top of page
Szukaj

NIEZNANA TERRORYSTKA – Richard Flanagan.

Flanagan, to nie byle jaki pisarz, to autorytet wśród australijskich pisarzy. Wielokrotnie nagradzany, między innymi prestiżową nagrodą Man Booker Prize za Ścieżki Północy.


Tym razem autor powraca z mistrzowsko opowiedzianym obrazem strachu, fobii i obłędu. Terroryzm – to słowo klucz tej powieści. Pytanie jednak, czy strach przed nim pozwala na racjonalne myślenie i na przemyślane działania? Uważa się, że punktem zwrotnym w pojmowaniu przez zwykłego śmiertelnika pojęcia światowego terroryzmu był poranek 11 września 2001 roku. Tego dnia narodziła się w społeczeństwie całego świata psychoza, która pozwala widzieć terrorystę w każdym nieznajomym, uwierzyć w każdy fake news, każdą plotkę, a wiadomości telewizyjne podsycają w nas strach informacjami dość często nie do końca sprawdzonymi. Kiedy człowiek się boi, jest w stanie uwierzyć we wszystko, co usłyszy. Rewelacyjna pozycja Wydawnictwa Literackiego, która wysyła nas do Australii i zostawia na pastwę losu wśród rozhisteryzowanego społeczeństwa, skłonnego uwierzyć we wszystko, co usłyszą nasze uszy.

Ktoś musiał donieść na Ginę D., bo mimo że nic złego nie zrobiła, została pewnego ranka po prostu pokazana we wszystkich mediach jako najgorsza terrorystka w kraju…


Myśl, że miłość to za mało, jest wyjątkowo bolesna. Dlatego w obliczu takiej prawdy człowiek od stuleci usiłował znaleźć jakieś dowody na to, że miłość stanowi największą siłę na ziemi.

Tuż po tym, jak na stadionie w Sydney znaleziono ładunki wybuchowe, Gina Davies – 26 letnia tancerka erotyczna – spędza noc z tajemniczym nieznajomym. Rano mężczyzna znika, Gina zaś z prasy i telewizji dowiaduje się, że jest główną podejrzaną. Medialna nagonka zatacza coraz szersze kręgi, a każdy najdrobniejszy i pozornie pozbawiony znaczenia szczegół z życia dziewczyny urasta do rangi zdrady narodu. Czy Ginie uda się powstrzymać lawinę oskarżeń, nim będzie za późno?

W niepokojącej, trzymającej w napięciu powieści Richard Flanagan kreśli bezlitosny portret współczesnego społeczeństwa, które przy akompaniamencie sensacyjnych doniesień, błyskawicznie rozpowszechnianych plotek i strachu przed nieznanym zmierza prosto na skraj obłędu.


Potem Serbowie wymordowali ponad osiem tysięcy pozostawionych samym sobie cywilów.

„Zniewala i niepokoi”

-The Economist-


„Genialna refleksja nad światem po 11 września 2001 – światem, w którym strach to cenna waluta w równej mierze dla terrorystów, jak i dla polityków, światem, w którym plotki i dezinformacja obiegają glob w mgnieniu oka”

-The New York Times-


„Druzgocący obraz współczesności. Choć akcja powieści rozgrywa się po drugiej stronie kuli ziemskiej, to ciosy, które wymierza, uderzają w nas wszystkich – i to mocno”

-Sunday Telegraph-


Dla nas jest to książka absolutnie warta przeczytania, Polecamy ją z czystym sumieniem i gwarantujemy Wam, że nie będziecie się mogli od niej oderwać!


TYTUŁ: Nieznana Terrorystka TYTUŁ ORYGINALNY: The Unknown Terrorist AUTOR: Richard Flanagan WYDAWNICTWO: Literackie STRON: 332 ROK WYDANIA: Luty 2018 FORMAT: 143 x 205 mm OPRAWA: Twarda ISBN: 978-83-08-06467-2 OCENA: 9,5/10


Książka dostępna również w wersji e-book [epub, mobi]


Książka do nabycia tu:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.wydawnictwoliterackie.pl%2Fksiazka%2F4591%2FNieznana-terrorystka---Richard-Flanagan&h=ATMhqJU2NW_txv8eDlWmsCZhcGzFwqhYqbjefsadKCsZNtfuyUVsoNTfyA13m9HnOI5W8cDM-HYSTNQWV38BYhu6NhZEZO3Mcwlu9bKVrLLr4anEnswR-86QtUOM9AkoS_CxvUw1SmYKvK7rTeyJr6BhaG9jQg


#richardflanagan #nieznanaterrorystka #theunknownterrorist #wydawnictwoliterackie #receznja #hultajliteracki #ivovuco

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page