top of page
Szukaj

ORŁY IMPERIUM - Simon Scarrow

Imperium Rzymskie miało swoich bohaterów, najlepiej wyszkoloną i zorganizowaną armię, osławionych dowódców i legendarne wojny. Wszystko to złożyło się na fascynującą historię, której tłem były polityczne waśnie, wewnętrzne konflikty i nie do końca akceptowany przez obywateli wielkiego Rzymu makiawelizm. Losy Imperium Rzymskiego do dzisiaj rozbudzają emocje u wielu historyków, pisarzy i czytelników. Jednym z nich jest Simon Scarrow, brytyjski pisarz, który zafascynowany książkami Cornwella i Forestera, stworzył jeden z najsłynniejszych eposów narodowych Rzymu: Orły Imperium.


Jest to pierwsza część z osiemnastu dotychczas napisanych przez Scarrowa (15 przetłumaczonych na język polski) i opowiada o początkach przyjaźni rekruta Drugiego Legionu, Katona z doświadczonym centurionem Macro, na tle inwazji Imperium Rzymskiego na Brytanię. To tu zaczyna się lawina przygód wyimaginowanych rzymskich bohaterów, których będziemy śledzić zapewne przez kolejne lata. Nie jest to co prawda poziom Manfrediego, ale wciąż mocna dawka wybornej literatury. Pewne opisy i dialogi mogą nieco razić i sugerować, jakoby autor podszedł do pracy zbyt luźno, nonszalancko i bez zbytniego przygotowania historycznego. Myśląc tak, będziecie jednak w błędzie! Rynsztokowy język był bardzo popularny w tamtym czasie i uchodził za bardzo nowoczesny. Spotkaliśmy się też z zarzutem, jakoby słowo "CV" (curriculum vitae) wtedy nie istniało, a autorowi zarzuca się wiele idiotyzmów w tej publikacji. Kolejny błąd - pierwszy zarejestrowany zapis słów curriculum vitae pochodzi z mowy konsularnej W obronie Rabiriusza autorstwa Cycerona z 63 p.n.e., czyli ponad 100 lat przed opisanymi wydarzeniami. Wbrew kilku niepochlebnym opiniom, z którymi spotkaliśmy się przed rozpoczęciem przygody z serią Orły Imperium, uważamy, że Simon Scarrow wykonał tytaniczną pracę, tworząc dzieło zasługujące na szczególną uwagę i godne polecenia. Powieść realną, fascynującą i bardzo ciekawą, naszpikowaną zwrotami akcji, intrygującymi postaciami i taką ilością przygód, że można było by obdzielić nimi dziesiątki bohaterów innych książek. Jedynym zarzutem tej publikacji może być jej tłumaczenie, porównując z oryginałem uważamy, że mogłoby być nieco lepsze. Nie ma to jednak wielkiego wpływu na znamienitość powieści.


Lucjusz Korneliusz Macro dopiero co awansował, jeszcze kilka miesięcy temu był zwykłym optionem i nie zdążył w pełni przywyknąć do nowej szarży. Jego dawni koledzy też wciąż próbowali traktować go, jakby nadal był im równy rangą. Trudno okazywać szacunek osobie, z którą jeszcze niedawno chlało się na umór najtańsze wino.

Jest 42 r. n.e., Kwintus Licyniusz Katon właśnie przybył do Germanii jako rekrut Drugiego Legionu, najpotężniejszego w całej armii Rzymu. Wykształconemu, pełnemu ogłady młodzieńcowi trudno przystosować się do rygorów wojskowego życia. Spojrzenia kolegów z legionu przepełnione są pogardą, odkąd dowiadują się, że Katon otrzymał niespodziewanie wysokie stanowisko dzięki koneksjom z dworem cesarza. Niebawem pojawiają się wieści, że kolejna kampania odbędzie się na ziemiach barbarzyńców - w odległej Brytanii. Nieustraszony, poznaczony bliznami centurion Macro wraz z młodym Katonem znajdą się w samym środku spisku zagrażającego nawet cesarzowi...

"Absorbująca fabuła, wypełniona niekończącymi się potyczkami, politycznymi knowaniami, podstępami, a także honorem, miłością i śmiercią."

- Elizabeth Chadwick | brytyjska pisarka -

"Ekscytująca lektura"

- Mail on Sunday -

"Dla tych, co lubią, gdy karty książek historycznych spływają krwią, najnowsza powieść Scarrowa okaże się wprost idealna"

- Living History -


"Dla takich książek warto zarywać noce"

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -Wespazjan stał z rękami opartymi o biodra i zadartą głową, spoglądając przez dziurę wypaloną w dachu jego namiotu prosto w nocne niebo. Opuścił wzrok po chwili, aby przyjrzeć się rzędowi milczących mężczyzn zgromadzonych wokół stołu. Zawstydzeni wartownicy wbili wzrok w podłogę.

"Rywalizować ze Scarrowem to dla mnie prawdziwe wyzwanie"

- Bernard Cornwell | pisarz -


SIMON SCARROW

Zanim poświęcił się pisarstwu, pracował jako nauczyciel i przez jakiś czas organizował wycieczki dla młodzieży do rozsianych po Wielkiej Brytanii muzeów oraz zabytków zczasów rzymskich. Jako miłośnik książek Forestera, Cornwella i O’Briana postanowił zacząć pisać to, co sam najchętniej czytał – trzymające w napięciu militarystyczne thrillery rozgrywające się na przestrzeni pierwszego wieku naszej ery. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu cykl rzymski, przetłumaczony na kilkanaście języków, oraz tetralogia powstała na kanwie życiorysów Wellingtona i Napoleona: Gladiator. Fight for Freedom. Simon Scarrow mieszka wraz zrodziną w Norfolku. 


TYTUŁ: Orły Imperium

AUTOR: Simon Scarrow

WYDAWNICTWO: Książnica (Grupa Wydawnicza Publicat S.A.)

SERIA: Orły Imperium

TYTUŁ ORYGINALNY: Under the Eagle

TŁUMACZENIE: Robert J. Szmidt

LICZBA STRON: 376

OPRAWA: miękka

FORMAT: 230 x 155 mm

PREMIERA: 04.02.2011

ISBN: 978-83-245-7877-1


OCENA: 8/10


KUP TERAZ


ORŁY IMPERIUM


STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Lato zapowiadało się sielankowo, ale los chciał inaczej. Jedna noc, jeden błąd i już nic nie będzie takie jak kiedyś… Urokliwy dom nad jeziorem miał się stać oazą spokoju dla dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, które wspólnymi siłami przywróciły starej willi dawną świetność. Ale wakacje pod jednym dachem to nie tylko beztroskie chwile. Przez lata pomiędzy przyjaciółmi narastają urazy, pojawiają się niedomówienia… Aż pewnej sierpniowej nocy nad wodą dochodzi do tragedii. Czy można było jej zapobiec? Kto odpowiada za to, co się stało? Księżycowa kołysanka to przejmująca, pełna emocji opowieść o przyjaźni, która bywa trudna, i o tragicznych

konsekwencjach codziennych wyborów.


#simonscarrow #orłyimperium #książnica #cyklrzymski #publicat #hultajliteracki #recenzja

94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie