top of page
Szukaj

PIĄTA OFIARA - J.D. Barker

Barker wymyślił historię, którą rozbudował do tak wielkich rozmiarów, iż postanowił podzielić ją na kilka części. W tym przypadku można powiedzieć, że jest to serial literacki, mroczny, szalony i przebiegły. Zaczął od Czwartej Małpy, teraz wciągnął nas w historię Piątej Ofiary, a już za chwilę odda w ręce czytelników kolejną odsłonę pościgu za seryjnym mordercą. Ponad pół tysiąca stron w każdym tomie i zawrotne tempo, suspens goni suspens, a historia zaskakuje z każdym rozdziałem coraz bardziej.


Seria Barkera nie jest pomysłem takim jak seria Childa czy Puzyńskiej, gdzie każdy tom to inna historia z tym samym bohaterem. To ciągłość pościgu za jednym seryjnym mordercą i próba sił między Samem Porterem a Zabójcą Czwartej Małpy. Choć Piąta Ofiara jest drugim tomem serii i ukazała się kilka tygodni temu, już wiemy, że Wydawca szykuje dla nas kolejny. (Będzie nim The Sixth Wicked Child). W drugiej części serii znów jest szybko i zaskakująco, ale czuć zbliżający się finał, jest coraz mroczniej. Pomysł Barkera na intrygę i poprowadzenie akcji jest arcymistrzowski. Dozownik emocji został porządnie skalibrowany i dobrze ustawiony, bohaterowie mocno uwypukleni, ale nie przerysowani. Wielowątkowość przenika się w sposób niezaburzający sekwencji zdarzeń i prowadzi czytelnika szybkim krokiem, pozostawiając go jednak z ogromną ilością pytań. Pomału odsłania karty, ale też z łatwością można odczuć, jak akcja nabiera rozpędu. Barker ma dość ciekawy styl, gdyż z jednej strony książkę czyta się w mgnieniu oka, z drugiej zaś fabuła sunie niczym filmy braci Coen. To wyuczona lub też wrodzona umiejętność opowiadania tak, aby nie mówiąc wszystkiego od razu, przez całą historię stopniować napięcie. Nie bez powodu porównywany jest do Stephena Kinga.


Hasło "nie czynię nic złego" okazało się kluczem do zrozumienia Bishopa, z czego zdali sobie sprawę przy drugiej ofierze 4MK - Elle Burton.

Chicago. Jedna z najsurowszych zim od wielu lat. Pod powierzchnią skutego lodem jeziora znaleziono ciało nastolatki Elli Reynolds. Nikt nie wie, jak to możliwe – dziewczyna zniknęła przed trzema tygodniami, podczas gdy jezioro zamarzło kilka miesięcy wcześniej. Co więcej, Ella ma na sobie ubrania, w których ostatnio widziano inną poszukiwaną nastolatkę. Jednak jej zaginięcie zgłoszono dwa dni temu…

Media ogłaszają, że za porwaniem stoi seryjny morderca. Sam Porter próbuje rozwikłać zagadkę, czując, że sprawa może być początkiem czegoś większego. Jednocześnie wbrew poleceniom przełożonych, ogarnięty obsesją, na własną rękę kontynuuje pościg za Zabójcą Czwartej Małpy.

Detektyw Porter szybko zdaje sobie sprawę, że jedynym miejscem bardziej przerażającym od umysłu seryjnego mordercy jest umysł kobiety, która wydała go na świat.


Stolik rozpadł się w drzazgi, ramię Poole'a paliło z bólu - runął na podłogę, a wokół spadł deszcz odłamków drewna. Bishop złapał go jedną ręką za kolano, drugą tuż pod ramieniem, podniósł i z półobrotu rzucił nim o przeciwległą ścianę przedpokoju.


"J.D. Barker jest pisarzem jedynym w swoim rodzaju – to coś rzadkiego" i wyjątkowego. - James Patterson -


"Utalentowany, niesamowicie przebiegły pisarz." - Jefferey Deaver -


J.D. BARKER

Światowej sławy autor bestsellerów, zdobywca licznych nagród literackich. Jego książki porównuje sie do dzieł Stephena Kinga, Deana Koontza i Thomasa Harrisa. Pierwsza część #4MK (Czwarta Małpa) została sfilmowana przez CBS Television, a prawa do ekranizacji powieści Dracul, która jest prequelem powieści Brama Stokera nabyła Paramount Pictures.


TYTUŁ: Piąta ofiara

AUTOR: J.D. Barker

CYKL: #4MK

WYDAWNICTWO: Czarna Owca

DATA WYDANIA: 31 lipca 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: The Fifth To Die

TŁUMACZENIE: Agata Ostrowska

PREMIERA: 2018

PROJEKT OKŁADKI: Kav Studio Pola Rusiłowicz

LICZBA STRON: 560

OPRAWA: miękka

FORMAT: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-8143-052-4


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Autor utrzymał poziom z pierwszej części. Tej powieści nie sposób odłożyć.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORA


NASZA RECENZJA POPRZEDNIEJ CZĘŚCI (CZWARTA MAŁPA)
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Fascynująca kontynuacja bestsellerowego Dublina. Porywająca irlandzka saga przedstawiająca ludzkie losy od XVII wieku aż do współczesności. Opowiada o wielu rodach podzielonych religią czy doświadczonych tragicznymi wydarzeniami, jakich nie brakowało w irlandzkiej historii. Edward Rutherfurd wspomagając się wiedzą czołowych historyków, kreśli rys Irlandii od przybycia Cromwella, przez stulecia ucisku, wielki głód aż po Powstanie wielkanocne i powołanie niepodległego państwa... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#jdbaker #piataofiara #4MK #wydawnictwoczarnaowca #hultajliteracki #recenzja #czarnaowca
www.czarnaowca.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie