top of page
Szukaj

NOWOJORCZYCY. MIASTO I LUDZIE - Craig Taylor

Niezwykła opowieść o najbardziej fascynującej metropolii świata z perspektywy jej mieszkańców. Niewidomy piosenkarz, nauczyciel medytacji, elektryk montujący światła w iglicy Empire State Building, agent nieruchomości, serwisant wind, matka nastoletniego chłopaka, który odbywa karę w zakładzie na Rikers Island, złodziej samochodów… To tylko wybrani bohaterowie tej książki. Craig Taylor przez sześć lat poznawał Nowy Jork z perspektywy lokalnych społeczności. Spośród setek rozmów i historii tak różnorodnych, jak sami nowojorczycy, wybrał ponad siedemdziesiąt, które ostatecznie stworzyły ten nadzwyczajny portret Wielkiego Jabłka. Dzięki tej książce poczujesz niesamowitą atmosferę jedynego miasta na świecie, gdzie spotykają się wszystkie nacje i kultury!

To najbliższa memu sercu książka o Nowym Jorku i najlepsza ze wszystkich, jakie dotychczas czytałem. Jeśli komuś wydawało się, że o tym mieście napisano już wszystko, to jest w ogromnym błędzie i zawsze w nim będzie, bo każda z tych książek, które pojawiły się na rynku czytelniczym, może być aktualna nie dłużej niż dekadę, potem staje się książką historyczną i pisanie należy zacząć od początku. Nowy Jork zmienia się tak szybko, że trudno za tymi zmianami nadążyć. A ja wiem, co mówię, bo żyłem w tym mieście 7 lat. Uczyłem się tam, pracowałem, miałem tam swoich znajomych, przyjaciół, ulubione miejsca, sklepy, kina, restauracje... Wszystko to jest już dziś historią i gdybym teraz wrócił do tego miasta - nie jako turysta, ale jako emigrant - nie poznałbym go. I nie chodzi mi wyłącznie o infrastrukturę, ale o mentalność mieszkańców miasta, która zmienia się jak w kalejdoskopie. Jednak ta książka jest inna, to głos miasta poprzez głos ludzi i ten głos zostanie na zawsze, nic się nie zmieni, choć paradoksalnie już za kilka lat ta książka również stanie się książką historyczną.


Nowy Jork oznaczał więcej wszystkiego. Więcej radości, więcej smutku, więcej przyjemności, więcej cierpień. Więcej doświadczeń, szans na znalezienie miłości, więcej bogactwa i więcej ubóstwa, uderzającego ostrzej i mocniej.

Nikt nie opowie o Nowym Jorku tak, jak sami nowojorczycy i właśnie dlatego ta książka jest tak dobra i tak wyjątkowa, bo choć dobrych reportażystów znaleźć można na pęczki, to jednak najlepszymi z nich są zwykli ludzie. Oni widzą więcej, oni wiedzą więcej, oni są tym najważniejszym ogniwem każdej biografii miasta.

Czytałem tę książkę z zapartym tchem, bo uwielbiam, kiedy ludzie opowiadają o miejscu swojego zamieszkania, a Nowy Jork to przecież nie byle jakie miasto.

Książka ta jest swego rodzaju zbiorem opowiadań, które łączy wspólny mianownik, jakim jest NYC. I choć każda historia różni się od siebie diametralnie, to wszystkie składają się na fascynującą całość. Dla każdego bohatera tej książki ważny jest inny aspekt życia, każdy widzi Nowy Jork przez pryzmat innego zagadnienia. Jednak każdy z nich opowiada swoją historię w sposób fascynujący i nie do podrobienia. Czasami aż dziw bierze, że wszyscy ci ludzie należą do jednej nowojorskiej komuny.

Książka przypomniała mi o dość głośnym swego czasu serialu dokumentalnym Wyznania w taksówce. Choć tak naprawdę, to serial był tylko paradokumentem, a książka Taylora to rasowy reportaż, świetnie skonstruowany, fascynujący i bardzo, ale to bardzo ciekawy.


Te dzieciaki z niczego nie czerpią przyjemności. Do tego bawią się same, nie mają przyjaciół. Może i masz, co tylko sobie wymyślisz, ale jesteś sam.

Którędy najszybciej wydostać się z Bronksu skradzionym samochodem?

Co jadają na śniadanie dzieci z Upper East Side?

Jak brzmi miasto w uszach niewidomego piosenkarza?

Co skrywają ekskluzywne pustostany na Manhattanie?

Nikt nie pokaże ci Nowego Jorku lepiej niż Nowojorczycy!

Sceptycy powiedzą, że można się odnieść w ten sposób do każdego miasta na świecie i będą mieli rację, ale Nowy Jork to coś więcej niż kolejne miasto, to coś więcej niż kolejna metropolia, to znacznie więcej niż może ci się wydawać. Nowy Jork to piekło w raju, choć są też i tacy, którzy powiedzą, że jest to raj w piekle. Żadne inne miasto nie dało mi tyle szczęścia co Nowy Jork, ale też żadne mnie tak nie sponiewierało. To najlepsze, a jednocześnie najgorsze miasto na świecie, wszystko zależy od tego, po której stronie ulicy stoisz, jak powiedział kiedyś mój przyjaciel i jest to prawda absolutna, a książka Craiga Taylora tylko to potwierdza. Miasto pełne sprzeczności, różnorakie tak bardzo, że trudno nawet określić jego tożsamość. W Stanach miasta kreują ludzi, ale w tym przypadku to ludzie kreują miasto. Nie każdy nadaje się, aby tu zamieszkać, Nowy Jork przyciąga specyficznych ludzi i tylko nieliczni potrafią się z nim zrzyć, utożsamiać się z nim i wpływać na nie. To miasto jak żadne inne na świecie.

Pełno w Nowojorczykach uczuć, emocji, śmiechu, smutku oraz zaskoczenia. Jeden z najlepszych reportaży ostatnich lat.


Nowy Jork jest bezlitosny i brutalny, taką ma reputację.

"Craig Taylor to jeden z największych talentów współczesnej literatury faktu."

- The Times Literary Supplement -


"Niezwykle udany zbiorowy portret mieszkańców Nowego Jorku."

- The New York Times -


CRAIG TAYLOR

Kanadyjski pisarz i dziennikarz. Jego teksty były publikowane w takich czasopismach, jak The New York Times, The Guardian czy The Globe and Mail. Sześć lat swojego życia poświęcił na poznawanie różnorodności Nowego Jorku. Dzięki stekom godzin rozmów z jego mieszkańcami i zgłębiania ich historii, zawsze niezwykłych i fascynujących, mogli powstać Nowojorczycy. Obecnie mieszka w zachodniej Kanadzie, jest redaktorem magazynu literackiego Five Dials.


Tytuł: Nowojorczycy. Miasto i ludzie

Autor: Craig Taylor

Wydawnictwo: Znak Literanova

Data wydania: 17.10.2022

Tytuł oryginalny: New Yorkers. A City and Its People in Our Time

Tłumaczenie: Aga Zano

Premiera: 2021

Wydanie: pierwsze

Oprawa: twarda

Liczba stron: 448

Format: 155 x 235 mm

ISBN: 978-83-240-8395-4


KUP TERAZ


E-BOOK


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kobieta-sfinks, której nikt nie był w stanie pojąć. Zimna jak lód Szwedka. Przeurocza, nieśmiała dziewczyna. Ikona kina, która w wieku zaledwie 36 lat zniknęła z ekranów. Nie lubiła ludzi, ale swoim spojrzeniem uwodziła miliony. Zarabiała astronomiczne sumy i jednocześnie była legendarnie skąpa. Mimo szafy pełnej zjawiskowych sukien chodziła głównie w męskich spodniach i nie zawsze czystych swetrach. Mężczyźni się o nią zabijali, ale najdłuższy związek stworzyła z kobietą. Romansem z pisarzem E.M. Remarkiem doprowadziła do szału Marlenę Dietrich (która wcześniej sama ukradła jej kochankę)... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ZNAK LITERANOVA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZNAK LITERANOVA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.hultajliteracki.pl

www.wydawnictwoznak.pl #craigtaylor #nowojorczycy #miastoiludzie #wydawnictwoznak #wydawnictwoznakliteranowa #hultajliteracki #agazano #reportaz #literaturafaktu #znakliteranowa #znak #nowyjork

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE•

•PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page