top of page
Szukaj

OCALAŁE - Riley Sager

Quincy Carpenter, Lisa Milner, Samantha Boyd. Trzy kobiety ocalałe z masakry. Mocno zagnieżdżona w głowie trauma odciska swoje piętno na każdej z nich. Lecz na każdej w inny sposób i z inną siłą. Czy przeszłość można zostawić za plecami i ruszyć dalej w życie? Quincy stara się jak może, ale przeszłość nagle wraca i rozgrzebuje stare rany, co mocno komplikuje jej życie na nowo.

Kolejny debiut literacki, który wyrywa z kapci. Po przeczytaniu Ocalałych, postanowiliśmy sprawdzić reakcje innych czytelników, i tak jak spodziewaliśmy się, były mocno skrajne. Większość jest zagubiona, nie potrafi ocenić książki. A to oznacza, że mamy do czynienia z czymś, co naprawdę potrafi zamieszać w głowie. My nie mamy problemu z określeniem "wartości zawartości". Zgodnym chórem uznajemy, że powieść Rileya Sagera zasługuje na uznanie. Były momenty, gdzie można było nieco przyspieszyć, ale nie rzutuje to jakoś znacząco na całą fabułę. Zaskakujące pomysły i ciekawa narracja, to ogromna zaleta tej książki. Nawet zamierzona naiwność głównej bohaterki aż wylewa się z kolejnych stron powieści. Osobowości kolejnych postaci uwypuklone są do granic możliwości. Czytelnik nie przejdzie obojętnie obok żadnej z nich. To wielka zaleta pisarza, że stworzył postacie namacalne, uwypuklone i prawdziwe.


Xanax zaczyna działać po jakimś kwadransie, gdy jestem pod prysznicem. Moje ciało stopniowo się rozluźnia. Mam wrażenie, jakby gorąca para przesączała się do środka wszystkimi porami skóry i wypełniała mnie rozwibrowaną mgiełką. Ubieram się, czując, że unoszę się w powietrzu. Lekka i nieważka płynę po holu., gdzie przy drzwiach wyjściowych czeka na mnie Sam, równie jak ja rozkołysana, z roześmianymi oczami.

Mieliśmy tą bezczelną przyjemność zagłębić się w scenariusz trzeciego sezonu serialu True Detective zanim ten jeszcze pojawił się na ekranie, i czytając teraz Ocalałe, odnieśliśmy wrażenie, że powieść Sagera niesie w sobie ten sam ładunek emocjonalny, te same napięcie i tą samą niepewność. Trzyma w napięciu i zwodzi, podsuwa nieprawdziwe tropy i złudne emocje, które po chwili wywracają wszystko do góry nogami, a czytelnik zaczyna budować swoją teorię na nowo. Jest moc, naprawdę jest moc w tej książce i już nie możemy się doczekać, aż wpadnie nam w ręce kolejna powieść Sagera. Mamy nadzieję, że równie dobra, co debiut.


"Chapeau bas, panie Sager. Debiut godny pozazdroszczenia."

- Ivo Vuco | pisarz, recenzent -


"Ocalałe cię potrzebują. Musisz wziąć książkę do ręki i usiąść. Musisz zacząć czytać i przewracać kartki coraz szybciej i szybciej. Ocalałe są twarde - jak wszyscy, którzy przeżyli coś strasznego. Nowe niebezpieczeństwo jest jednak bliżej, niż myślisz. Może braknąć ci tchu. Możesz na chwilę odłożyć książkę, zerknąć za siebie. Ale musisz czytać dalej. To najlepsza książka tego roku. Ocalałe cię potrzebują."

- Lisa Gardner | pisarka -


"Fenomenalny thriller. Najlepszy, jaki przeczytasz w tym roku."

- Stephen King | pisarz -


Nie powinnaś była przeżyć. Powinnaś była umrzeć w tej chacie. Twoim przeznaczeniem było zostać złożoną w ofierze.

KIM JESTEM? Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach.


KIM BYŁAM? Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci.


CO SIĘ ZE MNĄ STANIE? Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie… Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję?


RILEY SAGER

Wielokrotnie nagradzany były dziennikarz, redaktor i grafik, a obecnie pełnoetatowy autor, którego pierwszy thriller, Ocalałe, stał się międzynarodowym bestsellerem i został nazwany przez Stephena Kinga pierwszym wielkim thrillerem roku 2017. Prawa do tłumaczenia zostały sprzedane w ponad dwudziestu krajach, a Universal Pictures opracowuje wersję filmową. Druga książka Rileya, The Last Time I Lied, została opublikowana w 2018 roku i stała się błyskawicznym bestsellerem New York Timesa. Zainspirowana klasyczną powieścią i filmem Piknik pod wiszącą skałą i jednym okropnym tygodniem, spędzonym przez autora na obozie letnim, gdy miał dziesięć lat. Amazon Studios opracowuje adaptację telewizyjną. Kolejna powieść Sagera, Lock Every Door, zainspirowana fascynacją wielkimi apartamentowcami z Upper West Side na Manhattanie, zostanie opublikowana w lipcu 2019 roku. Pochodzący z Pensylwanii, Riley mieszka obecnie w Princeton, New Jersey. Kiedy nie pisze, lubi czytać, gotować i chodzić do kina.


TYTUŁ: Ocalałe

TYTUŁ ORYGINALNY: Final Girls

AUTOR: Riley Sager

WYDAWNICTWO: Otwarte

PREMIERA: 2018

TŁUMACZENIE: Aleksandra Wolnicka

PROJEKT OKŁADKI: Eliza Luty

LICZBA STRON: 432

OPRAWA: miękka

FORMAT: 136 x 205 mm

ISBN: 978-83-7515-428-3


OCENA: 9,5/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#wydawnictwootwarte #ocalałe #rileysager #debiut #premiera #recenzja #hultajliteracki

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page