top of page
Szukaj

PAPIEROWY MAG - Charlie N. Holmberg

Magia, cwana i nieco zbuntowana dziewczyna, mnóstwo tajemnic, niebezpieczeństwo i jeszcze więcej magii... Papierowej rzecz jasna. A co to takiego, ta papierowa magia? To zupełnie nowy rodzaj "czarów" w literaturze, dużo bardziej do mnie przemawiający, niż wszystko to, co do tej pory czytałam. Przyznam szczerze, że niezła z tej Holmberg spryciula, skoro wpadła na tak genialny pomysł fabuły.


Zaznaczę od razu, że nie jest to tak mocno rozbudowane uniwersum, jak w przypadku Harry'ego Pottera i to właśnie jest dużym plusem tej powieści. Autorka nie sili się na wybujałe opisy, ba, nawet nie stara się rozkładać na czynniki drobne bohaterów. Czy to dobrze? To zależy, kto co lubi, ja uważam, że świetnie, dzięki temu dostałam powieść w formie baśni, w której ważniejszy jest zarys ogólny, a wszystkie pozostałe karty wykładane są powoli i z dystansem. Nie wiem też, czy taki był zamysł pisarki, czy może jest to styl debiutantki, która musi się jeszcze wiele nauczyć, ale w moim przekonaniu ta seria będzie dużo lepsza, jeśli zostanie w takim stylu, jak Papierowy Mag. Dzięki temu wiem, że Holmberg nie stara się kopiować tego, co już było, ale tworzy swój własny świat, na swoich własnych zasadach i swoim własnym stylem. Choć trzeba zauważyć, że jest to styl nieco archaiczny, jak na literaturę współczesną. Wierzę jednak, że taki był zamysł autorski, a ja w końcu dostałam powieść, która stylem przypomina mi największe dzieła tego gatunku, datowane na pierwszą połowę XX wieku, a nawet dużo wcześniejsze - Taka literatura bardzo mi odpowiada, bo jest po prostu piękna. Im mniej niepotrzebnych ozdobników, tym lepiej. A poza tym należy pamiętać, że jest to pierwsza część większej serii, więc wszystko jeszcze przed nami.


Przez pięć ostatnich lat Ceony pragnęła zostać Wytapiaczem. I choć większość absolwentów Szkoły Magów Tagis Praff mogła wybrać sobie materiał, któremu chce się poświęcić, Ceony otrzymała przydział odgórny.

Całkiem sprytna fabuła jak na debiut, mnóstwo nowych rozwiązań, co bardzo cieszy po tej ogromnej ilości literackiej kalkomanii. Oczywiście mogło być lepiej, ale nie znając zamiarów i zamysłu Autorki, trudno ją oceniać z tego punktu widzenia. Styl prosty, bo baśniowy, bohaterowie nie tyle płascy, ile tajemniczy, miejsca akcji mało rozbudowane, więc nie męczą tak bardzo (przynajmniej mnie), jak w przypadku innych zafiksowanych powieści tego gatunku. Historia prosta, jednocześnie bardzo ciekawa, fabuła zaskakująca, choć bez fajerwerków. Stylem przypomina nieco Aleksandra Dumasa, co bardzo mnie cieszy, bo niewielu dzisiaj pisze w ten sposób.

Z pewnością ta powieść znajdzie swoich wielbicieli, tak samo zresztą, jak przeciwników, ale uważam, że należy dać Charlie N. Holmberg szansę, bo zdaje się, że drzemie w tej serii ogromny potencjał - jak dla mnie na razie świetnie wykorzystany.


Papierowe serce nie wytrzymało długo, zwłaszcza takie, którego nie Złożono w sposób idealny. Dzięki łańcuchowi będzie biło dzień, w najlepszym wypadku dwa dni.

Wciągające fantasy w steampunkowym wydaniu! Wkrocz do świata magów, w którym wszystko jest możliwe. Miej się jednak na baczności.


Ceony Twill całe swoje życie marzyła, aby stać się Wytapiaczem - specjalistką od magii metalu. Po ukończeniu Szkoły Magów Tagis Praff zostaje wyznaczona do bycia papierowym magiem. Składaczem. Rozgoryczona i zawiedziona trafia pod skrzydła ekscentrycznego Emery'ego Thane'a, który z czasem zaczyna ją coraz bardziej fascynować. Wtedy jednak pojawia się Wycinacz.

Niebezpieczna kobieta władająca zakazaną magią ciała kradnie serce Emery'ego i ucieka, zanim ktokolwiek zdąży zareagować. Ceny musi zmierzyć się z nieznanymi mocami i wyruszyć w niewiarygodną podróż do ukrytych komnat wciąż bijącego serca Thane'a.


"Papier to wielka magia - wiedzą o tym dobrze pisarze i czytelnicy. Papierowy mag Charlie N. Holmberg - popis brawurowej wyobraźni autorki - to literacka gra w papier, kamień, nożyce... i krew. Stworzony przez nią, skomplikowany świat magii, biorącej siłę ze zwykłych, dobrze nam znanych substancji i materiałów, zaskakuje świeżością i zdumiewa fabularnymi możliwościami kryjącymi się w tej koncepcji, która urzeknie nie tylko fanów fantasy."

- Marcin Szczygielski | autocyklu Czarownica piętro niżej -


"Prawdziwe literackie origami. Mógłbym takie książki pochłaniać całymi dniami, bez przerwy."

- Ivo Vuco | autor Złodzireja -


CHARLIE N. HOLMBERG

Urodzona w Salt Like City Charlie została wychowana na fankę serii Star Trek wraz z trzema siostrami, z których wszystkie noszą chłopięce imiona. Oprócz bycia autorką powieści fantasy jest także redaktorka. Absolwentka Uniwersytetu Brighama Younga, gra na ukulele, ma zbyt wiele par okularów i liczy, że pewnego dnia będzie miała także psa. Papierowy mag to jej debiutancka powieść i pierwszy tom zagadkowej serii eksplorującej świat magów, którzy ożywiają materiały stworzone przez człowieka. Obecnie mieszka z rodziną w Utah.
Tytuł: Papierowy mag

Autor: Charlie N. Holmberg

Wydawnictwo: Kobiece

Seria wydawnicza: Young

Seria autorska: Mag

Data wydania: 3 czerwca 2020

Tytuł oryginalny: The Paper Magician

Tłumaczenie: Monika Wiśniewska

Premiera: 2014

Projekt okładki: Urszula Gireń

Liczba stron: 258

Oprawa: miękka

Format: 135 x 205

ISBN: 978-83-6652-059-2


OCENA: 8,5/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORKI


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Fascynujący reportaż o życiu w afgańskiej wiosce, z dala od wybuchających bomb i amerykańskich żołnierzy. Autorka poznaje piękno surowej codzienności Afganistanu i ludzi, którzy nade wszystko szanują tradycje. Jedną z nich jest tkanie dywanu – symbolu czterech pór roku...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE#charlienholmberg #papierowymag #mag #wydawnictwokobiece #young #kobiece #fantasy #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #powiesc #ksiazka


WYDAWNICTWO KOBIECE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO KOBIECE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwokobiece.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page