trzymających w napięciu i jednocześnie zapadających czytelnikowi w pamięć.


TYTUŁ: Piast Mściciel

AUTOR: Krzysztof Jagiełło

SERIA: Dzikie pola

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie (Publicat S.A.)

PROJEKT OKŁADKI: www.designpartners.pl

LICZBA STRON: 336

OPRAWA: miękka

FORMAT: 205 x 135 mm

ISBN: 978-83-245-8364-5


OCENA: 8,5/10


KUP TERAZ


PROFIL FB AUTORA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W świnoujskim sanatorium popełniono morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Wraz z dziennikarką Różą Kwiatkowską wybrali się właśnie na pierwsze wspólne wakacje. Nie będzie im jednak dane wypocząć. Solański przyjmuje zlecenie odnalezienia zabójcy, a w śledczej pracy towarzyszy mu kundelek Gucio. Sprawa śmierci kuracjuszki zatacza coraz szersze kręgi, by w końcu sięgnąć dramatycznych wydarzeń gorącego lata 1977 roku. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze światem donosicieli, festiwalowej bohemy i z osobistymi porachunkami, które przyniosą krwawe skutki .#piastmściciel #krzysztofjagiełło #wydawnictwodolnośląskie #publicat #fantasy #historia #hultajliteracki #recenzja

126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page