top of page
Szukaj

NIELEGALNI - Vincent V. Severski

Pisać może każdy, ale nie każdy wie, o czym pisze. Autorzy często sięgają do źródeł, rozmawiając z ekspertami, przesiadując w bibliotekach i wymyślając historie, które już na pierwszy rzut oka wydają się nieprawdopodobne, choć najczęściej zjadliwe. Jednak w zestawieniu z autorami, którzy opisywane przez siebie historie przeżyli osobiście, nie mogą się równać... Chyba że ta druga grupa autorów to pisarskie antytalenty, bo i tak się zdarza. Autor oblatany w temacie ma historię, ale nijak nie potrafi jej ułożyć w jedną, zgrabną i porywającą całość.


Vincent V. Severski należy do tej drugiej grupy pisarzy. Do tych, którzy wiedzą, o czym piszą, bo sami byli częścią opisywanych przez siebie historii. Nawet jeśli połowa książki jest fikcją, to jest to cholernie dobra fikcja, bliska prawdy, wiarygodna. Jednak najważniejsze w książkach Severskiego jest to, że napisane zostały, jakby wyszły spod pióra dyplomowanego pisarza. Być może jest to zasługa redaktorów, a może Severski faktycznie posiada we krwi zdolność opowiadania historii w arcyciekawy sposób. Liczy się jednak całość, jako produkt, bo czymże jest książka, jak nie produktem, który zarówno twórca, jak i producent (czytaj: Wydawca) chcą sprzedać jak największej liczbie odbiorców. Chwała Severskiemu i wydawnictwu Czarna Owca za to, że chcą sprzedawać tak dobre produkty. Od książek Severskiego można mnie odciągać, jedynie chowając je przede mną, albo przywiązując mnie do kaloryfera, z dala od półki z książkami, choć i to niewiele pomoże...


Nielegał to oficer wywiadu działający za granicą pod przebraną tożsamością. W odróżnieniu od oficerów legalnych rezydentur nie obejmuje go immunitet dyplomatyczny. Tożsamość nielegała budowana jest najczęściej na podstawie tak zwanych danych wtórnikowych, to znaczy "skradzionego" życiorysu autentycznej osoby, lub zgodnie z fikcyjnym, lecz wiarygodnym wzorem.

TRZYMAJĄCA W NAPIĘCIU POWIEŚĆ SZPIEGOWSKA

O TAJNIKACH POLSKIEGO WYWIADU


Czy Vincent V. Severski zasługuje na międzynarodowe uznanie? Zdecydowanie tak. Jak dla mnie Severski bije na głowę Johna le Carré, Daniela Silvę czy Jasona Matthewsa, uznanych pisarzy literatury szpiegowskiej i nie zanosi się na to, aby cokolwiek w tej materii miało się zmienić w najbliższym czasie.

Postać Konrada Wolskiego skrojona została wytwornie, z klasą i z rozwagą. Nie jest przerysowana tak, jak to się zdarza u Lee Childa, Fredericka Forsytha czy Toma Clany'ego. To szczególnie ważna rzecz, kiedy serwuje się czytelnikowi serię książek, gdzie pierwsze skrzypce gra jeden i ten sam bohater. Łatwo popaść w marvelizm, nadając swoim postaciom ponadprzeciętne umiejętności, tworząc bohatera odrealnionego i przewidywalnego. Severski skonstruował jednak człowieka z krwi i kości, co prawda cwaniaka i chytruska, ale chłopa swojskiego... takiego ponadprzeciętnego normalsa i między innymi dlatego Nielegalni są tak świetni.

Akcja to przyspiesza, to zwalnia, zwroty akcji są błyskotliwe i zaskakujące, lecz wydaje się, że nie ma w tej książce nic przypadkowego. Całość zgrabnie uporządkowana, logiczna i sensowna.

Przeczytałem ostatnio na jednym z portali recenzenckim, że "Severski to polski Silva". Nie! Nie zgadzam się z tym. Uważam wręcz przeciwnie, że Silva, to amerykański Severski.


NIELEGALNI - SENSACYJNA POWIEŚĆ O TAJNIKACH POLSKIEGO WYWIADU


Spotkanie w tym gronie nie może być przypadkiem. Rosjanie uzyskali informację o bliżej nieznanym archiwum dawnego NKWD. To musi być dla nich bardzo ważna sprawa, a jak dla nich, to i dla nas...

Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informacje o tajemnicze skrzyni zakopanej przed laty przez radziecki wywiad. W ruinach twierdzy brzeskiej ukryte zostały sensacyjne przedwojenne archiwa. Ich ładunek polityczny rozpala umysły decydentów w Warszawie i w Moskwie. As polskiego wywiadu, Konrad Wolski, i jego najlepsi agenci ruszają do wyścigu po historyczny skarb. Zmierzą się z bezwzględną machiną rosyjskich służb specjalnych.

Wolski ma jeszcze jeden zadania - szwedzki wywiad zwrócił się do niego z prośbą o pomoc w obserwacji Hansa Jorgensena - nielegała i obywatela Szwecji. Okazuje się, że jego historia ściśle wiąże się z okolicznościami zakopania skrzyni z dokumentami NKWD...

Zaczyna się wyścig z czasem.


Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

Nielegalni to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.


Na podstawie książki Vincenta V. Severskiego powstał serial

w oryginalnej produkcji Canal+


„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”

-Klaus Fuchs | niemiecki fizyk, tajny współpracownik wywiadu radzieckiego-


Likwidujemy zdrajców i terrorystów...

VINCENT V. SEVERSKI

Funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa (Departament I MSW), Urzędu Ochrony Państwa (Zarząd Wywiadu) i Agencji Wywiadu, emerytowany pułkownik, pisarz. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1981 r. obronił pracę magisterską na temat Kryminalistyczna problematyka alibi. Był funkcjonariuszem wywiadu PRL i III RP, pełnił służbę wywiadowczą 26 lat, z czego prawie połowę poza Polską (m.in. w Ambasadzie w Sztokholmie). Był szkolony w Studium Podyplomowym Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach w okresie 24 sierpnia 1981 r. do 15 lipca 1982 r. Po 1990 r. przeszedł przeszkolenie w USA przez CIA. W Agencji Wywiadu doszedł do stanowiska dyrektora biura. Pracę zaczął w 1982 r. w Wydziale XI Dep. I MSW (dywersji ideologicznej). Zajmował się rozpoznaniem osobowym działalności obcych służb specjalnych prowadzących dywersję ideologiczną skierowaną na Polskę oraz rozpracowaniem NSZZ „Solidarność”. W czerwcu 1989 r. zaangażowany był w organizację wyborów. W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. XX w. został ponownie przyjęty do służby. Uczestniczył wedle swoich słów w ok. 140 przedsięwzięciach operacyjnych w prawie 50 państwach. Zna biegle trzy języki (angielski, rosyjski i szwedzki). Odszedł ze służby w AW w 2007 r. na własną prośbę, w stopniu podpułkownika. Następnie rozpoczął karierę pisarską. Jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 500.000 egzemplarzy. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze Polski oraz Izraela, Wielkiej Brytanii i USA.


Tytuł: Nielegalni

Autor: Vincent V. Severski

Wydawnictwo: Czarna Owca

Seria: Szpiegowska z Konradem Wolskim

Data wydania: 13 listopada 2019

Projekt okładki: KAV Studio Pola Rusiłowicz

Liczba stron: 808

Oprawa: miękka

Format: 192 x 124 mm

ISBN: 978-83-8143-359-4


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


ODSŁUCHAJ FRAGMENT


KUP KSIĄŻKĘ


FILMOWA WERSJA KSIĄŻKI


NIELEGALNI W CZARNEJ SERII


E-BOOK


AUDIOBOOK (Czyta: Krzysztof Gosztyła)


VINCENT V. SEVERSKI W WYDAWNICTWIE CZARNA OWCA


OFICJALNA STRONA AUTORA
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Wyczekiwana powieść bestsellerowej autorki! Julie Orringer zabiera nas do okupowanej Europy w porywającej opowieści opartej na prawdziwej historii. W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty, gromadzić fundusze ratunkowe i założyć podziemną linię kolejową, transportującą uchodźców... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#vincentvseverski #nielegalni #wydawnictwoczarnaowca #literaturaszpiegowska #czarnaowca #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta


WYDAWNICTWO CZARNA OWCA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO CZARNA OWCA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.czarnaowca.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio

<