top of page
Szukaj

NERON - Aleksander Krawczuk

Panowanie cesarza Nerona to czasy niebezpieczne dla ludzi wykształconych - powiedział Pliniusz Młodszy. Niechętnych Neronowi było wielu. Nawet lata po jego śmierci próbowano go zdyskredytować. Rzymski historyk Eutropiusz napisał: Świat rzymski go przeklął i wszyscy jednocześnie opuścili, a senat uznał go za wroga. To bardzo poważne zarzuty wobec człowieka, który uważał się za estetę i wizjonera oraz władcę uczonego i cywilizowanego.


Mimo to, Neron miał tłumy zwolenników, szczególnie wśród legionów i poddanych, i to nie podlega dyskusji. Jakim zatem był człowiekiem, skoro tak bardzo poróżnił naród? Wznowienie jednej z najlepszych biografii władców świata, odpowiada na wiele pytań, przybliża sylwetkę jednego z najpotężniejszych i najbardziej znanych postaci w historii świata, o którym mówi się, że podpalił Rzym. Autor obala wiele mitów, których namnożyło się przez wieki i przytacza nowe wątki.

Czy faktycznie Neron był szalonym władcą, zdolnym do puszczenia z dymem Wiecznego Miasta? Aleksander Krawczuk zna odpowiedź. Cudownie skonstruowana historia, napisana przez jednego z najlepszych biografów i historyków starożytności, który jak mało kto, potrafi oddać ducha tamtych czasów, przenieść czytelnika w świat odległy, fascynujący, ale też srogi, trudny i przepełniony politycznymi intrygami.


Szaleniec Kaligula zmarł, wszyscy odetchnęli z ulgą, a jednym z najbardziej uradowanych był chyba Seneka. Gdybyż to mógł przewidzieć, co przyniesie mu nowe panowanie!

Autor nie skupia się jedynie na tytułowym bohaterze, ale odrysowuje Rzym jego poprzedników, stawiając czytelnikowi fundamenty historii, która ukształtowała Imperium Rzymskie. Imperium, jakie zastał Neron wstępując na tron. Tron, który miał być przeznaczony Brytannikowi. Zmienił to jednak Cesarz Klaudiusz, który postanowił adoptować trzynastoletniego Luciusa Domitiusa Ahenobarbusa, nadając mu nowe imię: Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, tym samym wręczając mu pałeczkę pierwszeństwa do schedy po ojcu.

Po wstąpieniu Nerona na tron, autor wciąż rozpościera przed czytelnikiem szerokie spektrum zdarzeń, przytacza wszystko to, co działo się podczas panowania Nerona, a co uważa za ważne dla historii. Wielowątkowość i rozmach, jaki znajdziemy w tej książce, mógłby posłużyć za scenariusz do kilku sezonów godnego podziwu serialu. I mimo, że jest to książka popularnonaukowa, czyta się ją, jak beletrystyczną powieść najwyższych lotów.

Pierwszorzędna literatura dla żądnych wiedzy, faktów i przygody.


Atleta żyje jak świnia, a właściwie jeszcze gorzej, bo nie tylko musi dużo jeść i spać, ale jeszcze wciąż wytęża się fizycznie. Jest to w istocie błędne koło jedzenia, picia, wypróżniania się, spania, tarzania w pyle. Owe ćwiczenia wprawdzie dają ciału siłę, ale tylko pozorną, bo staje się ono niezdolne do wielu innych czynności i jest mniej odporne na choroby niż ciało normalnego człowieka.

Nowa edycja cieszącej się dużą poczytnością (kilka wydań, przekłady na języki obce) książki profesora Aleksandra Krawczuka o owianym złą sławą cesarzu Neronie oraz o Imperium Rzymskim za jego panowania. Publikacja łączy walory napisanej przystępnym stylem opowieści oraz popularnonaukowej biografii, wiernie wykorzystującej źródłowy materiał historyczny – wszystkie pojawiające się w niej postaci naprawdę istniały, wszystkie opisywane wydarzenia rzeczywiście miały miejsce.

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus, znany powszechnie jako Neron, żył w latach 37–68 n.e., a od roku 54 aż do samobójczej śmierci władał największą potęgą starożytności – Imperium Rzymskim, rozciągającym się wtedy od ziem dzisiejszej Anglii i Portugalii po Syrię i Egipt. Jak doszło do objęcia panowania przez siedemnastoletniego młodzieńca? Jak wielki wpływ na jego wychowanie i rządy miał jego nauczyciel i doradca, „niemoralny moralista”, wybitny filozof Seneka? W jakich okolicznościach i dlaczego wybuchły wówczas bunty przeciwko rzymskiej hegemonii w odległych prowincjach Imperium – w Brytanii i w Judei? Czy Neron rzeczywiście kazał zamordować własną matkę i podpalić Rzym? Był zwyrodniałym mordercą czy cynicznym politykiem? Błaznem na tronie czy całkiem dobrym poetą i aktorem? Uważny czytelnik książki profesora Aleksandra Krawczuka będzie miał możliwość udzielenia sobie odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia i czasów jednego z najbardziej znanych władców starożytnego Rzymu.


ALEKSANDER KRAWCZUK

Historyk starozytności. Urodzony w Krakowie w 1922 roku, po ukończeniu w 1949r. studiów z zakresu filologii klasycznej i historii - pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1085 r. profesor zwyczajny nauk humanistycznych. W latach 1986 - 1989 minister kultury i sztuki. Wybitny popularyzator wiedzy o dziejach i kulturze Grecji oraz Rzymu. Autor kilkuset publikacji - książek i artykułów: rozpraw naukowych, esejów, a nade wszystko niezwykle poczytnych prac popularnonaukowych, wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych na języki obce. Współtwórca programów telewizyjnych, w tym cieszącego się dużym zainteresowaniem cyklu gawęd pt. Antyczny świat profesora Krawczuka. W 2009 r. odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


TYTUŁ: Neron

AUTOR: Aleksander Krawczuk

WYDAWNICTWO: Czytelnik

SERIA: Humanistyka - Wydania indywidualne

PREMIERA: 2019 [Wydanie VI]

LICZBA STRON: 376

PROJEKT OKŁADKI: Katarzyna Konior [www.bluemango.pl]

OPRAWA: miękka

FORMAT: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-07-03440-9


OCENA 10+/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


SERIA: HUMANISTYKA. WYDANIA INDYWIDUALNE
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#neron #imperiumrzymskie #aleksanderkrawczuk #czytelnik #recenzja #hultajliteracki

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page