top of page
Szukaj

NIEZNAJOMY - Harlan Coben

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, Coben jednak udowadnia, że ma jeszcze krótsze, kiedy język bywa za długi. Kłamać można z wielu powodów, na przykład w dobrej wierze albo dla zysku lub dla zatarcia śladów swoich niecnych czynów. Niech kamieniem pierwszy rzuci ten, który nigdy nie skłamał. Harlan Coben wie, że takich ludzi nie ma i postanowił nasłać na nich w swojej powieści nieznajomego, która zmusi kłamców do mówienia prawdy. On też ma w tym jakiś cel...


Tajemnice są od tego, aby ukrywać prawdę i fakty przed innymi. A tym bardziej przed nieznajomymi, którzy mogliby nam w jakiś sposób zaszkodzić. Kiedy jednak nieznajomy tajemnicę odkryje, może zrobić się niebezpiecznie. Stare jak świat porzekadło mówi, że kto ma wiedzę, ten ma władzę. Władza jednak potrafi wymknąć się spod kontroli i wtedy świat wali się na głowę z każdej strony.

Do czego jest zdolny człowiek, aby chronić tajemnice? Do czego zdolny jest człowiek, aby chronić rodzinę?? I wreszcie, do czego zdolny jest człowiek, kiedy ogarnia go żądza zemsty??? Nieznajomy to powieść, która stara się odpowiedzieć na te trudne pytania w sposób mocno pokręty, ale za to niezmiernie ciekawy. Harlan Coben naszkicował jedną z możliwości, która mogłaby przydarzyć się każdemu z nas, gdyby obcy człowiek odkrył nasze sekrety i starał się je wykorzystać w sobie znanym tylko celu.


Nieznajomy nie zburzył całego świata Adama w jednej chwili. Przynajmniej tak Adam Price powtarzał sobie później, ale było to kłamstwo.

Harlan Coben w dobrej firmie. I znów, jak to u niego bywa, jest nieprzewidywalny, szybki, zaskakujący i efektowny, ale też bardzo szczegółowy, co nie każdemu czytelnikowi się podoba. Cóż, facet ma swój styl, który wyniósł go na szczyt literackiego Olimpu, więc trudno dyskutować o tym, czy jest dobry, czy zły. Pomysł, treść, postaci i zakończenie - wszystko jest w tej książce tak, jak byśmy oczekiwali od jednego z najlepszych współczesnych pisarzy. Choć ilość jego książek jest ogromna i stale rośnie, a z ich jakością równie w przeszłości bywało, to jedno jest jednak pewne, Coben w tej książce nie jest gorszy, niż był, a Nieznajomy to dowód na to, że autor wciąż pisze na tym samym, bardzo wysokim poziomie, a czytając go, odnosi się wrażenie, że skubaniec podpisał pakt z samym diabłem, który zapewnił mu niekończącą się wenę twórczą oraz wykwintność literacką, która jest nie do podrobienia.

Statystyki mówią jasno, że ci, którzy lubią czytać (a przynajmniej ich większość), stała się w ostatnich dwóch latach szczęśliwymi posiadaczami Netflixa. To akurat wcale mnie nie dziwi, bo ów internetowa wypożyczalnia, oferująca za zryczałtowaną opłatą dostęp do filmów i seriali poprzez media strumieniowe, stara się wykorzystać niesłabnącą popularność książek Cobena i przyciągnąć jeszcze większą rzeszę odbiorców poprzez ekranizację rzeczonego autora. Pewnie już wiecie, że jednym z pierwszych ekranizacji nowej umowy Netflixa z Cobenem jest Nieznajomy i nie ma co się oszukiwać, że większość z nas już ten serial widziała, ale jeśli są tacy, którzy wciąż się wahają, podpowiadam, że warto. ALE...! Najpierw radzę przeczytać książkę, bo serial na jej podstawie nieco się od niej różni i z doświadczenia wiem, że lepiej działa na czytelnika kolejność KSIĄŻKA - FILM niż odwrotnie. Tym bardziej że powieść warta jest każdej spędzonej z nią chwili. A jeśli serial został przez Was już wchłonięty, ale książki jeszcze nie czytaliście, to nie ma co zwlekać, ta powieść zaskoczy Was tak, jak byście starli się z jej fabułą po raz pierwszy. To możemy Wam akurat zagwarantować.


Może powinniśmy od siebie odpocząć. Zajmij się dziećmi. Nie próbuj się ze mną kontaktować. Wszystko będzie dobrze.

Pojawia się bez zapowiedzi. Szepcze do ucha kilka słów i znika, zostawiając za sobą czyjeś zniszczone życie…

Nieznajomy pojawia się znikąd. Możesz spotkać go w barze, na parkingu albo w sklepie spożywczym. Jego tożsamość pozostaje nieznana. Jego pobudki są niejasne. Ale wiadomości, z którymi przychodzi, zmieniają wszystko. Kilka słów, które wyszepcze ci do ucha, sprawi, że twoje poukładane życie rozbije się w drobny mak…

Adam Price ma wiele do stracenia: piękną żonę, dwóch wspaniałych synów i wszystko, co się wiąże ze spełnieniem amerykańskiego snu – wygodny dom, dobrą pracę i pozornie idealne życie. Spotkanie z Nieznajomym wywróci je do góry nogami – odkrycie wstrząsającego sekretu dotyczącego jego żony Corinne sprawi, że w grze o przetrwanie ważny stanie się każdy ruch, a Adam nie będzie wiedział, komu może ufać. Tymczasem Nieznajomy zdradza innym kolejne tajemnice...


[The Stranger - serial platformy Netflix na podstawie książki Harlan Cobena]


"Nieznajomy to dokładnie taki Harlan Coben, jakiego lubią wszyscy (...)."

- Piotr Bratkowski | Newsweek -


"Porywająca i całkowicie wciągająca opowieść."

- Dziennik Łódzki -


"Znakomita, jak zwykle w przypadku Cobena, powieść sensacyjna, a do tego z przesłaniem."

- kobieta.dziennik.pl -


"Coben mistrzowsko opisuje poszukiwanie przez równego bohatera prawdy i drogę do odkrycia tożsamości osoby, która zrujnowała mu życie. Podnosi stawki, serwuje niespodzianki, miesza wątki."

- New York Times Book Review -


Wiedział, że wpakował się w poważne tarapaty i jego życie jest w niebezpieczeństwie, ale jednocześnie dostrzegł, że ma do czynienia z amatorami. Czuł wszechobecną woń ich strachu.

HARLAN COBEN

Współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, Bez skrupułów, opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 roku od thrillera Nie mów nikomu, zekranizowanego w 2006 roku. Kolejne powieści, m.in. Na gorącym uczynku, Wszyscy mamy tajemnice, Zostań przy mnie, Schronienie, Kilka sekund od śmierci, Sześć lat później i Tęsknię za tobą, uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce. Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie prozy Cobena powstało kilka filmów i seriali, prawa do ekranizacji Tęsknię za tobą zostały kupione przez Warner Bros, a w ekranizacji Już mnie nie oszukasz główną rolę zagra Julia Roberts. Powieści Harlana Cobena, publikowane w 43 językach, sprzedały się już w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie.


Tytuł: Nieznajomy

Autor: Harlan Coben

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 27 stycznia 2020

Tytuł oryginalny: The Stranger

Tłumaczenie: Robert Waliś

Premiera: 2015

Projekt okładki: Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o. (from Netflix 2020)

Liczba stron: 384

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-8125-792-3


OCENA: 8/10

Uzasadnienie: Jak zwykle u Cobena, książka bardzo dobrze napisana, przewrotna i zaskakująca. Nieco zbyt szczegółowa, ale to już kwestia gustu czytelnika.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ (oprawa filmowa)


POWIEŚĆ DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W INNEJ SZACIE GRAFICZNEJ


E-BOOK (epub & mobi)


AUDIOBOOK (czyta: Filip Kosior)


INNE KSIĄŻKI HARLANA COBENA W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Para starszych ludzi popełniła kilka poważnych błędów – w ich wyniku jest dłużna spore pieniądze grupie niebezpiecznych ludzi. Reacher szybko orientuje się, że właśnie stał się wrogiem numer jeden dwóch walczących o terytorium gangów – ukraińskiego i albańskiego.Będzie musiał stawić czoło bandzie lichwiarzy, złodziei i zabójców. Pomoże mu w tym znudzona kelnerka, która wie nieco więcej, niż chce ujawnić. To będzie długa droga, zwłaszcza że wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu...Ale Reacher wierzy, że raz na jakiś czas sprawiedliwości staje się zadość. WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#harlancoben #wydawnictwoalbatros #nieznajomy #hultajliteracki #recenzja #netflix #albatros #haloradio


WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDANWICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE


HARLAN COBEN NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


Gadamy o książkach w każdą niedzielę w Halo.Radio od 11:00 do 13:00

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page