top of page
Szukaj

NOS4A2 - Joe Hill

eN O eS Cztery A Dwa... W którym momencie zorientowałaś/eś się, że ten dziwny tytuł nie znaczy nic innego, jak Nosferatu? Cały Joe Hill, lubiący bawić się z Czytelnikami w zagadki... A może wcale nie była to zagadka? Może to, co dla jednych było trudne do odszyfrowania, dla innych było aż nadto oczywiste? Z pewnością znajdą się tacy, którzy powiedzą, że wiedzieli od samego początku, ale my znamy też takich, którym rozszyfrowanie tytułu zajęło trochę czasu. Trzeba również czasu na to, aby dojść do końca książki i rozdziawić paszczę z zachwytu. I nie dlatego, że książka nudna, trudna lub zagmatwana, ale dlatego, że to 668 stron książki tak ciekawej, że szybkie czytanie nie ma żadnego sensu. Tą powieścią należy się delektować, postarać się wejść w sam środek fabuły i dać się ponieść historii tak dziwnej i tak pokręconej, że rozdziawiona paszcza nie powinna nikogo dziwić. A przy tym postarać się odnaleźć ukryte elementy, nawiązujące do...


...Do czego one nawiązują, to napiszemy za chwilę.

Siedem lat temu Joe Hill wyskoczył z powieścią, która w bardzo krótkim czasie okazała się jedną z najlepszych książek w Stanach Zjednoczonych XXI wieku. Taki ranking tworzy się oczywiście za pomocą słupków sprzedażowych, ale, nawet jeśli czytelnik dał się skusić wielkiej kampanii promocyjnej, to co powiecie na to, że ta sprzedaż nie malała przez kolejne trzy lata? W 2019 roku, za sprawą serialowej produkcji telewizji amc czytelnicy znów ruszyli do księgarń, i znów NOS4A2 sprzedawała się wyśmienicie, ale już nie tylko w USA, ale w 12 krajach całego świata! Zresztą w innych miejscach świata również radziła sobie całkiem dobrze. Co niektórzy mogą zrzucić na karb fabuły: no tak, książka o wampirach, to teraz popularne. Takie głosy pojawiły się w internecie jakiś czas temu i poniekąd jest to prawdą - wampiry zawsze są na czasie. Ale wystarczy przejrzeć Internet, ile książek o wampirach pojawiło się na rynku wydawniczym na przestrzeni ostatnich 30 lat, a o ilu z nich było tak głośno? Jasne, były też i głośniejsze książki, ale czy lepsze? Śmiem wątpić. Z ręką na sercu mogę napisać (choć to raczej trudne, więc uwierzcie mi na słowo), że od czasów Wywiadu z wampirem autorstwa Anne Rice, nie było równie dobrej książki o krwiopijcach. 37 lat posuchy i względnie dobrych (choć autorom nie można odmówić ambicji) horrorów, które jakoś tam sobie radziły, jedne lepiej drugie gorzej. I kiedy Joe Hill ruszył czarnym rolls-royce'em na podbój czytelniczych gustów, w świecie literackim, gdzie miejsca starczy dla każdego i na wszystko, zawrzało. Cholerny Joe zagrał kolegom po fachu na nosie... miał pomysł niesztampowy, taki, którego szukali inni, ale znaleźć nie potrafili... Ten cholerny Joe Hill!


"Genialne połączenie klasycznych i nowoczesnych strachów i mrocznych fantazji, a wszystko doskonale pocięte i zmiksowane... Joe Hill stał się mistrzem swojego rzemiosła."

- Publishers Weekly -


Parę minut przed ósmą pielęgniarka Thornton weszła na oddział dla osób w stanie wegetatywnym, niosąc worek ciepłej krwi dla Charliego Manxa...

Tak zaczyna się fantastyczna podróż przez dwa światy, jeden należy do Victorii McQueen, drugi do Charlie Manxa. Oba są przerażające i niezrozumiałe, oba tajemnicze i potężne, ale oba te światy muszą się w końcu ze sobą spotkać. Hill mógł spokojnie rozpisać tę książkę na dwie różne powieści, ale połączył ze sobą oba genialne pomysły i napisał dzieło, którego może pozazdrościć nie jeden ambitny pisarz. Takiej historii o wampirach jeszcze nie było, tym bardziej że to nie wampir gra w niej główną rolę, a dziewczyna, która ma niebywały dar... Niczym namiastka superbohatera, który lubi ładować się w kłopoty, a nawet jeśli nie lubi, to i tak się w nie ładuje.

Historia zaczyna się w 2008 roku. Charles Manx, skazaniec, porywacz dzieci, budzi się na krótko ze śpiączki, grożąc przerażonej pielęgniarce. Jej współpracownicy nie wierzą w jej rewelacje, ponieważ Manx wykazuje tylko ograniczone funkcje mózgu, a stan wegetatywny trwa u niego od siedmiu lat.

Chwilę później cofamy się do 1986 roku. Młoda Victoria McQueen odkrywa, że ​​może odnaleźć zagubione rzeczy, przejeżdżając przez most Shorter Way Bridge. Most zawsze prowadzi ją do miejsca, w którym może odnaleźć to, czego szuka. Podróżowanie te jednak odbijają się na niej psychicznie i fizycznie...

Dalej jest już tylko coraz ciekawiej.

Fenomenalny pomysł i absolutnie mistrzowsko napisana powieść z genialnym tłumaczeniem Marii Frąc.

Kiedyś mówiono o Hitchcocku, że jest mistrzem suspensu, zdaje się, że Hill odrobił pracę domową i poszedł tropem Hitchcocka, co ewidentnie daje się zauważyć, ale jednocześnie dołożył element zaskoczenia, którego wybitny reżyser starał się unikać i stworzył w ten sposób zupełnie nowy rodzaj narracji, coś, co określić by można mianem fałszywego suspensu. Nie wiem, czy to dobre określenie, ale jedyne, jakie przychodzi mi na myśl w tej chwili. O zakończeniu nawet Wam nie wspomnę, bo lakoniczne stwierdzenie, że wbija w fotel, nie odda w całości tego, co chciałbym Wam przekazać.


NOS4A2 to jedna z czerech powieści Joe Hilla wydanych nakładem Wydawnictwa Albatros 16 września 2020 roku.


"Hill to wspaniały pisarz z nieograniczoną wyobraźnią, który zabiera swoich czytelników i swoich bohaterów w najbardziej niesamowite miejsca."

- USA Today -


- Nie jesteś prawdziwy - powiedziała na jego widok, nieświadomie powtarzając słowa pana Eugleya. - Spadłeś do rzeki, kiedy miałam osiem lat.

Wspomniałem na początku o grze Autora z Czytelnikami i jeśli tytułu nie odbieracie, jako gry, to już nawiązania Hilla do swoich innych książek i opowiadań musicie. Zresztą jak tak się dobrze przyjrzeć, to i do Stephena Kinga nawiązuje kilka elementów, choćby most, który do złudzenia przypomina ten, który często pojawia się w książkach Kinga lub samochód - jeden z głównych elementów powieści Mistrza Grozy.

Moim zdaniem Nosferatu to jedna wielka literacka gra, która niesie w sobie wiele ukrytych podtekstów, zarówno do książek samego Hilla, jak i powieści autorstwa innych mniej lub bardziej znanych nam pisarzy. Ale też do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, amerykańskich obywateli i ich konsumpcjonizmu, napompowanych do granic absurdu wiadomości telewizyjnych, filmów i... swoich rodziców. Prawdopodobnie książka ta czytana za każdym kolejnym razem będzie odsłaniała następne ukryte elementy, co tylko czyni ją nad wyraz magiczną.

Powieść genialna, arcyciekawa, z fantastycznie wyrysowanymi postaciami, gdzie prym wiedzie Victoria - chyba najlepiej skonstruowana postać w dziejach literatury amerykańskiej. Literacki majstersztyk pod każdym względem.


Trailer serialu amc: NOS4A2, na podstawie prozy Joe Hilla.


"Jest w pełni ukształtowanym, świadomym swoich umiejętności pisarzem."

- qfant.pl -


Bóg spłonął żywcem został tylko diabeł.

Na swoje ósme urodziny Victoria McQueen dostaje od rodziców rower pozwalający jej dotrzeć w miejsca, w których znajduje zagubione przedmioty. Wystarczy, że wjedzie na zniszczony stary most, i trafia tam, gdzie pragnie się znaleźć. Jak się okazuje, nie jest jedyną osobą przemierzającą ten most. Bibliotekarka Maggie, poznana podczas jednej z takich wypraw, opowiada jej o porywającym dzieci Upiorze, który zabiera je na przejażdżkę rolls-royce’em z 1938 roku, po czym wysysa z nich dusze i pozbawia ludzkich uczuć.

Po raz ostatni Victoria przemierza stary most jako siedemnastolatka. Po kłótni z matką wyrusza na poszukiwanie kłopotów. I, oczywiście, je znajduje, trafia bowiem do domu Upiora. Kiedy chce pomóc chłopcu zamkniętemu w starym rolls-roysie z rejestracją NOS4A2 – Nosferatu – okazuje się, że jest on wampirem. Zanim udaje jej się uciec, staje twarzą w twarz z Charliem Manxem – Upiorem we własnej osobie. W dorosłym życiu Victoria próbuje zatrzeć w pamięci tamte wydarzenia, ale Charlie Manx już się postara, żeby o nich nie zapomniała.


Joe Hill opowiada o swojej książce NOS4A2


Upiór z rykiem wjechał za nimi na most, potrącił zardzewiały stary rowerek i wyrzucił go w powietrze. Rower przemknął ze świstem po prawej stronie Nic. Za nim wpadły tumany śniegu, przysłaniając wszystko, blokując wylot mostu, czopując go jak korek butelkę.
- TY WYTATUOWANA CIPO! - wrzasnął Charlie Manx głosem, który odbijał się echem w wielkiej pustej przestrzeni. - TY WYTATUOWANA DZIWKO!

JOE HILL

(ur. 1972 r.), amerykański powieściopisarz i autor opowiadań. Syn kultowego pisarza Stephena Kinga i Tabithy King (również pisarki). Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, która ukazała się w 2006 roku, została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę i zdobyła prestiżowe Bram Stocker Award oraz British Fantasy Award. Bram Stocker Award przyznano również Hillowi za jego pierwszą powieść, Pudełko w kształcie serca. Prawa do jej ekranizacji zakupił Warner Bros, jeszcze zanim została wydana w roku 2007. Kolejna powieść Hilla, Rogi (2008 rok), liczne opowiadania oraz wydana w USA w 2013 roku powieść NOS4A2 ugruntowały jego niekwestionowany status mistrza horroru i mrocznego fantasy nowego pokolenia.


Tytuł: NOS4A2

Autor: Joe Hill

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 16 września 2020

Tytuł oryginalny: NOS4A2

Tłumaczenie: Maria Frąc

Premiera: 2013 r.

Liczba stron: 672

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Dark Crayon

Format: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8125-367-3


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


JOE HILL W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA


POLSKA STRONA AUTORA
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Hultaj Literacki; Wielki Buk; pop.books; Okiem Na Książki; Okolica Strachu; Grozownia; NaEkranie.pl; lubimyczytać.pl; PopBookownik; BookLips.pl; joehill.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców. Dwie traumatyczne historie, które łączą się, kiedy w pewnym domu zostają znalezione zwłoki. I rodzinny sekret, skryty głęboko pod warstwami półprawd i kłamstw. Przed szesnastoma laty Evie Carter przyznała się do przypadkowego zastrzelenia ojca. Teraz policja zastaje ją nad ciałem męża. Z pistoletem w dłoni. I zadaje pytanie, czy podobny wypadek może zdarzyć się tej samej osobie dwa razy… WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00 www.wydawnictwoalbatros.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #joehill #NOS4A2 #nosferatu #wydawnictwoalbatros #powiesc #horror #fantastyka #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #albatros


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944