top of page
Szukaj

PERFEKCYJNY ZAKŁAD - Adam Kucharski

Coś tam kiedyś słyszałem o naukowych próbach rozłożenia gier hazardowych na czynniki drobne. W większości chodziło mniej więcej o to, aby oszukać system i wyciągnąć z hazardu ile tylko się da. Czy jest to faktycznie możliwe? Chodzą słuchy, że tak. Padają konkretne przykłady, opisywane są sposoby, jak tego dokonać, tworzy się specjalne systemy i algorytmy, ale to wciąż pozostaje dla wielu ludzi tematem mało przyswajalnym i dalece odległym. Traktuje się te historie zazwyczaj, jako ciekawostkę lub wplata w fabułę kolejnej powieści i kolejnego filmu, a hazard kojarzy się przede wszystkim z ludźmi przegranymi i uzależnionymi.


Powstało mnóstwo książek i filmów na ten temat, więc publikację Adama Kucharskiego traktowałem, jak kolejną książkę o temacie dalekim od moich zainteresowań, choć wiedząc, jak dobre ma pióro, ciekaw byłem, czy i tym razem jego książka zdoła mnie pochłonąć. Moje ostatnie spotkanie z Adamem Kucharskim odbyło się podczas lektury Praw epidemii, która zauroczyła mnie do tego stopnia, że nazwisko Autora zanotowałem sobie w notesie z dopiskiem "godny uwagi". Perfekcyjny zakład trafił w moje ręce nieco niespodziewanie, bo choć wiedziałem, że ma się ukazać, kompletnie o niej zapomniałem. Kiedy już jednak książka znalazła się na moim biurku, musiałem znaleźć czas na to, aby się nią zająć.


Jak przechytrzyć los, fortunę, przypadek, szczęście, traf?

Innymi słowy:

Jak obstawiać, żeby wygrywać?


W czerwcu 2009 roku w pewnej brytyjskiej gazecie opublikowano historię Elliotta Shorta, byłego finansisty, który zarobił ponad 20 milionów funtów w zakładach na wyścigach konnych. Miał mercedesa z szoferem, utrzymywał biuro w ekskluzywnej dzielnicy Londynu Knightsbridge i regularnie płacił gigantyczne rachunki w najlepszych klubach miasta. Według artykułu zwycięska strategia Shorta była następująca: zawsze obstawiać przeciwko faworytom. Ponieważ najwyżej oceniany koń nie zawsze wygrywa, na tym podejściu można było zbić fortunę. Dzięki swojemu systemowi Short osiągnął ogromne zyski w niektórych z najbardziej znanych brytyjskich gonitw, od 1,5 miliona funtów na Festiwalu Cheltenham po 3 miliony w Royal Ascot.

Publikacja Adama Kucharskiego zainteresowała mnie bez reszty do tego stopnia, że po przeczytaniu jej spędziłem kolejne 3 dni na zgłębianiu tematu, który Autor w tej książce poruszył. I przyznam szczerze, że zrobił to naprawdę w spektakularny sposób. To pierwsza niebeletrystyczna publikacja tego typu, od której nie mogłem się oderwać. Choć hazard mnie nie interesuje sam w sobie, a wręcz nawet mnie irytuje i wierzę, że szybciej stracisz pieniądze, niż je wygrasz, książką jestem oczarowany. Z psychologicznego punktu widzenia i naukowego... a nawet czysto socjologicznego. Wspaniały reportaż ze sznytem sensacyjnym. Gdyby Kucharski napisał powieść, z miejsca uzyskałby status najlepiej sprzedającego się autora beletrystyki. Jako pisarz i krytyk literacki nie mogę odmówić mu talentu... ba, powinienem napisać: talentów! Kucharski ma wszystko, co potrzebne, aby być zarówno genialnym biografem, historykiem, dziennikarzem śledczym jak i powieściopisarzem, a to naprawdę rzadkość wśród dzisiejszych autorów.

Wszyscy doskonale wiemy, jakim językiem posługują się profesorowie nadzwyczajni, zazwyczaj ciężko jest ich zrozumieć i mniej więcej w połowie prelekcji czy książki jesteśmy już znudzeni. Nic nie irytuje człowieka bardziej niż bezskuteczna próba zrozumienia tego, czego nie sposób zrozumieć. Jednak Adam Kucharski, choć tym profesorem nadzwyczajnym jest, potrafi zejść w swoich książkach do poziomu statystycznego czytelnika i opowiedzieć wybraną przez siebie historię tak, aby każdy z nas ją zrozumiał. Trzyma jednocześnie wysoki poziom elokwencji, stabilną narrację i co ważne unika pustych przelotów, których zadaniem miałoby być wypełnienie pozostałych pustych stron tak, aby publikacja mogła przybrać formę książki, a nie jedynie felietonu, który mógłby się ukazać co najwyżej w jednej z renomowanych gazet lub czasopism.

Autor nie tylko opisuje prawdziwe historie hazardzistów, ludzi, którzy pokonali system, ale też wyjaśnia, jak tego dokonali. Objaśnia nam świat zakładów bukmacherskich i kasyn, ich społeczne i finansowe aspekty, tłumaczy jak powiązać matematykę i naukę z hazardem, a nawet nakreśla historię tego przedziwnego, rządzącego się swoimi prawami świata. Naukowa publikacja na każdy mózg.

Fantastyczna publikacja, szczególnie dla takich laików, jak ja. Nie wiem, jak bym tę książkę odebrał, gdybym siedział w temacie, ale z mojego punktu widzenia jest to bezczelnie dobra i niebywale ciekawa książka. Adam Kucharski wskakuje do mojego top 3 najlepszych pisarzy literatury faktu.


Strategie naukowego obstawiania zakładów tradycyjnie były domeną prywatnych syndykatów bukmacherskich, takich jak Grupa Komputerowa, a ostatnio firm konsultingowych takich jak Atass. Być może już niedługo się to zmieni. Tak jak banki oferują klientom dostęp do funduszy inwestycyjnych, niektóre firmy pozwalają ludziom inwestować w naukowe metody zawierania zakładów. Jak to ujął felietonista Bloomberga Matthew Klein: "Jeśli znajdę gościa, który zna się na zakładach sportowych i chce obstawić moimi pieniędzmi w zamian za jakąś opłatę, to staję się w gruncie rzeczy menadżerem funduszu hedgingowego. Zamiast inwestować w ugruntowane rodzaje aktywów, takie jak akcje i towary, inwestorzy mają teraz opcję zakładów sportowych jako alternatywnej klasy aktywów...".

Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia.


Przez ostatnie 500 lat hazardziści, wspierani przez matematyków i naukowców, próbowali złamać system i znaleźć na to skuteczny sposób. Twierdza wydawała się nie do zdobycia. W Perfekcyjnym zakładzie Adam Kucharski opowiada zadziwiającą historię o tym, w jaki sposób udało się ją zdobyć ekspertom, a przy okazji zrewolucjonizować naukę i matematykę. Co więcej, pokazuje, że poszukiwanie „perfekcyjnego zakładu” stało się kluczowe dla naukowej pogoni za lepszym światem.

Razem z autorem odwiedzimy luksusowe kasyna w Las Vegas, zajrzymy w karty pokerzystom i dowiemy się, co może pocieszyć przegranych.


"Elegancka i zabawna opowieść o tym, co się dzieje z hazardem, kiedy zastosować do niego naukę. Odsłania prawdę stojącą za szczęśliwym trafem”.

- Wall Street Journal -


"Przepełniona inteligentnymi ludźmi i ideami".

- New Scientist -


"Pięknie napisane, solidnie zbadane i pełne niespodzianek".

- New York Times' Numberplay blog -


"Wspaniała, odkrywcza książka".

- CardsChat -


Foto: www.asqa.com

ADAM KUCHARSKI

Matematyk, profesor nadzwyczajny w London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz wielokrotnie nagradzany pisarz naukowy. Jego badania obejmują szeroki zakres tematów, od statystyki po zachowania społeczne. Pracuje nad analizami epidemii na świecie, takimi jak epidemie eboli i covid-19. Jest członkiem TED i autorem wykładów How data can predict the next pandemic oraz What superhuman poker bots can teach us about decision making. Jest laureatem nagród Rosalind Franklin Award Lecture for Physical Sciences and Mathematics 2016 oraz Wellcome Trust Science Writing 2012. Pisał dla Observera, Financial Times, Scientific American, a także New Statesman. Jego prace były prezentowane przez Guardiana, BBC News, Time, Times, El Pais, Los Angeles Times i Washington Post. Jest autorem bestsellerowej książki Prawa epidemii, która przez tygodnik Polityka została uznana za jedną z najważniejszych książek 2020 roku.


Tytuł: Perfekcyjny zakład. Jak nauka i matematyka pozbawiają hazard ślepego szczęścia

Autor: Adam Kucharski

Wydawnictwo: Relacja

Data wydania: 14 października 2020 Tytuł oryginalny: The Perfect Bet: How Science and Math Are Taking the Luck Out of Gambling Tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann

Premiera: 2016 Liczba stron: 288 Oprawa: miękka ze skrzydełkami Format: 140 x 205 mm ISBN: 978-83-66577-52-7


KUP TERAZ


E-BOOK


ADAM KUCHARSKI W WYDAWNICTWIE RELACJA


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

„Taki właśnie jest grudzień” to przejmująca, słodko-gorzka opowieść o roku z życia człowieka, który nie nadążał za światem. Johnsey Cunliffe desperacko próbuje trzymać się tego, co znane, nawet gdy traci tych, którzy przez całe życie chronili go przed trudną codziennością. Po śmierci rodziców dziedziczy rodzinną farmę i solidnie zaopatrzone konto bankowe. Nie umie jednak zarządzać ani jednym, ani drugim. W jego życie wkraczają wiejskie łobuzy i intryganci śledzący każdy jego krok... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO RELACJA NA FACEBOOKU WYDAWNICTWO RELACJA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00 www.relacja.net www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #perfekcyjnyzaklad #adamkucharski #wydawnictworelacja #hazard #literaturanaukowa #literaturafaktu #reportaz #matematykainauka #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #relacja #nonfictionZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie