top of page
Szukaj

NA TROPIE NIEWYJAŚNIONYCH KATASTROF LOTNICZYCH - Christine Negroni

Co tak naprawdę gwarantuje nam bezpieczeństwo na pokładzie? Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków lotniczych znanych z pierwszych stron gazet? Ile zachodu kosztuje ludzkość stworzenie statystycznie najbezpieczniejszej formy transportu, jaką jest lot samolotem? Christine Negroni przybliża świat lotnictwa i wyjaśnia zagadki związane z lataniem i wypadkami lotniczymi. Ze szczegółami opisuje najsłynniejsze katastrofy z przeszłości, ale też incydenty, w których w ostatniej chwili udało się uratować setki ludzkich istnień. Te historie uświadamiają, jak niewiele trzeba, by narazić życie wszystkich osób na pokładzie. Autorka opowiada o wpływie warunków panujących w kokpicie i przedziale pasażerskim na reakcje pilotów i innych osób na pokładzie. Często nie dostrzegamy, jak bardzo „czynnik ludzki” wpływa na katastrofy, a także jak wielu tragedii udało się uniknąć dzięki przytomności pilotów i pracowników kontroli lotów.

Większość wypadków lotniczych to zdaniem autorki odmiany ograniczonej liczby scenariuszy: problemów z komunikacją, przesadnego zaufanie do technologii lub niezrozumienia jej, błędów w projektowaniu samolotów i silników, a także błędów popełnianych przez załogi, operatorów i mechaników.

Jeśli boisz się latać, to nie czytaj tej książki. Statystyki mówią jednak czarno na białym, że samolot to najbezpieczniejsza forma transportu, pomijając fakt, że również najszybsza. Kiedy już jednak dochodzi do tragedii, ginie zazwyczaj znacznie więcej osób, niż w wypadku samochodowym czy kolejowym. I choć pasażerski transport morski może pochłonąć więcej ofiar podczas katastrofy, to przynajmniej istnieje większa szansa na ratunek, niż w chwili wybuchu samolotu w powietrzu, czy jego uderzenia w ziemię. Ot taki paradoks, niby najniebezpieczniejszy, a jednak jak już do czegoś dojdzie, to nie ma zmiłuj. I być może dlatego ludzkość bywa tak mocno podzielona na zwolenników i przeciwników latania samolotami (np. Stephen King zarzeka się, że nigdy nie wsiądzie do samolotu), ale statystyki są jednak nieubłagane, w samej tylko Polsce w roku 2020 zginęło 2491 osób w wypadkach drogowych, podczas gdy ilość ofiar śmiertelnych wśród podróżujących samolotami w tym samym roku, i to na całym świecie(!) wynosiła 314. Jest różnica? Jest, ogromna.


Alternatywne teorie pojawiają się licznie w wielu danych wypadkach, w tym w sprawie zniknięcia Amelii Earhart w 1937 roku, śmierci sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda w Rodezji Północnej w 1961 roku, a także eksplozji lotu TWA 800 przy wybrzeżu Nowego Jorku w 1996 roku.

Świetna pozycja dla miłośników dobrego reportażu, dziennikarstwa śledczego, a także dla wierzących w teorie spiskowe. Negroni skonstruowała swoją książkę tak, aby nie oceniać i nie wyciągać pochopnie wniosków, ale nie są to jedynie suche fakty rodem z agencji prasowych, to prawdziwie dziennikarska dokładność i bardzo ciekawa forma przedstawienia niewyjaśnionych katastrof lotniczych jako ogółu zdarzeń, rzadkich, ale za każdym razem głośnych i trudnych do rozwiązania.

Autorka przywołuje kilka najbardziej znanych katastrof lotniczych, które albo były trudne do wyjaśnienia, albo nie udało się ich wyjaśnić aż do dzisiaj. Próba rozwiązania niektórych z nich jest o tyle zawiła, że danych składowych jest niewiele, a czasami nie ma ich prawie wcale. Znikające samoloty z radarów, nieodnalezione wraki, mozolne śledztwo, które nie było w stanie wykryć żadnej usterki lub winy pilotów, sprowadzają się do jednego: teorii spiskowych. A te Negroni stara się obalać w bardzo racjonalny sposób, choć przyznać trzeba, że nie poświęca temu zbyt wiele czasu, skupiając się bardziej na przedstawianiu tego, co wiadome, a nie tego, co wydumane. Nawet jeśli tego, co wiadome jest jak na lekarstwo.


Szef CAD, E.T. Tippenberger, miał teorię, że "kapitan Collins musiał nagle zapaść na jakąś dolegliwość medyczną lub psychologiczną, która sprawiła, że nie zdawał sobie sprawy z widniejącego przed nim zagrożenia".

Lektura bardzo wciągająca i zastanawiająca, a przy okazji ukazująca procedury śledczych oraz ich bezradność w kilku przypadkach.

Jest też niewielki zarys historii lotnictwa i tego, jak ono zmieniało się na przestrzeni minionych dekad.

Sam fakt istnienia takich katastrof nie spędza mi snu z powiek, kiedy mam lecieć samolotem, ale już niemożność zdefiniowania ich przyczyny i owszem. Nie dlatego, że mógłby dotyczyć mnie samego, ale z punktu widzenia dziennikarskiego, bo jak by nie patrzeć, technologia poszła do przodu tak bardzo, że mogłoby się zdawać, iż słowo "niewyjaśnione" nie ma już racji bytu, a Ziemia "skurczyła się" tak bardzo, że zgubić jeden czy drugi samolot powinno być rzeczą niemożliwą, a jednak.

Z racji tematu książki trudno nazwać tę lekturę przyjemnością, ale z ogromną ciekawością chłonąłem kolejne rozdziały i przyznać muszę, że wciągnąłem się w nią bez reszty.


Piloci Pan Am musieli być przekonani, że jasno informują KLM o obecności Pan Am 747 na drodze, ale informacje te utonęły w nakładających się na siebie transmisjach, które w kokpicie KLM wytworzyły przeraźliwy hałas.

Foto: Leeham News

CHRISTINE NEGRONI

Autorka, dziennikarka specjalizująca się w tematyce lotniczej i podróży. Jej artykuły pojawiały się w The New York Times, Huffington Post oraz Fortune. Pracując dla ABC News spędziła pięć tygodni w Malezji, próbując odkryć, co stało się z zaginionym samolotem MH-370. Autorka dwóch książek o tematyce lotniczej.


Tytuł: Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych

Autor: Christine Negroni

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data wydania: 29.09.2021r.

Tytuł oryginalny: The Crash Detectives: Investigating the World's Most Mysterious Air Disasters

Tłumaczenie: Witold Biliński | sundar.pl

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz | Panczakiewicz ART.design

Liczba stron: 320

Format: 140 x 203 mm

ISBN: 978-83-287-1840-1


KUP TERAZ


E-BOOK


OFICJALNA STRONAPATRON MEDIALNY KSIĄŻKI:

samoloty.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kolejna książka autorki "Jak nie krzyczeć na swoje dziecko".

Praktyczny poradnik wychowywania dzieci w atmosferze spokoju i akceptacji. Dostarcza pomysłów na konkretne gry i zabawy uczące odpowiedzialności i samokontroli, bycie w zgodzie ze swoimi emocjami, ale bez przyzwalania na wylewanie ich na innych w agresywny, niekontrolowany sposób... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO MUZA NA FACEBOOKU WYDAWNICTWO MUZA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.hultajliteracki.pl www.muza.com.pl #natropiekatastroflotniczych #niewyjasnione #katastrofylotnicze #reportaz #historia #sledztwo #hultajliteracki #wydawnictwomuzasa #wydawnictwomuza #muzasa #muza #ksiazka ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE•

•PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page