top of page
Szukaj

MORZE TRZCIN. KSIĘGA ŻYCIA HILI CAMPOS - Agnieszka Wojdowicz.

Zaktualizowano: 4 kwi 2019

Pamiętacie nasz zachwyt nad pierwszą częścią Księgi Życia Hili Campos? Bez owijania w bawełnę powiemy Wam, że kontynuacja jest jeszcze lepsza! Nie mamy wglądu w statystyki sprzedaży tych książek, ale bez wątpienia powinna znaleźć się w każdym domu. Księga życia Hili Campos to najlepsza historia, jaka kiedykolwiek została napisana przez polskiego autora, a śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najlepsza powieść, jaka została napisana kiedykolwiek na świecie.

Aż dziw bierze, że Księga życia Hili Campos przeszła niezauważona przez decydentów przyznających najważniejsze nagrody literackie.

Nie zgadzamy się na wyniki konkursów, jakie odbyły się w Polsce za rok 2018. Mówimy to z pełną odpowiedzialnością. Oba tomy Księgi życia Hili Campos, to książki warte wyróżnień, laurów i splendoru. Córkę głosu oraz Morze trzcin powinni przeczytać nie tylko Polacy, ale też Włosi i Hiszpanie, a nawet Żydzi z całego świata. Jesteśmy przekonani, że książki z miejsca podbiłyby świat. Agnieszka Wojdowicz wskoczyła w naszym rankingu na pierwsze miejsce najlepszych pisarzy świata, i jeśli dalej będzie tak pisać, to może czuć się niezagrożona. Moglibyśmy już zamknąć Hultaja Literackiego, bo dobiliśmy to szczytu literackich możliwości. Zapomnij o Coelho, Bułhakowie i Nancy Mitford. Zapomnij o gorących debiutach Hillary Jordan, A.J. Finna czy C.J. Tudor. Agnieszka Wojdowicz zamiata wszystkich pod dywan i przejmuje tron!


Przyszłam na świat w Wenecji, za murem getta. Imię - na cześć babki Hili Misrahi Campos - nadał mi ojciec. Byłam czwartym dzieckiem Menachema Camposa, wdowca, kupca, miłośnika ksiąg i kolekcjonera kuriozów, a przede wszystkim iberyjskiego Żyda, którego rodowi Jahwe wyznaczył los wędrowców.

Cudowna, choć w wielu momentach smutna i przerażająca historia żydowskiej rodziny, która uciekając z Wenecji, rusza w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Znajduje ją w Zamościu, najpiękniejszym, najbardziej liberalnym mieście Europy XVII wieku. Czy rodzina Campos odnajdzie w końcu spokój?

Niebywale ciekawa, cudownie skonstruowana, wysublimowana powieść o trudach życia, rodzinie, miłości, tęsknocie, nienawiści, zawiści i tułaczce. Ani na chwilę czytelnik nie straci wątku, ani przez moment nie będzie się nudził. Absolutnie wyjątkowa, rewelacyjna i nieodkładalna.


"GDYBY DO ZAMOŚCIA, MIASTA MEGO,

POMIENIENI ŻYDZI LUZYTAŃSCY

I HISZPAŃSCY, TAK Z WŁOCH, JAKO TEŻ Z PODDAŃSTWA TURECKIEGO PRZYJECHALI, TEGOŻ PRAWA, PRZYWILEJÓW, WOLNOŚCI

W CAŁOŚCI UŻYWAĆ I ZAŻYWAĆ BĘDĄ, CO INNI MIESZCZANIE ZAMOJSCY"- Fragment Przywileju Zamojskiego, 1588r.-


Jest rok 1602. W Zamościu krzyżują się ścieżki Polaków, Ormian i sefardyjskich Żydów. Kupiec Menachem Campos i jego syn Ruben wracają ze Stambułu z niedawno poślubioną żoną Rubena, Szikmą o różnobarwnych oczach. Mądrej i pięknej zielarce, umieszczającej choroby ciała i duszy, towarzyszy młodsza siostra, tkaczka Miriam, której palce wyczarowują piękne życia i namiętności gobeliny. Zamojski dom Camposów znów jest pełen śmiechu, rozmów i miłości, a głowę i serce Hili poza córeczką zaczyna zaprzątać ktoś jeszcze. Wydaje się, że rodzinie tułaczy nareszcie sprzyja los. A jednak tylko do czasu.


Nie wyłgasz się, więc nie mów mi o przyjaźni nie wmawiaj, że nie dbasz o Stacha - rzekłam surowo. - Tyle już razy przywoływałam cię do rozumu, że brak mi słów dla twojej nierozwagi. Obiecywałeś uważać na każdy krok i nie obnosić się z uczuciami! Gdzie twoja przyzwoitość?! Przecież nie możesz liczyć na przyszłość z tym chłopakiem, bo nie istnieje prawo, według którego taka miłość byłaby możliwa. Czemu się z nim prowadzasz? Przerwij to szaleństwo, póki nie jest za późno!

Księga życia Hili Campos to porywająca dwutomowa opowieść o burzliwych dziejach safardyjskich Żydów, wygnanych w 1492 roku z Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Konieczność znalezienia nowej ojczyzny wiedzie Camposów do Wenecji i Zamościa, a ich niekończącej się wędrówce towarzyszy marzenie o città ideale - mieście idealnym.


AGNIESZKA WOJDOWICZ

Polonistka z wykształcenia, nauczycielka z zawodu, a z zamiłowania autorka powieści dla młodzieży i dla dorosłych. Otwocczanka od lat zakochana w Krakowie, w jego historii, architekturze, a także w niepowtarzalnym klimacie krakowskich kawiarenek, starych antykwariatów i Plant. Wielbicielka dobrej literatury skandynawskiej, malarstwa prerafaelitów, wszelkich form sztuki użytkowej oraz górskich wycieczek. Dzieli dom z dwiema udomowionymi tygrysicami: Kropką i Mufką. Autorka serii fantasy dla młodzieży Strażnicy Nirgali oraz trylogii historyczno-obyczajowej dla dorosłych Niepokorne. Interesuje się kulturą i dziedzictwem polskich Żydów, a także dawną i współczesną sztuką użytkową. Do powstania Córki głosu oraz Morza Trzcin, dwóch tomów Księgi życia Hili Campos, przyczyniła się galeria Paradisus Iudaeorum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To właśnie tam, podczas rocznych warsztatów poświęconych tysiącletniej obecności Żydów w Polsce, pisarka poznała losy zamojskich sefardyjczyków.


TYTUŁ: Morze Trzcin

AUTOR: Agnieszka Wojdowicz

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

SERIA: Księga życia Hili Campos

PREMIERA: 2018

PROJEKT OKŁADKI: Monika Pietras

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

LICZBA STRON: 352

FORMAT: 135 x 204 mm

ISBN: 978-83-10-13211-6


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


AGNIESZKA WOJDOWICZ


MUZEUM POLIN


RECENZJA PIERWSZEJ CZĘŚCI: "CÓRKA GŁOSU"
#agnieszkawojdowicz #morzetrzcin #córkagłosu #księgażyciahilicampos #naszaksięgarnia #recenzja #hultajliteracki

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page