top of page
Szukaj

NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA, KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE - Romain Puértolas

Śmieszna, romantyczna, fantastyczna, mądra, a czasami nawet niebezpieczna. To tylko kilka przymiotników, którymi można byłoby określić niejedną książkę. Jednak Podróż Fakira, to coś znacznie więcej, niż tylko kilka przymiotników, to książka napisana z serca, z duszy, otwartym rozumem i dużymi umiejętnościami. To książka, która nie jest skierowana do konkretnych odbiorców. To książka dla każdego. Absolutnie.

Co takiego magicznego jest w Hindusach, że kiedy stają się bohaterami książek czy filmów, z miejsca uwielbia ich cały świat? Mają chyba w sobie coś, czego brakuje innym nacjom. Coś, co trudno nawet nazwać. Nie inaczej jest i z tą książką. Bohatera nie da się nie lubić. Nawet, kiedy popełnia czyny ogólnie uznane za niezgodne z prawem. Pooshyanoghart Ocoordhay Bhaythel, to człowiek, który ma pomysł na życie - weryfikowalny w zależności od okoliczności. Ma też marzenia i obowiązek... Jego podejście do życia może trochę dziwić, ale może też fascynować, bo Pooshyanoghart jest człowiekiem odważnym (czasami wbrew sobie), pomysłowym, szalonym i pełnym humoru... skurczybykiem.


Kiedy Gustave dotarł do Ikei, akurat wyjeżdżała stamtąd wielka ciężarówka. Zjechał na bok, aby ja przepuścić, i nawet przez myśl mu nie przeszło, że w jej naczepie znajduje się ogromna drewniana skrzynia, która jak rosyjskie matrioszki zawiera mniejszy karton, który zawiera metalową szafę, która z kolei zawiera poszukiwanego Indusa.

Barwna historia Indusa rozrabiaki, który przemierza Europę (i nie tylko!) pakując się co chwila w tarapaty, zazwyczaj na własne życzenie. I choć kiedy opuszczał dom rodzinny, miał jeden cel, to szybko okazuje się, że dobić do celu nie będzie wcale tak łatwo. Tym bardziej, że cel jaki sobie głośno postawił (zakupy w sklepie Ikea), jest nieco inny od tego, jaki rodzi mu się podświadomie z tyłu głowy. Z Indii przez Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy, Libię, do... Francji!

Pooshyanoghart, to taki hinduski Franek Dolas, lecz w znacznie innych czasach i z innymi marzeniami. Ale łączy ich bardzo dużo. Obaj są tak samo niesforni, przebiegli i obaj są jak magnes, który przyciąga kłopoty.


I dlatego chociaż wydaje się, że mam tu prawdziwą fortunę, nie mogę zapłacić za podróż, kapitanie, bo ta kasa to złudzenie, iluzja. Co najwyżej łakoć.

Romain Puértolas stworzył romantyczną postać literacką, która z przytupem wdarła się w wielki świat literatury, a w lipcu 2018 roku w ten sam sposób zawładnęła światem filmu. Niezwykła podróż Fakira... to absolutny hicior, który czyta się jednym tchem. To fenomen literacki, który pochłania bez reszty. A ukryta mądrość pod płaszczykiem absurdu, to coś, co musimy sami odnaleźć czytając ten wybitny poniekąd kawałek literatury. I pisząc "wybitny", nie przesadzam, bo gdyby ta książka powstała pięćdziesiąt lat temu, dzisiaj byłaby książką kultową. Pocieszające jest jednak to, że ta powieść zmierza właśnie w tym kierunku poprzez 36 krajów, w których została wydana i w których sprzedała się w takich nakładach, że Pooshyanoghart byłby zdumiony!


Nazywam się Pooshyanoghart, ale można mówić mi Marcel, jeśli to za trudne.

"Książka jest tak zwariowana jak jej tytuł, ale dzięki energii i dobrodusznej prostocie chwyta za serce."

- The Mail on Sunday -


"Książka Puertolasa to opowieść o uchodźcach zmagających się z absurdem imigracyjnej biurokracji, o lepszym życiu, braniu i dawaniu, a także o krętej drodze prowadzącej do prawdziwej miłości."

- Sydeny Art Guide -


"Na pewnym poziomie to standardowa powieść łotrzykowska o naciągaczu utrzymującym się dzięki swojemu sprytowi, ale pod warstwą humoru i farsy znajdziemy dogłębną analizę biedy i sytuacji imigrantów, przemytników, ludi rozpaczliwie poszukujących lepszego życia."

- The Press -


"Komiczna i ujmująca podróż szemranego fakira ku odkupieniu win i samopoznaniu. Cudowne."

- The Times -


Urzekająca komedia: powieść o szemranym fakirze, który wyrusza w podróż z Indii do Francji, aby zrobić zakupy w sklepie Ikea. Podróż, która w wyniku szalonego zbiegu okoliczności przekształca się w bezprecedensową wyprawę po Europie.

Trochę humoru rodem z filmów braci Marx, trochę przemyśleń na temat społeczeństwa niczym z Woltera. Kawał dobrej rozrywki z europejskimi krajobrazami w tle przyprawiony śmiechem, miłością i refleksją na temat imigracji.


Romain Puértolas - urodził się w Montpellier w 1975 r. W dzieciństwie pragnął zostać fryzjerem-trębaczem, los jednak zadecydował inaczej. Nosiło go między Francją, Hiszpanią i Anglią, kolejno był didżejem turntablistą, kompozytorem-wykonawcą, nauczycielem języków obcych, tłumaczem, stewardem, magikiem, na koniec spróbował szczęścia w rozcinaniu pań w austriackim cyrku. Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea to literacki debiut Puértolasa, który po długiej serii odrzuconych maszynopisów, został opublikowany we wrześniu 2013. Książkę przetłumaczono na 35 języków i otrzymała Grand Prix Nagrody Literackiej im. Juliusza Verne’a.1 wersja 2 wersja Plakat

ksiżki książki filmowy


TYTUŁ: Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie

TYTUŁ ORYGINALNY: L'extraordinaire voyage du fakir qui était resté coincé dans une armoire Ikea

AUTOR: Romain Puértolas

WYDAWNICTWO: Sonia Draga

TŁUMACZENIE: Bożena Sęk

PREMIERA: Lipiec 2018

LICZBA STRON: 240

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 123 x 195 mm

ISBN: 978-83-8110-556-9


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


INNE KSIĄŻKI AUTORA32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page