top of page
Szukaj

MROCZNY ZEW - Maciej Liziniewicz

Na kolejne książki tego Autora czekamy jak na deszcz w przeciągający się upał. Jego powieści przynoszą świeżość i ulgę, bo dzisiaj już chyba nikt tak nie pisze, a jeśli nawet, to niewielu. Od czasów pozytywizmu nikt nie używa już takiego języka, nikt nie tworzy takich obrazów w literaturze... nikt, prócz Liziniewicza, godnego następcy Sienkiewicza, Prusa i Zapolskiej.


Wszystko w tej powieści zagrało tak, jak powinno, a my możemy śmiało powiedzieć, że Maciej Liziniewicz to bardzo dobry pisarz. Utalentowany, skrupulatny i pomysłowy. Pamiętam, jak czytałam zaciekle książki Jacka Komudy, byłam nimi zafascynowana. Dzisiaj mam to samo z książkami Liziniewicza. Adekwatny do fabuły język (piękny!), magiczne i barwne opisy, pełne i zaskakujące postaci, mnóstwo emocji oraz zaskakujące zwroty akcji. Poziom bardzo równy - wysoki, a całość niebywale wciągająca. Do tego te okładki! No chapeau bas! Pierwsza wbiła w fotel, ale druga jest jeszcze lepsza. Wiem, że Autor pisze trzeci tom i mam nadzieję, że nie będzie to ostatni. Gdyby Liziniewicz urodził się sto lat wcześniej, znałby go dzisiaj każdy polski czytelnik. Nie ma się do czego przyczepić, za to o plusach tej książki można mówić w nieskończoność.


Roku Pańskiego 1632 grudzień przyszedł nad wyraz mroźny. Napadało przy tym śniegu i nawiało go od pól tyle, że miejscami zaspy były na dwóch chłopów głębokie. Nie dziwiło to nikogo w tych stronach, albowiem tutaj zawsze zima taka bywała.

Żegota Nadolski powraca i to we wspaniałym stylu. Choć powieść określona została przez Wydawcę, jako historyczna z elementami fantasy, ja bym dodała tu, że Autor pokusił się również o wspaniałą sagę obyczajową, niemal tak dobrą, jak ta z serii książek o wikingach, napisaną przez Bernarda Cornwella. Choć seria rozwija się powoli, to jednak Autor potrafi przywalić i rozpędzić fabułę na łeb, na szyję. Zresztą jest tu trochę kryminału, trochę thrillera, a nawet literatury przygodowej - a może przede wszystkim. Jako miłośniczka Aleksandra Dumasa, potrafię docenić kunszt Liziniewicza, którego prawdopodobnie sam Francuz czytałby z ogromnym zainteresowaniem. Nie podlega dyskusji, że Autor zna się na pisaniu i wie, jak chwycić czytelnika za serce. Aż się prosi o serial tv i kontynuację komiksową... aż się prosi o rozbudowanie uniwersum Żegoty do rozmiarów Wiedźmina. I choć to całkiem inny bajka, powinniśmy się nim światu pochwalić. W każdym innym kraju Autor spokojnie utrzymałby się z pisania, bo to, co stworzył, zasługuje na uznanie. Niestety miał pecha i musi się błąkać po rodzimym poletku wydawniczym, który nie chce, a może nie potrafi wypromować tak dobrego pisarza. I nie chodzi mi o Wydawcę, lecz o całość rynku, włącznie z czytelnikami. Pozostaje nam jedynie wiara w to, że przyjdzie kiedyś taki czas i Maciej Liziniewicz będzie na ustach całej Europy, a kto wie, może i świata. Nikt inny nie zasługuje na to dzisiaj bardziej niż on.


Saksończyk, odwróciwszy się do swojego posłania, szybko zaczął zapinać pas, by chwilę później przerzucić przez ramię skórzany bandolet, do którego umocowany był rapier. Odziany naprędce, wybiegł, odsunąwszy bez słowa administratora z drzwi izby. Za nim ruszył natychmiast Murray, w biegu sprawdzając zamek kołowy swego pistoletu.

Druga część świetnie przyjętego Czasu pomsty.

I Rzeczpospolita, XVII wiek. Żegota Nadolski po licznych przygodach i traumatycznych przeżyciach stara się ułożyć życie na nowo w swoim majątku. Pragnie spokoju i wytchnienia u boku ukochanej Agnieszki. Sielanka nie trwa jednak długo.

Gdy w odległej wiosce wśród bieszczadzkich ostępów zagoszczą zło i śmierć, tylko odkrycie prawdy i ukaranie winnych może zakończyć ciąg przerażających zdarzeń. W ich centrum znów znajdzie się Nadolski, który będzie musiał rozwiązać kolejną zagadkę. I raz jeszcze spojrzeć śmierci w oczy.


"Wartka, żywa akcja, świetny warsztat i piękna wizja rzeczywistości szlacheckiej - to Dzikie Pola w całej okazałości. Uwaga! Lektura powieści grozi zarwaniem nocy, nieświadomą archaizacją języka i wyprawą na pchli targ w poszukiwaniu jakiejkolwiek szabli."

- Marcin Mortka | pisarz, tłumacz -


"Prawdziwa złota perła Akoya wśród dużo mniej wartych pereł hodowanych. Jedna z najlepszych powieści, jakie czytałem. Jeden z najlepszych pisarzy w dziejach polskiej literatury. Mistrz!"

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz -


Witam waszmościów. Rzekł mi pan Winnicki, iż w moim domu byliście łaskawi wie zatrzymać. Kontent jestem z tego, szczególnie że pan Koniecpolski, z którym w niejakiej zażyłości pozostawałem kiedyś, raczył wcześniej wspominać o was w listach, mości oficerowie. A i towarzyszowi waszemu rad jestem.

MACIEJ LIZINIEWICZ

Rocznik 1974. Z wykształcenia socjolog. Obecnie oficer rezerwy. Miłośnik dawnych dziejów i tajemnic przeszłości. Twórca książek z pogranicza historii i fantasy. Autor doskonale przyjętej powieści Czas pomsty - pierwszej części przygód siedemnastowiecznego szlachcica Żegoty Nadolskiego. Pisze trzecią część cyklu o Nadolskim, a także powieść sensacyjno-szpiegowską. Mieszka w Krakowie.Tytuł: Mroczny zew

Autor: Maciej Liziniewicz

Wydawnictwo: Dolnośląskie (Publicat S.A.)

Premiera: 15 lipca 2020

Seria autorska: Cykl o Nadolskim

Seria wydawnicza: Dzikie Pola

Projekt okładki: www.designpartners.pl

Liczba stron: 352

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 205 x 135 mm

ISBN: 978-83-2458-438-3


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


E-BOOK


MACIEJ LIZINIEWICZ W WYDAWNICTWIE DOLNOŚLĄSKIM


SERIA WYDAWNICZA DZIKIE POLA


OFICJALNA STRONA AUTORA


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

www.fahrenheit.net.pl; Bestiariusz; PopCorner; Zapomniana Biblioteka.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Perry Mason – nowy serial produkcji HBO z książkowym bohaterem.

Perry Mason spotyka państwa Newberrych na wakacyjnym rejsie. To nowobogaccy, którym bardzo zależy na wprowadzeniu córki w odpowiednie kręgi towarzyskie. Pani Newberry podejrzewa, że mąż zdefraudował świeżo zdobyte pieniądze, i zwraca się o pomoc do Masona. Kiedy jednak pan Newberry ginie za burtą, przy której stoi jego żona trzymająca w rękach wypchany pieniędzmi pas męża, nawet Perry zaczyna wątpić w jej niewinność... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO PUBLICAT NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.publicat.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#maciejliziniewicz #zegotanadolski #mrocznyzew #dziekiepola #wydawnictwodolnoslaskie #wydawnictwopublicat #dolnoslaskie #publicat #hultajliteracki #recenzja #nowosc #premiera #powieschistoryczna #powiescfantasy #fantasy #historia #literaturapolska #haloradio #halotusieczyta


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944