top of page
Szukaj

NAJGORĘTSZA PLAŻA W FINLANDII - Antti Tuomainen

Mam ogromny sentyment do Finlandii, Finlandczyków i finlandzkiej kultury, dlatego uważam, że wydawanie fińskiego pisarza w polskim przekładzie, to genialne posunięcie wydawnictwa Albatros. Można jednak się pokusić o stwierdzenie, że ktoś w tym wydawnictwie ma głowę do wyszukiwania świetnych europejskich autorów, bo choć Finlandia dobrymi pisarzami stoi, to pod skrzydła Albatrosa trafił jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy fiński pisarz obecnych czasów.


Antti Tuomainen, bo o nim mowa, zasługuje na baczną obserwację i zainteresowanie ze strony czytelników, bo jest jak świeży powiew w sztampowym już nieco świecie literatury. Gdyby nosił nazwisko Kowalski czy Nowak, sądziłbym, że jest uczniem Barei, ale Tuomainen nie brzmi swojsko, więc myślę, że bliżej mu jednak do Miki Kaurismäki'ego, którego filmy są równie genialne, śmieszne i mądre, co filmy Barei.

Toumainen wyrywa chwasty głupoty i ubiera je w jaskrawe garnitury, manipulując rzeczywistością, logiką i zdrowym rozsądkiem, zręcznie spekulując intencjami swoich bohaterów. Najgorętsza plaża w Finlandii zaskakuje tak często, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż autor pogrywa z rozumem czytelnika, krzycząc Sprawdzam!


Uwaga! Wszystko, co zostało tu napisane, opiera się na prawdziwych wydarzeniach i autentycznych postaciach. Niczego nie zmieniono. W Finlandii zawsze świeci słońce.

ZBRODNIA SEKS I KŁAMSTWA


Czwarta powieść tego autora w Polsce i druga w (chyba) nowej serii wydawniczej, po Człowiek, który umarł. Jeśli dwie pozostałe zostaną wznowione w tej samej linii szaty graficznej i Wydawca dołoży dwie kolejne z dorobku autora, których jeszcze nie wydał, to zapowiada się wyborna kolekcja świetnych powieści, którą powinien posiadać u siebie każdy szanujący się czytelnik.

Choć Najgorszej plaży w Finlandii brakuje nieco do perfekcji, to w mojej ocenie jest lepszą książką od Człowieka, który umarł. Nie znaczy to, że Człowiek... jest książka złą. Ba, jest wręcz wyborną lekturą, jednak wiem, że Tuomainena stać na coś więcej. A może to kolejna gra ze strony Wydawnictwa, które podsyca uwielbienie czytelnika do książek fińskiego autora. Jeśli tak jest, to już przy czwartej powieści Tuomainena powinno zabraknąć nam skali w jej ocenie... I dobrze, bo zgłębianie tego typu beletrystyki, to czysta przyjemność.


Dynamiczna mieszanka zwariowanych (każdy na swój sposób) postaci daje niezłego kopa. Jan, Oliwia, Leivo, Robin i Chico to postaci rodem z filmów Woodego Allena, jednak nieco bardziej podkręcone i mniej wrażliwe... chociaż 🤔.


Jest mrok, jest zabawa, jest zaskoczenie, ale jest też przewidywalność w wielu momentach. I zacząłem się nawet zastanawiać, czy przypadkiem Autor nie robi tego z premedytacją... Czy, aby ta przewidywalność nie była czasem takim szelmowskim wabikiem, który łechce ego czytelnika, krzyczącego A nie mówiłem?!

Mówiłeś, jasne, że mówiłeś - podpuszcza autor - A skoro jesteś taki bystry, to jak myślisz, co będzie dalej? - I tu zonk!


Ten dzień przywiódł mu na myśl inne podobne dni, podczas których coś zaczynał, a niebo samo go informowało, co o tym sądzi.

Antti Tuomainen, według "Timesa" najzabawniejszy pisarz Europy, powraca z wybuchową mieszanką thrillera i czarnej komedii.

Pomyślcie, że Tarantino kręci Fargo połączone ze Słonecznym patrolem, podlewa to fińską wódką, żeby nieco podnieść temperaturę (bo 13 stopni to trochę mało na kostium kąpielowy), i przyprawia muzyką Springsteena, a wtedy... jeśli wysilicie wyobraźnię...

Tylko po co właściwie się wysilać? Nie lepiej od razu wybrać się na Najgorętszą plażę w Finlandii?


Fińskie Palm Beach. Właśnie to marzy się właścicielowi ośrodka wypoczynkowego w nadmorskim sennym miasteczku. Niestety, morderstwo, do którego tam dochodzi, może pokrzyżować mu plany.

Policyjny detektyw z Helsinek zostaje wysłany na miejsce przestępstwa. Działając pod przykryciem, ma użyć wszelkich możliwych środków, by dowiedzieć się, co stało się w kurorcie. Nie wiadomo tylko, czy jego przełożeni za "środek" dopuszczalny uznają romans z główną podejrzaną.

Tymczasem nikt nie może się oprzeć najgorętszej plaży w Finlandii. Zwłaszcza zabójcy!


Słoneczna plaża w odległości sześciu minut lotem samolotem.


"Świetne połączenie kryminału i czarnej komedii... Barwne postacie i pokręcone sytuacje..."

- Publisher Weekly -


"Dużo krwi, mylne tropy...Czego jeszcze chcieć od powieści kryminalnej?"

- Irish Times -


"Powieść Tuomainena jest jednocześnie smakowita i trująca"

- Sunday Express -


"Tak jak w Fargo: dzieją się dziwne rzeczy i ludzie tracą głowę. Atmosfera czarnej komedii wydaje się idealna dla takich historii."

- Culture Fly -


"Mocne i jednocześnie wzruszające"

- The Guardian -


ANTTI TUOMAINEN

Fiński pisarz, autor siedmiu powieści kryminalnych, których tłumaczenia ukazały się w 27 krajach. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował w agencjach reklamowych jako copywriter. Debiutował w 2006 r. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu wydana w 2011 r. powieść Uzdrowiciel, która zdobyła tytuł Najlepszej Fińskiej Powieści Kryminalnej i była nominowana do prestiżowej skandynawskiej Nagrody Szklanego Klucza. Kolejna, Czarne jak moje serce, została uznana przez fińskich czytelników za najlepszy kryminał ostatniej dekady i sfilmowana przez fińskiego producenta Making Movies LTD. Obecnie Tuomainen razem z żoną mieszka w Helsinkach, a kiedy nie pracuje nad nowymi powieściami, pisze opowiadania i artykuły dla prasy.


Tytuł: Najgorętsza plaża w Finlandii

Autor: Anti Tuomainen

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 11 marca 2020

Tytuł oryginalny: Palm Beach Finland

Tłumaczenie: Bożena Kojro

Premiera: 2017

Kategoria: Thriller | Sensacja | Komedia kryminalna

Projekt okładki: Kasia Meszka

Liczba stron: 384

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-8125-892-0


OCENA: 9/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Leszek Filipowicz)


ANTTI TUOMAINEN W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA


NASZA RECENZJA CZŁOWIEKA, KTÓRY UMARŁ (Antti'ego Tuomainena)PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Tyle Tydzień, Muzo.FM, Lubimyczytać.pl, deckare.pl, KryminalnaKawiarenka.pl, Zbrodnia w Bibliotece, Zbrodnicze Siostrzyczki, Portal Kryminalny, Rude Recenzje, Niestatystyczny.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Gra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja? Jak daleko można się posunąć, żeby ratować kochaną osobę? Matthew Shapiro, wykładowca na Harvardzie, wciąż nie może się otrząsnąć po tragicznej śmierci żony. Jedyny sens jego egzystencji nadaje czteroletnia córeczka, i to ze względu na nią Matthew nie poddaje się depresji. O tym, by zaczął znowu dostrzegać uroki życia, nie ma jednak mowy. Emma Lovenstein może o sobie śmiało powiedzieć, że osiągnęła sukces zawodowy... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#anttituomainen #najgoretszaplazawfinlandii #palmbeachfinland #wydawnictwoalbatros #komediakryminalna #zbrodnia #seks #klamstwa #albatros #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta


WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.wydawnictwoalbatros.com

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page