top of page
Szukaj

OMERTA - Mario Puzo.

Nowy Jork, mafia, morderstwo, zmowa milczenia. Zasady są jasne i nie możesz ich łamać. Karą za ich nieprzestrzeganie jest śmierć. I niemal zawsze chodzi o pieniądze. Bo mafia to nie ideologiczna organizacja terrorystyczna, to nie instytucja charytatywna i z pewnością nie jest to stowarzyszenie filantropów. To przestępcza organizacja zbrojna, której celem jest zysk. Czasami jednak chodzi o kobietę.

Mario Puzo uparł się na książki o mafii i choć dzisiaj można by wzruszyć na ten fakt ramionami, to w czasach, kiedy je pisał (1955-1999) wcale nie było to takie normalne. Ujawniając sposoby działania mafii, mógł się jej narazić. Umieszczając Cosa Nostrę na afiszach, spowodował, że nie tylko czytelnik zwrócił na nią baczną uwagę. Jednak ku zaskoczeniu samego autora, zamiast mafijnej zemsty, uzyskał jej aprobatę, a Hollywood oszalało na punkcie jego książek. Wkrótce potem oszalał cały świat.

W ostatnim czasie Wydawnictwo Albatros postanowiło wznowić powieści Mario Puzo. Nowa szata graficzna serii powala tak samo, jak zawartość tych publikacji. Omerta jest kolejną częścią serii i prawdopodobnie jedną z najlepszych powieści w dorobku autora. Powieść o nienaruszalnych zasadach, które stały się fundamentem jednej z najsłynniejszych włosko-amerykańskich rodzin - Cosa Nostry, w skład której wchodzą nie tylko tak zwani "krew z krwi", ale też bezdyskusyjnie lojalni członkowie organizacji przestępczej, dla której celem są pieniądze, organizacja rodziną, a rodzina świętością. Największym grzechem w tej niezwykle skomplikowanej strukturze organizacyjnej jest złamanie omerty, o czym przekonał się Don Raymonde Aprille.


Zamordowanie don Raymonde Aprilego zdumiało ludzi należących do jego dawnego otoczenia. Kto by się odważył zabić takiego człowieka i w jakim celu? Rozdał przecież swoje imperium, nie było czego kraść. Martwy, nie mógł już obsypywać swymi dobroczynnymi darami ani wykorzystywać swoich wpływów, by pomóc komuś, komu nie sprzyjało prawo bądź los. Czy mogła to być jakaś długo odkładana zemsta? Czy mogło chodzić o jakąś ukrytą korzyść? która dopiero wyjdzie na jaw? Oczywiście w grę mogła wchodzić kobieta...

Omerta opowiada o walce Astorre'a Violi ze związkiem przywódców mafijnych po tym, jak dokonano zamachu na wuja Violi. Jego zadaniem jest pomszczenie śmierci don Aprillego, a także zadbanie o bezpieczeństwo jego dzieci i rozwój odziedziczonych po nim banków. Wrogowie chcą przejąć aktywa, do czego Viola nie chce dopuścić, mimo, iż byłoby to rozwiazanie dla niego najbezpieczniejsze. Wątkiem pobocznym Omerty są oszustwa policji i łapówkarstwo oraz los Kurta Cilke'a, agenta FBI, ślepo wierzącego w uczciwość swojego biura.


NAJWYBITNIEJSZA, OBOK OJCA CHRZESTNEGO, POWIEŚĆ MARIA PUZO


Wnikliwy portret zawodowych hazardzistów, wydawców i środowiska, które Puzo znał najlepiej - hollywoodzkich filmowców.

Wyznanie nałogowego gracza, pisarza i scenarzysty, męża kochającego bez poczucia winy inną kobietę, człowieka, dla którego wartością jest życie samo w sobie.

W tej książce będzie sporo o miłości, ale to nie jest romans. To powieść wojenna. O odwiecznej wojnie pomiędzy mężczyznami żyjącymi w głębokiej przyjaźni. I o wielkiej "nowej" wojnie pomiędzy mężczyznami i kobietami.Omerta - Sycylijski kodeks honorowy, zabraniający informowania o przestępstwach, uważanych za wewnętrzną sprawę osób w nie wmieszanych.

- World Book Dictionary -


MARIO PUZO

Amerykański prozaik urodzony w Nowym Jorku w niezamożnej rodzinie włoskich imigrantów. Debiutował w 1955 roku powieścią Mroczna arena. Jego najbardziej znaną książką jest wydany w 1969 roku Ojciec Chrzestny - saga o amerykańskiej rodzinie mafijnej, sprzedana w USA w nakładzie ponad 21 milionów egzemplarzy, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Głośną, nagrodzoną Oscarami, filmową adaptację powieści z wielkimi kreacjami Marlona Brando i Ala Pacino zrealizował Francis Ford Coppola. Na kanwie książki powstały także dwie kontynuacje filmu, do których Puzo napisał scenariusze. Dorobek literacki pisarza obejmuje ponadto powieści Dziesiąta aleja, Czwarty K, Głupcy umierają, Sycylijczyk, Ostatni don, Sześć grobów do Monachium, wydane pośmiertnie książki Omerta i Rodzina Borgiów oraz scenariusze do cyklu filmów o Supermanie. W latach 2004 i 2006 ukazały się dwie kontynuacje Ojca Chrzestnego - Powrót Ojca Chrzestnego i Zemsta Ojca Chrzestnego - napisane przez Marka Winegardnera w uzgodnieniu ze spadkobiercami pisarza. W 2012 roku na listy bestsellerów weszła powieść Rodzina Corleone, powstała na kanwie odnalezionego scenariusza autorstwa Mario Puzo.


TYTUŁ: Omerta

TYTUŁ ORYGINALNY: Omerta

AUTOR: Mario Puzo

WYDAWNICTWO: Albatros

PREMIERA: 20 kwietnia 2018 r.

PREMIERA ORYGINAŁU: 2000 r.

TŁUMACZENIE: Marek Fedyszak

PROJEKT OKŁADKI: Katarzyna Meszka-Magdziarz

LICZBA STRON: 352

OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-8125-234-8


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA AUTORA#wydawnictwoalbatros #mariopuzo #omerta #cosanostra #recenzja #hultajliteracki

121 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page