top of page
Szukaj

MORDERCÓW TROPIMY W CZWARTKI - Richard Osman

Jeżeli nie lubisz angielskiego humoru, to lepiej olej tę książkę i chwyć za coś innego. Jeśli jednak uważasz, że Trzej panowie w łódce (nie licząc psa), Upadek i wzlot Reginalda Perrina oraz Wilt jest jak najbardziej Ci po drodze, drogi czytelniku, to Morderców tropimy w czwartki Cię zachwyci. Z pewnością nie jest to powieść dla wszystkich, ale zdecydowanie mamy do czynienia z literaturą wysokich lotów i choć to "tylko" komedia kryminalna, to jednak zauważyć trzeba, że jest to jeden z ulubionych gatunków literackich Brytyjczyków i właśnie na tym fundamencie opiera się niemal cała współczesna literatura angielska.


Nie zawiodłem się tą książką, choć miałem pewne obawy, bo trend, jaki się ostatnio pojawił, kiedy to bohaterami powieści są starsi ludzie, trochę mnie przytłoczył. I nie chodzi tu absolutnie o starość, lecz o jej wypaczenie, gdyż granica między komedią i satyrą a impertynencką groteską, jest bardzo cienka i autorzy dość często ją przekraczają, powodując, że ich powieści są miałkie i absurdalnie żenujące. Do tego doszedł aspekt samego Autora, który, po pierwsze: jest komediantem telewizyjnym, standuperem i scenarzystą teleturniejów, a po drugie: Morderców tropimy w czwartki to jego literacki debiut. I jeśli połączyć te wszystkie wątpliwości w jedną całość, to faktycznie można podchodzić to tej publikacji z dużą ostrożnością. Ale właśnie po to są recenzenci literaccy, czyli brzydko mówiąc "testerzy", którym rzuca się powieść w pierwszej fali i czeka, co z tego wyniknie.


Poniedziałki zwykle są udane. Chris nie korzysta z windy. Przynosi do pracy domowe jedzenie. Robi w łóżku brzuszki. Ale już we wtorek, albo w najlepszym razie w środę wszystko wraca do normy.

Drżyjcie, łotry!

Czwórka seniorów z Czwartkowego Klubu Zbrodni wkracza do akcji!


Osman w kapitalny sposób osiągnął swoją książką to, nad czym inni mocno pracują, lecz efektów u nich (prawie) nigdy nie widać. Oddał czytelnikom powieść, która jest lekka, spokojna i taka... leniwie brytyjska, lecz jednocześnie bardzo wyrazista, zaskakująca i ciekawa. Pomysł, aby swoich bohaterów obarczyć wiekiem starczym, jest w tym przypadku absolutnie trafiony, a potencjał jak najbardziej wykorzystany. Na upartego można by doszukać się pewnych niedociągnięć, ale prawdę mówiąc, potrzebna byłaby do tego solidna lupa, drogi wykrywacz metalu i wredny charakter kotów rasy Brytyjczyk. A mówiąc poważnie, jest to bardzo solidna literatura, choć już na pierwszy rzut oka widać, że pisana bez spiny, bez nadęcia i z przymrużeniem oka, lecz jak na angielskich pisarzy przystało z dużym zaangażowaniem, sprytem i ekspresją

Przede wszystkim nie należy traktować tej książki jako wakacyjnego czy feryjnego czytadła (choć okładka może zmylić). Wielce prawdopodobne, że powieść Osmana za kilka lat będzie znaczyła dużo więcej, niż większość brytyjskich kryminałów, którymi świat ostatnio się zachwyca. Nie jest to bowiem sezonowa powieść, a jeśli pojawi się kult starczego wieku (według Columbia University Press jest to nieuniknione), publikacja Osmana zyska na wartości tak bardzo, że za kilka dekad może być przedstawiana, jako powieść klasyczna. Warto zatem przeczytać książkę, która - choć nie jest pierwszą tego rodzaju - nakreśla nowy trend w literaturze i tworzy historię, której - jako czytelnicy - jesteśmy świadkami. Wyobrażam sobie czasy, kiedy czytelnik po raz pierwszy przeczytał powieść Starsza pani znika, Ethel Liny White. Czy ktokolwiek myślał wtedy o tym, że w przyszłości stanie się ona powieścią kultową? Oczywiście, że nie! Nie należy zatem bagatelizować lekkiej komedii kryminalnej, bo pamiętać należy, że Anglicy są mistrzami estymy wobec swoich Autorów, a ta potrafi rozlać się na resztę świata w najmniej spodziewanym momencie.

Koniec końców, niech ta powieść trafi do jak największej liczby odbiorców, bez względu na to, czy będzie kiedyś powieścią kultową, czy nie. To po prostu bardzo fajna, ciekawa i dobrze napisana komedia kryminalna. A poza tym, cholera, przecież Rochard Osman to legenda brytyjskiej komedii!


Wiem, że nie powinno się mówić źle o zmarłych, ale od każdej reguły są wyjątki, a Ian Ventham był takim samym typem człowieka jak tamten lekarz. Swoją drogą, on też miał na imię Ian, ciekawe.

Ciepła, pełna niewymuszonego humoru i ironicznego brytyjskiego dowcipu komedia kryminalna z uroczymi bohaterami, których nie sposób nie polubić.

Znakomite połączenie klasycznej intrygi kryminalnej z zabawną komedią, powieść pogodna, wzruszająca i nieodparcie optymistyczna.

Dla czytelnika w każdym wieku.

Drżyjcie, łotry! Czwórka seniorów z Czwartkowego Klubu Zbrodni wkracza do akcji!

W luksusowej wiosce dla seniorów czwórka pozornie niedobranych przyjaciół tworzy Czwartkowy Klub Zbrodni. Łączy ich zamiłowanie do rozwiązywania kryminalnych zagadek.

Jego członkowie: Joyce, Elizabeth, Ron i Ibrahim co tydzień omawiają przypadki morderstw, których nie udało się w przeszłości wyjaśnić policji.

Kiedy zostaje zabity miejscowy deweloper, detektywi amatorzy trafiają w sam środek śledztwa, które tym razem toczy się tu i teraz. Wreszcie mają szansę się wykazać. To nic, że zbliżają się do osiemdziesiątki.

Czy ten niekonwencjonalny, lecz błyskotliwy zespół detektywów zdoła schwytać zabójcę, nim będzie za późno?

Powieścią Richarda Osmana zachwyciło się wielu zagranicznych autorów, w tym m.in.: Harlan Coben, Shari Lapena, Ian Rankin, Fiona Barton, Kate Atkinson, Sarah Pinborough, James Oswald czy Caroline Kepnes. Sam autor potwierdził, że trwają rozmowy w sprawie telewizyjnej adaptacji.


Nie do wiary! Jest godzina za piętnaście dziesiąta, a oni już wylądowali w łóżku.

"Świetna komedia kryminalna z czwórką brytyjskich emerytów w roli detektywów. Na pewno polubiliby się z bohaterką moich książek."

- Jacek Galiński | autor powieści Kółko się pani urwało -


"Bardzo inteligentna i zabawna. Wręcz nieprzyzwoicie dobra."

- Ian Rankin | szkocki pisarz -


"Zakochałem wie w tej książce. Zachwyciła mnie błyskotliwa intryga - misterna niczym w najlepszych dziełach Agathy Christie."

- A.J. Fin | amerykański pisarz -


"Fascynująca! Fani zagadek kryminalnych będą zachwyceni."

- Harlan Coben | amerykański pisarz -


"Piekielnie inteligentna, szalenie zabawna, niesamowicie przyjemna powieść. Absolutnie zachwycająca! Zakochałem się w niej po uszy."

- Shari Lapena | kanadyjska powieściopisarka -


"Zabawna i na skroś brytyjska. Czego chcieć więcej?"

- Adam Kay | brytyjski pisarz komediowy -


"Uwielbiam tę powieść! Jest ciepła i mądra. To błyskotliwe ostrzeżenie, by nigdy nie lekceważyć poczciwych staruszków."

- Val McDermid | szkocka pisarka -


"Ależ przyjemna lektura! Pękałam ze śmiechu. Myślę, że fani Richarda Osmana (do których się zaliczam) pokochają jego cięty dowcip i trafne obserwacje."

- Belinda Bauer | brytyjska pisarka powieści kryminalnych -


"Jeżeli nam się poszczęści, Richard Osman zapewni swoim bohaterom bardzo długie życie."

- Caroline Cepnes | amerykańska pisarka i scenarzystka -


"Humor i zbrodnia w wyjątkowym debiucie Richarda Osmana... Dowcipne."

- Publishers Weekly -


"Fascynujący poradnik detektywistyczny. Dużo ciepła, ironiczny dowcip i uroczy bohaterowie, którzy przyciągają uwagę czytelnika i zostawiają go z niedosytem."

- Kirkus Reviews -


Swoją drogą, Timbuktu istnieje naprawdę. Wiedzieliście o tym? Kiedyś pojawiło się w jednym z teleturniejów.

Foto: BBC.com

RICHARD OSMAN

Brytyjski autor, producent oraz prezenter telewizyjny. Swoją popularność zawdzięcza teleturniejom emitowanym przez BBC. Jako dyrektor kreatywny Endemol UK pełnił funkcję producenta wykonawczego wielu programów rozrywkowych emitowanych przez stację Channel 4. Morderców tropimy w czwartki jest jego pierwszą powieścią. To komedia kryminalna pełna niewymuszonego humoru i ironicznego brytyjskiego dowcipu z bohaterami, których nie sposób nie polubić. Ta pogodna i optymistyczna książka zebrała entuzjastyczne recenzje. Zapowiedziano kolejną część przygód członków Czwartkowego Klubu Zbrodni, a sam autor potwierdził, że trwają rozmowy w sprawie telewizyjnej adaptacji.


Tytuł: Morderców tropimy w czwartki

Autor: Richard Osman

Wydawnictwo: Muza S.A.

Seria autorska: Czwartkowy Klub Zbrodni

Data wydania: 14 października 2020

Tytuł oryginału: The Thursday Murder Club

Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata

Premiera: 2020

Wydanie: 1

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Liczba stron: 448

Format: 13.0 x 20.5 cm

ISBN: 978-83-287-1453-3


KUP TERAZ


RICHARD OSMAN NA TWITTERZE
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Pingwiny – nieco niezdarne, kołyszące się z boku na bok ptaki na krótkich nóżkach. Rozczulają i wywołują uśmiech swoją nieporadnością. Łączą się w pary na całe życie i wspólnie chronią członków stada przed zimnem. Są ciekawskie i odważne. Podobnie jak ludzie mają łaskotki i potrafią się między sobą komunikować, będąc przy tym niezłymi gadułami. Czym jeszcze zaskoczą nas te urocze nieloty? Dowiecie się z książki „Między nami pingwinami” Noaha Stryckera... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO MUZA S.A. NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO MUZA S.A. NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00 www.muza.com.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #richardosman #mordercowtropimywczwartki #thethursdaymurderclub #czwartkowyklubzbrodni #wydawnictwomuza #muza #literaturaangielska #kryminal #komediakryminalna #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #powiescZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com

vuco@halo.radio +48 698 800 944