top of page
Szukaj

NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ... KIEDY WRESZCIE PÓJDĘ DO NIEBA - Fannie Flagg

Jedna z najbardziej emocjonalnych powieści ostatnich lat. Huśtawka emocji, jaką dyktuje nam w tej książce Fannie Flagg, jest wręcz niebywała, a zapach serwowanych wypieków unosi się ze stron między kolejnymi akapitami i sprawia, że czytelnik robi się co chwila głodny. Mądrość autorki była dana nam poznać w powieści Smażone zielone pomidory, od tego czasu minęło niemal dwadzieścia lat, kiedy Flagg napisała Nie mogę się doczekać... Śmiem twierdzić, iż pisarka mocno ewoluowała, a ta powieść jest jej najlepszą. Musieliśmy czekać dwanaście lat na jej wznowienie, ale proszę mi wierzyć, nic nie straciła na wartości i aktualności przekazu. Ludzie się rodzą i umierają, i jak długo istniał będzie świat, nic w tej materii się nie zmieni.


Fannie Flagg podnosi kwestie śmierci w sposób przezabawny i uroczy, i choć bywają w tej powieści chwile zarówno smutne, jak i bardzo smutne, to w ogólnym rozrachunku Nie mogę się doczekać... można uznać za pozytywny obraz tego, co nieuniknione. Kiedy moja babcia przeczytała tę powieść, powiedziała z uśmiechem: już się nie boję. Kiedy przeczytała ją moja młodsza siostra (16 lat), zapytała ze zdziwieniem: dlaczego w szkołach nie ma takich lektur? Ja Wam powiem od siebie tylko tyle, że książki Fannie Flag mają szczególne miejsce na półkach mojej domowej biblioteczki, jak i w moim sercu. Po pierwsze, ze względu na treść; po drugie ze względu na piękno, mądrość i dobro w nich zawarte; po trzecie na bohaterów, którzy mogliby być równie prawdziwi co ja, Ty i wszyscy czytelnicy tych książek.


NIEBO JEST TU, GDZIE TY, TWOI BLISCY i RADOŚC Z KAŻDEJ PRZEZYWANEJ CHWILI


Elner Shimfissle przypadkowo trąciła gniazdo szerszeni na figowcu, po czym pamiętała tylko tyle, że zdążyła pomyśleć: ojej! Jakiś czas później otworzyła oczy i stwierdziła, że leży w sali nagłych przypadków, zastanawiając się, jak u licha tu trafiła. W przychodni w miasteczku nie było takiej sali, doszła więc do wniosku, że zawieziono ją co najmniej do Kansas City. Dobry Boże, pomyślała, co za szaleństwa musiały dziać się tego ranka.

Są takie powieści, o których mówi się, że są nieodkładalne. Czy ta taka jest? Ja ją odkładałam, nie czytam książek w jeden wieczór, nie potrafię. Z pewnością jednak mogę powiedzieć, że jest to książka tak piękna i tak wyjątkowa, że kiedy wchodzę do pokoju, to witam się z nią i uśmiecham się do niej. Nie pożyczyłabym jej nikomu, z obawy, że do mnie nie wróci. Jasne, mogłabym kupić drugą, ale to nie byłoby to samo. Parafrazując amerykańskich Marines, którzy modlą się do swego karabinu, mogłabym powiedzieć: To moja książka. Jest takich wiele, ale ta jest moja. Moja książka to mój najlepszy przyjaciel. Jest moim życiem. Już wiem, że będę do niej wracała wielokrotnie, tak, jak wracam do całej serii Elmwood Springs. Nie mogę się doczekać.. jest trzecią częścią (z czterech dotychczas wydanych) autorskiej serii, ale prawdę mówiąc, ta jest najlepsza. Tu zadziało się przy jej tworzeniu coś magicznego, coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.

Wykreować bohatera książki (w tym przypadku bohaterkę), który stanie się postacią kultową w literaturze, to nie lada wyzwanie. Fannie Flagg się to udało, bo Elner Shimfissle jest postacią w USA bardzo znaną i kochaną. Mam ogromną nadzieję, że stanie się tak również i tu, w Polsce. Brakuje nam takich postaci literackich, słodkich aż do bólu zębów, radosnych, pozytywnie zakręconych, z głową pełną zwariowanych pomysłów.


Jechałem do dentysty, gdy padłem na parkingu z atakiem serca. Chwila nie mogła być lepsza, właśnie miałem wydać fortunę na nową protezę.

"Niebo jest właśnie tu, gdzie mieszkasz. Niebo to twoja rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Codzienne troski, małe radości, cuda zwykłego dnia... Bestseller "

- The New York Times -


"Takie książki przywracają mi wiarę w to, że jednak w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach można napisać powieść ciepłą, mądrą, nostalgiczną, zabawną i ciekawą, a jednocześnie bestsellerową. Fannie Flag jak zawsze na najwyższym poziomie. Kochani pisarze, patrzmy, czytajmy i uczmy się."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba.

Elner, przeurocza i nieco zwariowana staruszka, spada z figowca pożądlona przez rój szerszeni. W szpitalu lekarze stwierdzają, że kobieta nie żyje, a jej smierć wzbudza szczerą rozpacz w całym miasteczku.

Jak można było bowiem nie lubić Elner? To ona stworzyła dom dla Luthera, chłopca z patologicznej rodziny, ona uratowała małżeństwo swojego siostrzeńca (o czym jego zona nie wie do dziś!), to wreszcie ona kochała owady, ślimaki i rozumiała sens życia lepiej niż ci pozornie mądrzejsi od niej.

Ktoś taki musi trafić do nieba!

I wyobraźcie sobie, że tak się dzieje! W dodatku Elner do nieba jedzie windą, a czekają tam na nią życzliwa sąsiadka Dorothy, jej roztargniony mąż i... wyborny placek karmelowy!


Radosna i mądra opowieść o życiu i śmierci, pełna zabawnych pomyłek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Otwierająca na innych ludzi, pobudzająca do wdzięczności za dobro, którego doświadczamy każdego dnia, odświeżająca jak mrożona herbata w gorący letni dzień. Krzepiąca historia ekscentrycznej Elner i całej rzeszy sympatycznych postaci, z którymi zaprzyjaźnimy się z czułością i śmiechem. Kolejny powieściowy dowód, że Fannie Flagg jest niekwestionowaną królową literatury obyczajowej południa Stanów Zjednoczonych.​


Pamiętam, jak patrzyłam w dół i zastanawiałam się, kto zgubił but na dachu.

FANNIE FLAGG

Amerykańska pisarka i aktorka. Autorka poczytnych powieści obyczajowych. Laureatka Harper Lee Prize oraz Scripter Award za scenariusz do opartego na fabule jej książki filmu Smażone, zielone pomidory (reż. Jon Avnet). Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się również Boże Narodzenie w Lost River oraz Całe miasto o tym mówi.


TYTUŁ: Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba

AUTOR: Fannie Flagg

WYDAWNICTWO: Literackie

DATA WYDANIA: sierpień 2019

WYDANIE: II

TYTUŁ ORYGINALNY: Can't Wait to Get to Heaven

TŁUMACZENIE: Maria Gębicka-Frąc

PREMIERA: 2006

PROJEKT OKŁADKI: Robert Kleemann

LICZBA STRON: 344

OPRAWA: broszurowa ze skrzydłami

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-08-06919-6


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: zbyt piękna, zbyt dobra i zbyt mądra, by jej nie docenić. Jest w niej wszystko to, co w dobrej literaturze powinno się znaleźć, a styl autorki olśniewa profesjonalizmem.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Bob Honey z trudem nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. Ma dosyć wciskania mu marketingowych bredni, dosyć świata, w którym nawet orgazm nie jest realny, dopóki nie napisze się o nim na Twitterze. Jako modelowy biznesmen ze starej amerykańskiej szkoły sprzedaje zbiorniki septyczne świadkom Jehowy i organizuje pokazy pirotechniczne dla zagranicznych dyktatorów. Jest też zatrudniony jako kontraktowy zabójca przez sekcję wywiadu Stanów Zjednoczonych, w tajnym programie likwidacji zniedołężniałych seniorów oraz wszystkich innych, którzy nadwyrężają zasoby konsumpcyjnego społeczeństwa...
#fannieflagg #niemogęsiędoczekać #wydawnictwoliterackie #hultajliteracki #recenzja

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page