top of page
Szukaj

NIENAWIŚĆ, KTÓRĄ DAJESZ - Angie Thomas.

Podziały rasowe były, są i będą. I żadna siła nas od tego nie uwolni. Próbowało wielu, wszyscy polegli. Można zmienić jednego człowieka, a nawet setki czy tysiące ludzi, ale nikt nie da rady zmienić całego rodzaju ludzkiego. Różnice, jakie zauważają ci, którzy chcą je zauważać, są według nich ogromne. Podobno różnimy się nie tylko kolorem skóry, ale podejściem do życia, kulturą, sposobem bycia i grom jeden wie czym jeszcze.

Problem przedstawiony w książce Nienawiść, którą dajesz, to problem nie tylko Ameryki, to problem całego świata, a wydarzenia przedstawione przez Angie Thomas mogłyby się przytrafić każdemu i wszędzie. Jednak to właśnie w Stanach Zjednoczonych ten problem bulwersuje najbardziej. W kraju, który, jak sam siebie przedstawia, stoi na straży demokracji, równouprawnienia i tolerancji. Autorka skupia się przede wszystkim na konflikcie policji amerykańskiej ze społecznością afroamerykańską, ale też na stosunkach różniących się kolorem skóry społeczeństwa. Na podejściu Afroamerykanów do białych i na odwrót. Problem sięgający dziesiątek, a nawet setek lat wstecz i pomimo wprowadzonych ogromnych zmian prawnych oraz zakrojonych na wielką skalę kampanii społecznych, Ameryka wciąż boryka się z rasizmem. Czarnoskórzy obywatele USA nie przestali być w oczach policjantów "potencjalnymi podejrzanymi". O co? Nie ważne, wystarczy że któryś z nich zamiast garnituru ubierze dres lub luźne spodnie, a jego krok jest "rozbujany" a wtedy niemal natychmiast staje się obiektem, który należy obserwować, bo z pewnością nie jest to człowiek godny zaufania, a z być może ma coś za uszami.


THE HATE U GIVE LITTLE INFANTS FUCK EVERYBODY

- Tupac Amaru Shakur -


Z otwartego okna z tyłu wysunęła się ręka z glockiem. Ludzie się rozpierzchli. Ja zostałam. Stopy mi wrosły w chodnik. Natasha pluskała się w wodzie, zadowolona, szczęśliwa...

Siedem lat mieszkałem w Nowym Jorku. Siedem lat na dzielnicy, o której biali mówili, że zarezerwowana jest dla czarnych. I co? I nic. Nigdzie nie czułem się bezpieczniej, niż tam. Stereotypy są powodem wielu konfliktów i z tym chyba każdy się zgodzi. Angie Thomas udowadnia to w swojej książce. Jednej z najlepszych publikacji poruszającej problem rasizmu. Aby zwalczyć rasizm, trzeba zacząć od walki ze stereotypami. Nie każdy "czarny w dresie" to bandzior, tak samo, jak nie każdy Włoch to członek mafii, a muzułmanin to terrorysta. Niestety, wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić i szuka problemów tam, gdzie ich nie ma. Najbardziej bulwersujące jest jednak to, że kiedy w społeczeństwie powoli zaczynają się te różnice zacierać, amerykańska policja zdaje się te konflikty podsycać. Na policyjnych radiowozach w USA zawsze znajdziemy jakieś motto, które mundurowym przyświeca. Na przykład w Nowym Jorku jest to: Uprzejmość, Profesjonalizm, Szacunek. Zaś w Los Angeles: Służyć i Chronić. Niestety, niewielu oficerów policji USA stosuje się do tych wartości. Nawet ci czarnoskórzy. Dlaczego? Trudno powiedzieć, szczególnie białemu, a już z pewnością komuś, kto w USA był tylko gościem. Dlatego ta książka, napisana przez przedstawicielkę afroamerykańskiego społeczeństwa jest tak bardzo ważna. Możemy udawać, że problem rasizmu w cywilizowanym świecie nie istnieje, ale tak nie jest i wszyscy o tym wiemy. Co z tego, że ja, Wy, autorka i wielu innych jesteśmy przeciwni temu zjawisku, skoro ono wciąż jest obecne wokół nas, a zły przykład idzie z góry, bo ci, którzy powinny z tym walczyć, niszczą drugiego człowieka tylko dlatego, że wciąż wierzą w stereotypy. Ale my, ludzie przeciwni rasizmowi i homofobii, możemy z tym walczyć. Tak, jak to robi Angie Thomas. Każdy głos jest ważny! I na całe szczęście, głos Angie jest głośny i donośny jak cholera.


OPOWIEDZIANA W RYTMIE RAP GŁOŚNA HISTORIA O ŻYCIU CZARNOSKÓRYCH W AMERYCE


Czarnoskóry policjant przyciska tatę kolanem do ziemi i obmacuje raz, drugi, trzeci - tak samo jak sto piętnaście sprawdzał Khalila. Nic nie znajduje.

W tym świecie nigdy nie jesteś za młody, by mogli cię aresztować albo zabić. Dlatego dzieciakom wpaja się zasady odpowiedniego zachowania przy policji - "Trzymaj ręce tak, żeby były widoczne. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Odzywaj się tylko wtedy, kiedy cię o coś zapytają". Szesnastoletnia Starr Carter porusza się między dwoma światami: biedną dzielnicą, w której mieszka oraz luksusową szkołą prywatną na przedmieściach, do której uczęszcza. Niepewna równowaga między tymi światami zostaje całkowicie zniszczona, gdy jej przyjaciel z dzieciństwa zostaje zastrzelony przez białego policjanta na jej oczach. Wszyscy chcą wiedzieć jedno: co tak naprawdę stało się tamtej nocy? A jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie, jest Starr. Lecz to, co powie dziewczyna - bądź czego nie powie - mogłoby przewrócić do góry nogami jej codzienność. Mogłoby też zagrozić jej życiu.

Ta niezwykła powieść zwraca uwagę na poważne problemy, ale kryje w sobie ogrom niespotykanego uroku. Pokochasz ją za ciepło, ważny przekaz, podszyty sarkazmem humor oraz wspaniałych bohaterów. I nigdy jej nie zapomnisz.


Łamię absolutnie wszystkie zasady obowiązujące Starr z Williamson i mam to totalnie w dupie.

Obsypany nagrodami hit ze szczytów światowych list bestsellerów, którego ekranizacja już wkrótce trafi do kin. Zwycięzca William C. Morris Award, National Book Award Longlist. Printz Honor Book. Coretta Scott King Honor Book. Bestseller New York Timesa. Najlepszy debiut w kategorii "Autor 2017" na Goodreads. Najlepsza książka w kategorii "Young Adult Fiction 2017" na Goodreads.


"Oszałamiająca, błyskotliwa i porywająca powieść."

- John Green | amerykański pisarz -


"Cud wiarygodności."

- Booklist -


"Jedna pisarka ukierunkowuje nienawiść całego pokolenia."

- Oprah Magazine -


ANGIE THOMAS

Urodziła się, dorastała i do tej pory mieszka w Jackson w stanie Missisipi, na co wskazuje jej akcent. Jako nastolatka była raperką, której największym osiągnięciem stał się artykuł na jej temat zamieszczony, wraz ze zdjęciem, w "Right-on Magazine". Posiada tytuł BFA z Kreatywnego Pisania, zdobyty na Uniwersytecie Belhaven oraz nieoficjalny tytuł z dziedziny Hip-Hopu. Jest laureatką nagrody Walter Dean Myers Grant 2015, przyznawanej przez We Need Diverse Books. Jej debiutancka powieść Nienawiść, którą dajesz jest bestsellerem New York Timesa. Film na ekranach kin jeszcze w tym roku. Reżyserem został George Tilman, a w filmie występuje aktorka znana z Igrzysk Śmierci, Amandla Stenberg.TYTUŁ: Nienawiść, którą dajesz

TYTUŁ ORYGINALNY: The Hate U Give

AUTOR: Angie Thomas

WYDAWNICTWO: Papierowy Księżyc

TŁUMACZENIE: Donata Olejnik

PREMIERA: 2018

LICZBA STRON: 450

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-65830-28-9


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI


#angiethomas #nienawiśćktórądajesz #papierowyksiężyc #thehateugive #thuglife #premiera #recenzja

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page