top of page
Szukaj

NIKODEM. TERAPEUTA DUSZY - Maja Wąsała

Wariatów na świecie nie brakuje. Jedni są drobnymi cwaniaczkami, innym wydaje się, że mają misję do spełnienia. A kim jest Nikodem? Może właśnie ma coś z wariata, hochsztaplera i cwaniaczka, a może to dziwak z przeszłością, która targa nim, niczym wiatr lichą gałęzią, zaburzając spokój życia. Tylko co to za życie...


...A może to wrażliwy człowiek, który szuka swojego miejsca na ziemi.

Całkiem udany debiut Mai Wąsały, z ciekawą konstrukcją, która na pierwszy rzut oka wydawać może się zrywana, chaotyczna, a wielowątkowość zarzucana w nieodpowiednim momencie, ale kiedy uważnie wczytamy się w książkę, zrozumiemy, że taka właśnie jest dusza Nikodema. Zresztą nie tylko jego, ludzie wokół niego również nie należą do osób stabilnych emocjonalnie.

Ciekawy pomysł na nieprzeźroczystą i zamazaną przeszłość bohatera, a jego sposób bycia, rozterki i problemy emocjonalne, to wypisz wymaluj osobowość pokolenia millenialsów. Bardzo dobra literatura obyczajowa, momentami zabawna, ale aby wyciągnąć z niej to, co najlepsze, czytelnik musi starać się tę książkę zrozumieć. I choć nie znamy intencji autorki, to ewidentnie widać już po kilku stronach, że jest baczną obserwatorką życia i ludzi, a swoje spostrzeżenia potrafi przekuć w całkiem dobrą literaturę.


Niech dobro, które dajesz, powraca do ciebie. Nich praca, którą wykonałeś, pomaga ci wzrastać. Bądź światłem, które daje innym energię. Bądź energią, która wypełnia wszechświat. - Tu Nikodem otworzył oczy i spojrzał na osłupiałego mężczyznę. Wprost w jego wystraszone lekko oczy. - Namaste! - dodał i przeniósł dłonie na głowę pana Krzysia. - Bądź błogosławiony - szepnął.

Jest w tej książce kilka mankamentów, kuleją szczególnie dialogi, nieco pretensjonalne i płaskie. Nie jest to jednak książka zła, wręcz przeciwnie, jak na debiut jest całkiem dobrze. Jako redaktorzy tekstów publikowanych, zwracamy uwagę na redakcję recenzowanych przez nas książek, i prawdę mówiąc, można było tu wykonać nieco więcej pracy.

Autorka ma potencjał i jesteśmy przekonani, że z każdą kolejną publikacją będzie nabierała rozpędu, a jej warsztat pisarski z książki na książkę będzie coraz lepszy. Redaktorzy, zadbajcie o nią!

Wszystko to jednak jest do przełknięcia, w porównaniu z okładką, która jest bardzo zła. Przyzwyczajeni do rewelacyjnych okładek wydawnictwa Axis Mundi, nieco jesteśmy tym pomysłem rozczarowani. Sprowadza ona książkę Wąsały do banalnego czytadła, a przecież Nikodem taką powieścią nie jest.

Mimo wszystko szczerze polecamy debiut Wąsały, bo jest to książka i mądra i fajna i bardzo ciekawa, a już na pewno nie jest banalna.


Pokochać siebie. To niewiele, a jednocześnie praca na całe nasze życie.

Poznajcie Nikodema – jak sam o sobie mówi – Terapeutę Duszy, jednego z wielu uzdrowicieli, trenerów i szamanów.


Kobiety tłumnie odwiedzają jego gabinet, ufają mu bezgranicznie, a on ratuje je z życiowych opresji i zwątpień. Jego kojący głos i pomocne dłonie nie tylko pomagają im podźwignąć się z kryzysów, ale też rozpalają wyobraźnię. Za te emocje są w stanie zapłacić każdą cenę, i płacą – jednak sam Nikodem szczerze wątpi w swoją moc. Co okaże się prawdą w życiu Nikodema? Czy objawi moc uzdrawiania – choćby po to, by uzdrowić samego siebie?


MAJA WĄSAŁA

Kobieta o stu twarzach, tysiącu rąk i milionie pasji. Z wykształcenia jest polonistką, logopedą, trenerem umiejętności społecznych oraz masażystką. Niezmiennie trwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Co ja tutaj robię?”, w czym pomaga jej dar uważnego obserwatora. Interesują ją ludzie, ich przekonania, a najbardziej motywacja do zmian i uwalnianie się od ról, jakie nałożyło na nich życie. Jest matką szóstki dzieci, mieszka w Puławach.
TYTUŁ: Nikodem. Terapeuta Duszy

AUTOR: Maja Wąsała

WYDAWNICTWO: Axis Mundi

PREMIERA: 26.06.2019

PROJEKT OKŁADKI: Borys Borowski

LICZBA STRON: 234

FORMAT: 211 x 148 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-64980-87-9


OCENA: 7/10

Uzasadnienie: Bardzo dobry pomysł na książkę; książka ciekawa i mądra, godna polecenia. Kiepska okładka, płaskie dialogi. Redakcja do poprawy.


KUP TERAZ


STRONA AUTORKIPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jedna z najważniejszych książek dotyczących wojny, tematu zagłady, relacji ofiary z oprawcą, rozliczeń z przeszłością. Opowieść świadka historii, wielka lekcja o ludzkiej naturze i przestroga dla przyszłych pokoleń.

Liza, była esesmanka i strażniczka w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiele lat po wojnie podczas podróży transatlantykiem spotyka jedną ze swych ofiar. Spotkanie na statku – przestrzeni zamkniętej – zmusza bohaterki do stawienia czoła przeszłości i zmierzenia się z dramatycznymi wspomnieniami.
#nikodem #terapeutaduszy #majawąsała #axismundi #hultajliteracki #recenzja

81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page