top of page
Szukaj

NAPADAŁEM NA BANKI - Grek

Zaktualizowano: 29 sty 2019

O mafii i gangsterach pisało już wielu, ale nikt nie opowie gangsterskiej historii lepiej, niż sam gangster. Grek, to pseudonim literacki gangstera, który w swoim życiu robił takie rzeczy, na które nie wpadłby nawet najlepszy pisarz czy scenarzysta. Bezkompromisowy, twardy i co najważniejsze - inteligentny chłopak, który sukcesywnie wspinał się na szczyt mafijnej drabiny, zarabiając przy tym więcej pieniędzy, niż ktokolwiek z nas widział przez całe swoje życie.

Znacznie lepsza część od swojej poprzedniczki, ale bez części pierwszej możecie nie zrozumieć "Banków" do końca tak, jak chciałby ją Wam przedstawić autor. Po tej książce widać, że Grek nabrał literackiej ogłady, ale z racji tego, że znamy autora osobiście i wiemy, że pisze bardzo dużo, że godzinami ślęczy przed klawiaturą spisując własne przeżycie, ale też pracuje nad beletrystyką, nie dziwimy się. To naprawdę inteligenty typ, który szybko się uczy. Gdyby taki nie był, nie dotarłby na szczyt mafijnej hierarchii. Jego życie nie było usłane różami, ale robił co chciał i choć część swoich decyzji żałuje, to jednak wciąż jest to człowiek o twardym charakterze i mocnym kręgosłupie. Jego książki, to nie wywiady rzeki, których pełno w księgarniach, to pełna mięcha opowieść o tym, jak działały grupy przestępcze w Polsce na przestrzeni lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i nowego millenium, kiedy kraj ten bardziej przypominał dziki zachód niż praworządne państwo środka Europy.


Zacząłem zastanawiać się , ile jeszcze banków obrobimy. Ilu jubilerów. Jak na razie, nie musieliśmy jeszcze do nikogo strzelać. Choć Rafi deklarował chęć jebnięcia kogoś przy robocie... debil. Brankowi też to było bez różnicy.

Grek wprowadza czytelnika za kulisy działalności grupy przestępczej, która w pewnym czasie stała się postrachem niemieckich banków i jubilerów. Nie ucieka jednak w tej książce od życia prywatnego i własnych przemyśleń, co bardzo mocno uwypukla jego motywy działania, jego charakter i osobowość. Bardzo dobrze napisana książka jak na człowieka, który zamiast pióra nosił przy sobie spluwę, a jego ulubioną lekturą były nagłówki niemieckich gazet rozpisujących się na temat kolejnych napadów na banki.


P R A W D Z I W A H I S T O R I A


Książka napisana przez głównego bohatera tej powieści. Bez pomocy ghostwriterów czy dziennikarzy śledczych. Prawdziwa, trudna i mocna historia prawdziwego, trudnego i mocnego człowieka. Czytając tę książkę poczujecie się jak byście słuchali tej opowieści siedząc z Grekiem twarzą w twarz. Tylko Ty i On, w zamkniętym pomieszczeniu, którego nie znasz, w którym nigdy nie byłeś, a przez głowę przebija się myśl, czy kiedy Grek skończy opowiadać, będę mógł spokojnie wyjść?


Wsiedliśmy do samochodu i ruszyliśmy do lasu. Taki plan miał Jugol. W busie obok łopaty leżał związany Cygan. Facet się nie odzywał, ale widziałem, że żyje. Siedziałem koło niego z kominiarka na głowie. Ta sytuacja mnie nie przerażała, wiele razy w życiu brałem udział w takich akcjach. Często wywoziłem ludzi do lasu.

Nie miał sobie równych mano a mano. Znał sztuki walki, nie cofał się przed niczym i nikim. Czy się bał? Oczywiście, tylko psychopata niczego się nie boi. Ale potrafił kochać, szanował świętości i miał zasady. Podstawową wartością w żuciu Greka była jego rodzina. Za matkę spaliłby cały świat i nie miałby żadnych skrupułów. Mocno stąpał po ziemi, lecz musiał uważać, aby go nikt z niej nie zdmuchnął. A okazji ku temu było wiele. Był wilkiem w stadzie indywidualności, wiec musiał gryźć, aby nie zostać zagryzionym. Rewelacyjny obraz państwa w państwie, podziemia, które wychodziło na powierzchnię, aby łupić, rabować i siać strach.


"Byłem Gangsterem. Prawdziwa Historia to tytuł, który zachwycił mnie pod każdym względem. Choć bohater ukrywa się pod pseudonimem, jego historia wydarzyła się naprawdę. Świetna narracja, wciągająca akcja na każdej stronie. Bardzo obrazowo przedstawiona polska przestępczość zorganizowana. Książkę czyta się jak dobry kryminał."

- Filip Czerwiński | redaktor naczelny online-mafia.pl, najpopularniejszego serwisu o przestępczości zorganizowanej w Polsce -


"Wspomnienia Greka są ostre jak brzytwa. Gdybym był Patrykiem Vegą, już bym kręcił film na ich podstawie."

- Robert Ziębiński | redaktor naczelny miesięcznika PLAYBOY, założyciel portalu dzikabanda.pl -


"Szczerze do bólu, mocno jak cholera, dosadnie, wyraziście i bez zbędnej kokieterii. Jeden z najniebezpieczniejszych polskich gangsterów ujawnia mechanizmy działania przestępczego podziemia lat 90. Z jego relacji dowiemy się, że wtedy nikt nie przebierał w środkach i każdy brał, co chciał. A najwięcej do zabrania zawsze było w... bankach."

- Ivo Vuco | pisarz, autor między innymi biografii Grzegorza Stelmaszewskiego "Złodzirej" i powieści "Synonim Zła" -


Podobno małe banki były zobowiązane dzwonić po konwój, gdy miały większą gotówkę niż siedemdziesiąt tysięcy marek, i przekazywać pieniądze. Firmy ubezpieczeniowe tylko do takich kwot wypłacały odszkodowanie w razie napadu. Podobno nigdy nie wypłacały, gdy strażnicy użyli broni i ktoś z klientów banku został ranny. Może dlatego tak ochoczo strażnicy dawali nam się rozbroić, a może po prostu nie chcieli narażać życia. Fakt był taki, że obrabianie banków weszło nam w krew i według mnie był to najłatwiejszy sposób na zarabianie szybkich pieniędzy. Zawsze była gotówka, raz mniejsza, raz większa, ale gotówka.

TYTUŁ: Napadałem Na Banki. Historia Prawdziwa.

AUTOR: Grek (pseudonim)

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie

PREMIERA: 19.09.2018

LICZBA STRON: 256

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 225 x 145 mm

ISBN: 978-83-245-8331-7


OCENA: 5/10


KUP TERAZ


WYWIAD Z GREKIEM

#wydawnictwo #dolnoslaskie #bylemgangsterem #napadalemnabanki #grek #prawdziwahistoria #gangster

204 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page