top of page
Szukaj

MIASTO Z MGŁY - Carlos Ruiz Zafon

10 książek - tyle pozostało nam ich po Carlosie Ruizie Zafonie, i Miasto z mgły jest tą dziesiątą, ostatnią. Nawiązuje ona do słynnej serii autorskiej Cmentarz Zapomnianych Książek, którą Zafon rozpoczął od monumentalnego Cienia wiatru. Autor odszedł, ale pamięć po nim pozostanie, przede wszystkim dzięki wspaniałej literaturze, dzięki nagłemu pojawieniu się w świadomości polskiego czytelnika szesnaście lat temu, kiedy to za sprawą właśnie Cienia wiatru wybuchła istna zafonomania. Pośmiertne Miasto z mgły kończy cykl Cmentarza Zapomnianych Książek i kończy na zawsze dorobek literacki katalońskiego pisarza. Być może właśnie ten tytuł skłoni do poznania całego cyklu tych czytelników, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać. Czy warto? Bezapelacyjnie!


Czym jest Miasto z mgły? Leszek Bugajski napisał, że jest on poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ma oczywiście rację, ale czy każda kolejna po Cieniu wiatru nie była jego poszerzeniem? Jedenaście opowiadań, które składają się na tę książkę to absolutny majstersztyk literacki, ale bez poprzednich książek trudno czytelnikowi będzie zrozumieć ich złożoność, magię i tajemniczość. Oczywiście można ją przeczytać niezależnie od poprzednich, ale osobiście polecam zacząć od początku. Nie będę ukrywał, że wchłonąłem tę książkę na jednym wdechu, za pierwszym podejściem i z pewnością miało na to wpływ moje zauroczenie Autorem, ale odniosłem wrażenie, że nie były to zaplanowane opowiadania, a raczej konspekt (zbiór konspektów?) na kolejną powieść tego sławetnego cyklu. Dobrze się stało, że praca Zafona nie poszła na marne i została wydana, choć pewnie nie tak to sobie Zafon wyobrażał. Krążyły pogłoski, jakoby z materiałów, które po sobie zostawił, miała powstać powieść napisana przez innego pisarza, którego miał wybrać wydawca wraz z rodziną Autora. Coś na wzór spuścizny po Stiegu Larssonie. Kamień spadł mi z serca, że do tego nie doszło. Wydawca opracował pozostawiony materiał rękami swoich redaktorów i wydał w formie opowiadań. I za to ogromny szacun.


Zazdroszczę i zawsze będę zazdrościć owej niezwykłej umiejętności zapominania, którą obdarzeni są niektórzy szczęśliwcy. Dla nich przeszłość jest jak sezonowe ubranie albo jak stare buty, które wystarczy schować gdzieś głęboko w szafie i uznać, że już się nie nadają do jakichkolwiek wycieczek w przeszłość.

Nie wiem, jak wyglądałaby literatura światowa bez Cmentarza Zapomnianych Książek. Nie wyobrażam sobie, aby świat nigdy nie poznał Daniela Sempere, Juliana Caraxa, Fermina i całej reszty fantastycznych, nietuzinkowych postaci, które Zafon dopracował do perfekcji. Miasto z mgły to ostatnia odsłona miniserialu, którego głównym bohaterem była Barcelona. Mimo iż podzielona na 11 mocno różnych opowiadań, to jednak wciąż spójna, równie magiczna i stanowiąca niejako ostatnie spotkanie z bohaterami cyklu. Piękny język, tajemniczość, zaskoczenie - krótka forma na najwyższym poziomie. Pojawiają się również postaci, które miały ogromny wpływ na życie autora i jest też piękny powrót do Księcia Parnasu. Wciąż nic się nie zmienia; wciąż ten sam, wspaniały Zafon, szkoda tylko, że po raz ostatni.

Będziemy tęsknić za tym milion razy powtarzanym pytaniem: "Kiedy nowy Zafon?". Kto wie, może jeszcze coś tam w swoim biurku zostawił...

Miasto z mgły to publikacja, którą zapewne chciałoby się pochwalić każde wydawnictwo, to ostatni rozdział cyklu, o jakim marzy każdy pisarz i wreszcie jest to kolejna książka, o jakich marzą czytelnicy na całym świecie - książki, od których nie można się oderwać, które pochłaniają bez reszty i o których mówi się przez całe życie, do których wraca się raz na jakiś czas i odkrywa to, co niezauważenie umknęło poprzednim razem. Mistrzu, dziękujemy.


Życie sprawiło, jak sprawia zazwyczaj, kiedy tylko nadarza się sposobność, że zacność pana doktora została mu odpłacona żółcią i podłością.

Ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona


Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce.

Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki.

Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała.

Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku zachwyca się parą i światłem - materią, z której powinny być zrobione miasta...


""Miasto z mgły", ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?

W każdym z opowiadań jest charakterystyczna atmosfera jego najbardziej znanych utworów – delikatny smutek, dystans i zaduma, są nawiązania wprost do cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, jest też ukłon w stronę jednego z mistrzów Zafona – Miguela de Cervantesa. Wszystko pełne pisarskiej magii typowej dla autora, który sprawił, że jak nigdy wcześniej potrafiliśmy marzyć."

- Leszek Bugajski | Krytyk literacki -


"Zafon jak nikt inny kusi nas znakomitym rytmem swojej prozy, pełnej magii i motywów fantastycznych".

- The Guardian -


"I znów jego język jest bogaty i piękny , trudno wyzwolić się spod jego czaru".

- Die Welt -


Był taki czas, że gazowe latarnie rozświetlały o zmierzchu barcelońskie ulice...

CARLOS RUIZ ZAFON

(Barcelona 1964 - Los Angeles 2020)

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy naszych czasów i najczęściej czytanym autorem hiszpańskim. Jego utwory przetłumaczono na czterdzieści pięć języków. Debiutował w 1993 roku powieścią Książę Mgły. Po nim ukazały się: Pałac Północy, Światła września i Marina. W 2001 roku wydał Cień wiatru, pierwszą powieść z sagi o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Kolejne jej części to: Gra Anioła, Więzień Nieba i Labirynt duchów. Stworzył w nich literacki wszechświat, który stał się jednym z fenomenów współczesnej literatury na pięciu kontynentach. Miasto z mgły, zbiór jedenastu opowiadań po raz pierwszy zebranych w jednym tomie, zamyka jego pisarski dorobek.Tytuł: Miasto z mgły

Autor: Carlos Ruiz Zafón

Wydawnictwo: Muza S.A.

Seria autorska: Cmentarz Zapomnianych Książek

Data wydania: 5 maja 2021

Tytuł oryginalny: La Ciudad de Vapor

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko & Carlos Marrodán Casas

Premiera: 2020 r.

Wydanie: I

Liczba stron: 224

Oprawa: miękka

Format: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-287-1679-7PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OPRAWA TWARDA


E-BOOK


CARLOS RUIZ ZAFÓN W WYDAWNICTWIE MUZA S.A.


OFICJALNA STRONA AUTORA


FACEBOOK: @CarlosRuizZafonPL oraz @carlosruizzafonoficial


TWITTER: @zafonoficial


INSTAGRAM: @zafonoficialPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Z załogi, która wyruszyła na straceńczą misję ostatniej szansy, przeżył jedynie Ryland Grace. Teraz od niego zależy, czy ludzkość przetrwa. Tylko że on na razie nie ma o tym pojęcia. Z początku nawet nie pamięta, kim jest, więc skąd ma wiedzieć, czego się podjął i jak ma tego dokonać? Na razie wie tylko tyle, że przez bardzo długi czas był pogrążony w śpiączce. A po przebudzeniu znalazł się niewyobrażalnie daleko od domu. Całkiem sam, jeśli nie liczyć ciał zmarłych towarzyszy. Czas płynie nieubłaganie, a oddalony o lata świetlne od innych ludzi Grace jest zdany wyłącznie na siebie. Ale czy na pewno? WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO MUZA S.A. NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO MUZA S.A. NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.muza.com.pl www.hultajliteracki.pl
#carlosruizzafon #miastozmgly #cmentarzzapomnianychksiazek #opowiadania #krotkaforma #wydawnictwomuzasa #wydawnictwomuza #muzasa #muza #hultajliteracki #barcelona #ostatniaksiazkaZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page