top of page
Szukaj

MYSZY I LUDZIE - John Steinbeck

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie - upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej, nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George'a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

Myszy i ludzie to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

Powieść Myszy i ludzie była trzykrotnie przenoszona na ekran. Niezapomnianą kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.

Jest to na wpół relacja z badań sytuacji migrujących pracowników z Kalifornii, na wpół opis własnych doświadczeń z pracy na farmie, a wszystko to przetworzone na powieść drogi w gatunku obyczajowym. Powieść ta to idealny przykład amerykańskiej literatury epoki realizmu, choć napisana już w czasach, kiedy literaturą rządził modernizm, który odrzucał idee romantyczne, tak skrzętnie pielęgnowane przez Steinbecka w swoich książkach.


Niezapomniana opowieść o sile przyjaźni,

ludzkich tęsknotach i marzeniach!


- To ranczo, do którego idziemy, jest jakieś ćwierć mili stąd. Musimy pogadać z gospodarzem. A teraz uważaj: ja mu dam nasze karty pracy, a ty nie piśniesz nawet słówka. Będziesz tylko stał i ani pary z gęby. Jeśli gospodarz zwącha, jaki z ciebie pieprzony czub, nici z roboty. A jak zobaczy cię przy robocie, zanim usłyszy twoją gadkę, to wszystko będzie cacy. Chwytasz?

Niewielkich rozmiarów książeczka naładowana jest ogromną ilością emocji, jest tu zarówno smutek, jak i śmiech, strach oraz euforia i w końcu nadzieja i zwątpienie. Ta nowela swoją formą bliższa jest etiudzie filmowej, choć paradoksalnie film na jej podstawie to pełnometrażowe, niemal dwugodzinne dzieło na bardzo wysokim poziomie. Jest to też jeden z niewielu przypadków, kiedy film dorównuje książce.

Fabuła Myszy i ludzi wydaje się prosta, ot dwóch facetów szuka pracy w czasie wielkiego kryzysu w USA, ale to tylko pozory, bo ta książka to coś więcej, to napisana z rozmachem epicka historia przyjaźni i szokujący dramat. Aż dziw bierze, że na tak niewielu stronach można było zmieścić tak wiele.

George i Lennie mają marzenia, a im trudniej, tym te marzenia są większe, problem jednak w tym, że jeden z nich musi opiekować się drugim. To taka dużo mroczniejsza wersja Rain Mana ( a może Rain Man to mocno wygładzona wersja Myszy i ludzi). W książce Steinbecka nie znajdziecie happy endu, bo Steinbeck nie idealizował ludzi i czasów, które opisywał, to realizm pełną gębą, ciężka i bezkompromisowa historia, która na długo pozostaje w pamięci.

Niekończąca się wędrówka mężczyzn to zawziętość Georga i nieobliczalność Lenniego, ale problem stanowią też ludzie, których bohaterowie spotykają na swojej drodze. Obaj chcą dobrze, ale wychodzi jak zawsze...


Szarpała się rozpaczliwie w jego uścisku. Nogi młóciły siano, wiła się konwulsyjnie, usiłując się wyswobodzić.


Trudno mi ocenić, czy jest to najlepsza książka Steinbecka, jak podają pewne źródła, ale z pewnością należy do czołówki w dorobku autora. Steinbeck zdołał stworzyć szereg powieści, do których przylgnęło miano kultowych i nie sposób odmówić mu podium wśród najlepszych pisarzy w historii amerykańskiej czy nawet światowej literatury. Prawdą natomiast jest, że nie trzeba budować książki z setek lub tysięcy stron, aby stworzyć coś nadzwyczajnego. Myszy i ludzie, mimo że jest niewielkich rodzajów, waży więcej, niż nie jedno "wielkie współczesne dzieło". To książka, którą po prostu trzeba przeczytać, a jubileuszowe wydanie dzieł Steinbecka to rarytas, który trzeba mieć na swojej półce.

Lubię wracać od czasu do czasu do tych książek, a że w Polsce są one dość często wydawane, to często też nadarza się okazja, aby znów po nie sięgnąć. Zdecydowanie jest to najlepiej wydana seria dzieł Steinbecka i pewnie długo już nikt lepiej tego nie zrobi. Wydawnictwo Prószyński stanęło na wysokości zadania i dało nam coś, na co takie arcydzieła zdecydowanie zasługują - piękną oprawę ze wspaniałymi (choć nieco creepy) grafikami Jeana Bernarda (1775-1833), wyborną stylistycznie w grafice, z idealnych rozmiarów czcionką, na idealnym papierze i tylko szkoda, że wstążkowej zakładki nie dali, bo byłby idealny komplet. Jestem zauroczony tym wydaniem, nie zamienię go na nic innego, to jest dokładnie to, czego od wydawcy oczekiwałem. Aż czaiłoby się mieć wszystkich ulubionych pisarzy tak wydanych...

Do tej pory ukazały się trzy powieści w tym wydaniu: Grona gniewu, Na wschód od Edenu oraz Myszy i ludzie. Jeszcze w tym roku wydane zostaną: Ulica Nadbrzeżna. Cudowny Czwartek, Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki oraz Tortilla Flat. A to jeszcze nie koniec, bo już w przyszłym roku kolejne powieści Steinbecka ujrzą światło dzienne w tym wspaniałym wydaniu.

Książki dostępne są w wielu formatach, a więc każdy znajdzie odpowiedni format dla siebie. Zwykłe książki w twardej oprawie, duże litery dla starszych ludzi i tych, którzy mają problem ze wzrokiem, ale też w formie e-booka (epub i mobi) oraz audiobooka, którego czyta wspaniały i niezawodny Roch Siemianowski.


- Kiedyś miałem z nim niezłą zabawę. Robiłem mu różne psikusy, bo to taki głupek, że jak się go zostawi samego, to gubi się na amen. Był nawet za głupi, żeby się połapać, że robi mu się kawał.

"Prostota, bezpośredniość i siła oddziaływania tej historii nadają powieści niesamowitej mocy, którą trudno dokładnie zdefiniować. Steinbeck jest geniuszem!"

- Kirkus Reviews -


"Ta objętościowo skromna powieść opowiada wspaniałą i wzruszającą historię dwóch włóczęgów, których połączyła niezwykła więź, zniszczona w końcu przez ludzkie słabości - nienawiść, zazdrość i samotność. Genialne!"

- Magill Book Reviews -


JOHN STEINBECK

(1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to Na wschód od Edenu, Tortilla Flat, Myszy i ludzie i Grona gniewu. 6 maja 1940 roku John Steinbeck za powieść Grona gniewu otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 Literacką Nagrodę Nobla (w finałowej piątce byli rozpatrywani jeszcze: Jean Anouilh, Karen Blixen, Lawrence Durrell i Robert Graves). Zdaniem jednego z członków jury, Andersa Osterlinga, Steinbeck zawsze sympatyzuje z nieudacznikami, osobami gnębionymi i cierpiącymi. Jest pisarzem przeciwstawiającym proste radości życia okrutnej i cynicznej żądzy pieniądza. W swojej przemowie zaznaczył dług, jaki każdy pisarz ma wobec społeczeństwa, musi on nie tylko pokazywać ludziom ich błędy, lecz także oddawać wielkość ich ducha. Na oficjalnej stronie Nagrody znaleźć można pełny tekst przemowy Steinbecka wygłoszonej podczas ceremonii.


Tytuł: Myszy i ludzie

Autor: John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Seria wydawnicza: John Steinbeck: Dzieła

Data wydania: 28.06.2022

Tytuł oryginalny: Of Mice and Men

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Premiera: 1937 r.

Projekt graficzny okładki: Remigiusz Wojaczek

Projekt graficzny serii: Michał Poniedzielski

Ilustracja na okładce: Dead hare (1818) by Jean Bernard

Oprawa: twarda

Liczba stron: 120

Format: 135 x 206 mm

ISBN: 978-83-8295-080-9


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


DUŻE LITERY


AUDIOBOOK (czyta Roch Siemianowski)


JOHN STEINBECK W WYDAWNICTWIE PRÓSZYŃSKI I S-KA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o ginącym świecie reporterów, których relacje z konfliktów wojennych śledził cały świat.

Roberto Mayo to reporter, który w trakcie swojej kariery dziennikarskiej był na wszystkich najważniejszych frontach świata. Razem z Tobiasem Hope’em – zawodowo fotografem, a prywatnie przyjacielem – z bliska obserwowali wydarzenia, które zmieniały bieg historii. Jako jeden z ostatnich korespondentów wojennych należących do starej szkoły reporterskiej Mayo reprezentuje Kapuścińskich na wyginięciu, których codzienność najlepiej określa wyrażenie „życie na krawędzi”... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.proszynski.pl

www.hultajliteracki.pl#johnsteinbeck #myszyiludzie #wydawnictwoproszynskiiska #hultajliteracki #literaturaamerykanska #klasyka #wydawnictwoproszynski #powiesc #ksiazka #literaturaklasyczna #proszynskiiska #steinbeck #proszynski


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

113 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page