top of page
Szukaj

OCZY CIEMNOŚCI - Dean Koontz

Myślicie, że Remigiusz Mróz ma ukrytą fabrykę, w której masowo produkuje książki? Nawet jeśli taką posiada, to jest to coś na wzór małego rodzinnego interesu, w porównaniu do ogromnej fabryki Deana Koontza, w której "zatrudnia się niezliczoną ilość ludzi", a "taśmy produkcyjne" warkoczą całą dobę. Przez 52 lata Koontz wydał ponad 230 tytułów, to statystycznie rzecz biorąc cztery i pół książki rocznie. Dotknął niemal każdego gatunku literackiego, jaki znamy, od sci-fi i fantasy przez powieści graficzne, komiksy i książki dla dzieci aż po thrillery, kryminały, horrory, powieści gotyckie i erotyczne. A wszystko to pod dwunastoma różnymi nazwiskami!


Jest zatem w czym wybierać, ale my dzisiaj bierzemy na warsztat Oczy ciemności, książkę, która została wydana 1981 roku pod pseudonimem Leigh Nichols. Co ciekawe, Koontz umieścił w jednej z lokalnych gazet anons z kondolencjami dla Leigha Nicholsa, pisząc w nim, iż ten utonął na oceanie podczas wypadku na łodzi żaglowej krótko po tym, jak ukazała się powieść. Nikt wtedy jeszcze nie kojarzył Nicholsa z Koontzem, więc fortel się powiódł i czytelnicy sięgnęli po Oczy ciemności, chcąc poznać twórczość tragicznie zmarłego pisarza. Zdaje się jednak, że powieść i tak by się obroniła sama, bez takich PR-owych zabiegów. Koontz mógłby ją podpisać równie dobrze każdym innym nazwiskiem i poprzestać na promocji w formie spotkań autorskich, a i tak sprzedaż byłaby bardzo wysoka. Tylko w Polsce wznawiano ją kilka, a może nawet kilkanaście razy i każde wydanie cieszyło się dość dużym wzięciem. Ostatnie wznowienie jest wyjątkowe z racji zbieżności części fabuły z bieżącymi wydarzeniami.


Wuhan-czterysta jest bronią doskonałą. Zaraża tylko ludzi. Żadne inne stworzenia nie mogą go przenosić. Podobnie jak kiła nie może przetrwać poza organizmem człowieka dłużej niż minutę, co oznacza, że w przeciwieństwie do wąglika czy innych zjadliwych mikroorganizmów nie skaża przedmiotów ani całych terenów. Ginie zaraz po śmierci nosiciela, gdy tylko temperatura zwłok spada poniżej trzydziestu stopni. Dostrzegacie zalety?

Koontz popełnił kilka baboli literackich, ale jest ich tak niewiele, że trudno nawet na nie natrafić. Większość jego książek jest wystarczająco dobra, aby wciągnąć i zachwycić czytelnika. Oczy ciemności to jedna z lepszych jego książek i choć nie jest to literatura wybitna, to jednak pomysł i styl podkreślają kunszt literacki Autora.

Co do samego wirusa z Wuhan, nie dajcie się zwieść, jest on jedynie epizodem w książce, w której chodzi o coś zupełnie innego niż o zabójczą broń biologiczną, zdolną zgładzić cały świat w krótkim czasie. Nie znaczy to jednak oczywiście, że książka jest zła czy że wprowadza w błąd. Nie wprowadza, a historia opowiedziana przez Koontza wciąga jak cholera, przy okazji mocno przerażając i zaskakując czytelnika.

Oczy ciemności to typowy reprezentant masowej literatury amerykańskiej przełomu lat 70. i 80., a Dean Koontz to jeden z niewielu pisarzy masówek, którzy z czasem ewoluowali, wznieśli się na wyższy poziom i przetrwali do dziś w glorii i chwale. Jest on jednym z najbardziej płodnych pisarzy amerykańskich (obok Stephena Kinga i Toma Clancy'ego) i najczęściej wydawanym autorem na świecie.

Oczy ciemności to bardzo dobra książka, prosta, ale kunsztowna i niebezpiecznie intrygująca. Nie jest to jedna z tych powieści, które męczą i dłużą się w nieskończoność. Nie jest to również powieść, którą po przeczytaniu kilku stron rzuca się w kąt. Z pewnością jest to jednak dobrze skonstruowana i cholernie zaskakująca historia, a przy okazji należy przyznać, że postaci w niej zostały całkiem dobrze scharakteryzowane, dialogi płynne, zgrabne i "prawdziwe", no i jest to książka nieco inna niż wszystko to, co do tej pory czytaliśmy tego Autora. Można by tę książkę określić, jako wielogatunkową i może nawet (w kontekście dorobku literackiego Koontza) eksperymentalną. Dzieją się w tej książce naprawdę dziwne i zaskakujące rzeczy, od których włos jeży się na głowie!


Sześć minut po północy we wtorek, gdy Tina Evans wracała z wieczornej próby do nowego przedstawienia, zobaczyła swojego syna Danny'ego w samochodzie nieznajomej osoby. Tylko że Danny nie żył już od ponad roku.

Matka szukająca syna i toksyczny sekret, który może zagrozić całemu światu.

Ta podróż otworzy drzwi do najbardziej zabójczej z tajemnic.


Przed rokiem Tina Evans straciła w tragicznym wypadku syna, Danny’ego. Kiedy w końcu udaje jej się pozbierać, by rozpocząć nowe życie, na tablicy w dawnym pokoju Danny’ego pojawiają się dwa słowa, które wywracają jej świat do góry nogami:

NIE UMARŁ

Czy to czyjś ponury żart? Czy coś o wiele gorszego?

Zdesperowana matka podejmuje dochodzenie, które wzbudza zainteresowanie tajnej agencji rządowej. Na Tinę i jej partnera zaczynają polować bezwzględni zabójcy, którzy zrobią wszystko, aby świat nie odkrył prawdy pogrzebanej głęboko pod ziemią. Bo utrzymanie tej tajemnicy za drzwiami laboratorium jest warte każdej ceny. Także ceny życia – mężczyzny, kobiety… a nawet dziecka.

Wirus "Wuhan 400'', który pojawił się w książce Koontza prawie 40 lat temu, wzbudził ogromne zainteresowanie całego świata. Czy pisarz przewidział, co się wydarzy? Niektórzy wysunęli teorie spiskowe, że być może rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus ma być nową bronią biologiczną. W rzeczywistości nie ma nic wspólnego z wirusem z książki, ale zbieżność nazw i miejsca jest zaskakująca. Pisarza zapewne zainteresował fakt, że w chińskim mieście Wuhan w latach 50. XX został założony ośrodek badawczy, Wuhan Institute of Virology, który prowadził zaawansowane prace właśnie nad wirusami.


"Dean Koontz jest nie tylko mistrzem w urealnianiu naszych koszmarów, ale również żongluje tematami jak najlepszy kuglarz."

- The Times -


"To po prostu niewiarygodnie dobra książka! 5 gwiazdek!"

- Z recenzji na portalu Goodreads -


"Dean Koontz ma zadziwiającą umiejętność wymyślania fantastycznych wątków, a zarazem czynienia ich stuprocentowo prawdopodobnymi."

- Examiner -


"Szybcy i wściekli, tylko zamiast samochodów są szpitalne łóżka i tor saneczkowy!"

- Mail on Sunday -


"Koontz działa w tym obszarze popkultury, w którym zaczyna ona sięgać dalej, w stronę literatury pięknej."

- Weekend Australian -


"To była pierwsza książka Deana Koontza, którą przeczytałem. I zaprowadziła mnie wprost do ciężkiego uzależnienia od tego autora."

- J.S. Bailey | Goodreads -


To musi być ktoś, kto przynajmniej cię nie lubi, a może nawet nienawidzi. Ktoś, kto chce, żebyś cierpiała.

DEAN KOONTZ

(ur. 1945 r.), jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów amerykańskich, mogący się pochwalić imponującą liczbą 450 milionów sprzedanych egzemplarzy książek. Karierę literacką rozpoczął w wieku dwudziestu lat, startując w konkursie na opowiadanie zorganizowanym przez „Atlantic Monthly”. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel, jednocześnie sporo publikował, głównie science fiction i horrory. Należy do pisarzy niezwykle płodnych: jego dorobek to kilkadziesiąt powieści oraz liczne opowiadania wydane pod własnym nazwiskiem i paroma pseudonimami. Do najpopularniejszych powieści Koontza należą: Opiekunowie, Intensywność, Przepowiednia, Odd Thomas, Dobry zabójca, Prędkość, Mąż, Recenzja, Bez tchu, Co wie noc, Dom śmierci, Apokalipsa Odda. Wiele z nich zostało przeniesionych na ekran telewizyjny lub kinowy.


Tytuł: Oczy ciemności

Autor: Dean Koontz

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 6 maja 2020

Tytuł oryginalny: The Eyes Of The Darknes

Tłumaczenie: Robert Waliś & Maria Gębicka-Frąc

Premiera: 1981 r.

Projekt okładki: Kasia Meszka

Liczba stron: 384

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-8215-000-1


OCENA: 8,5/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Andrzej Hausner)


DEAN KOONTZ W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Najnowsza powieść Jamesa Rollinsa, mistrza książek łączących odkrycia naukowe, zagadki historyczne i akcję przyspieszającą bicie serca. Tym razem członkowie zespołu Sigma Force staną do wyścigu z czasem, aby ocalić jednego ze swoich. Powroty do domu nie zawsze okazują się szczęśliwe. Przekonuje się o tym komandor Gray Pierce, kiedy odkrywa, że jego mieszkanie zostało splądrowane, a ukochana – porwana. Jedyny świadek tego, co rozegrało się w domu Pierce’a, to żona jego najlepszego przyjaciela. Niestety, jest pogrążona w śpiączce... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


"HALO, TU SIĘ CZYTA!"

Program o książkach w Halo Radio

W każdą niedzielę od 11:00 do 13:00


www.wydawnictwoalbatros.com

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#deankoontz #oczyciemnosci #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #recenzja #albatros #kryminal #sensacja #thriller #literaturaamerykanska #powiesc #wznowienie #nieumarl #haloradio #halotusieczyta #mediumobywatelskie #ivovuco