top of page
Szukaj

MIŁOŚĆ '44 - Agnieszka Cubała

Od tygodnia trwa Powstanie Warszawskie... przeciąga się, choć miało trwać trzy do czterech dni. Nikt nie wie, jak długo jeszcze potrwa. Większość z powstańców to ludzie młodzi, mężczyźni, kobiety... kochający nie tylko wolność, ale też siebie nawzajem. Miłość w czasch apokalipsy ma nieco inną wartość - każda godzina może być tą ostatnią, dlatego kochać należy w pełni, bez ceregieli i bez zbędnych pytań.


44 fascynujące historie miłosne z płonącej Warszawy. Wszystkie jednak prawdziwe - jakkolwiek się zaczęły i skończyły, bez względu na to, czy trwały kilka dni, zostały przerwane przez niemiecką kulę, czy przetrwały wojnę i okupację sowiecką - wszystkie wydarzyły się naprawdę i każda z nich była wyjątkowa.

Agnieszka Cubała ukazuje kolejną (już nawet nie drugą czy trzecią) stronę Powstania Warszawskiego, stronę ludzką, przyziemną; stronę owładniętą przez serce, miłość i tęsknotę za bliskością. Dotychczas uważano, że powstanie warszawskie to tylko krew, śmierć i pożoga, ale powstańcy budowali poważne relacje, z których duża część przetrwała zarówno ostatnie (najkrwawsze dla Warszawy) miesiące wojny, powojenne prześladowania komunistów, jak i kolejne dekady sowieckiej okupacji. Miłość wśród zgliszczy i płomieni, wobec hasającej po mieście kostuchy i niepewnej przyszłości, to miłość z piętnem pośpiechu, brawury, a nawet odrobiny łotrostwa. Próba zachowania pozorów normalności w chwili, kiedy nic nie było normalne.


Nie martw się. Spotkamy się znowu po drugiej stronie tęczy - powiedział z uśmiechem Leszek w ostatnich chwilach swego życia do swojej ukochanej żony. Kiedy odszedł, świat "Atki" się zawalił. Nie potrafiła funkcjonować bez męża.

Agnieszka Cubała mogła wybrać każdą historię miłości z wielu prześwietlonych, i każda byłaby wyjątkowa. Już chociażby z tego względu, że każda z nich osnuta była dymem wojennej pożogi. Te, które wybrała, są wzruszające i pełne emocji, ale też zaskakują w wielu momentach i zmuszają do deliberacji.

Piękne historie (każda miłość jest piękna, nawet ta nietrafiona) ukazane zostały w świetle najróżniejszych wydarzeń, wszystkich związanych z Powstaniem Warszawskim. W ciągu tych 63 dni życie pędziło jak szalone i wszystko wokół zmieniało się z prędkością światła. Przyjaciel był - przyjaciela nie ma; rozkazy zmieniające plany; niespodziewane zwroty akcji, śmierć ukochanej/ukochanego; atak, ucieczka - powrót, atak i znów ucieczka. Wariactwo, aż trudno uwierzyć w to wszystko, a jednak pośród tego całego chaosu ludzie znajdowali czas, chęć i potrzebę okazywania sobie miłości, zakochiwania się w sobie, a nawet cielesnych uniesień, które mogły być ostatnią przyjemną rzeczą w ich jakże młodym i trudnym życiu. Życiu, które jeszcze na dobre się nie zaczęło, a w każdej chwili mogło się zakończyć.


Po przejściu kanałami do Śródmieścia i skierowaniu oddziału na Czerniaków "Jeremi" został ciężko ranny. "Nina" nie odstępowała noszy męża ani na chwilę, również wówczas, gdy Niemcy opanowali już dzielnicę. Dwudziestego trzeciego września oboje dostali się do niewoli w okolicach placówki przy ulicy Wilanowskiej 1. Ponura kolumna ludzi ruszyła w stronę alei Szucha. Nosze z "Jeremim" nieśli dwaj przygodni mężczyźni. Jasia szła obok. Nie była w stanie im pomóc - sama czuła się nie najlepiej. Była wyjątkowo słaba. Ledwo przetrwała marsz w ponurej kolumnie. Tam nastąpiła segregacja rannych. Lewa strona oznaczała śmierć, prawa - życie.

44 PRAWDZIWE HISTORIE POWSTAŃCZEJ MIŁOŚCIWzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o gorących porywach serca, seksie, który w najstraszniejszych chwilach stawał się namiastką bliskości, a czasem ostatnią przyjemnością w życiu, i o miłości dojrzałej, która przetrwa wszystko. Miłości będącej świadectwem tego, jak bardzo potrzebujemy bliskości drugiego człowieka i siły, jaką daje świadomość, że mamy do kogo wracać i na kogo czekać. Wśród bohaterów książki odnajdziemy zwykłych warszawiaków, a także poetów, artystów, a nawet warszawską prostytutkę. Wszystkich ich łączy powstańcza miłość - miłość młodych ludzi, którzy nie wiedząc, czy dożyją jutra, ze wszystkich sił próbowali przeżyć jak najpiękniej każdą ofiarowaną im chwilę. Miłość, w której każdy może odnaleźć odzwierciedlenie własnych przeżyć.


AGNIESZKA CUBAŁA

Pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego. Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa Powstanie '44. Wydała publikacje: Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy, Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia, Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim. Za popularyzację tematu otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.


TYTUŁ: Miłość '44

AUTOR: Agnieszka Cubała

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

PREMIERA: 16.07.2019

PROJEKT OKŁADKI: Paweł Panczakiewicz

LICZBA STRON: 464

FORMAT: 140 x 216 mm

OPRAWA: twarda

ISBN: 978-83-8169-119-2


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: ...bo miłość jest najlepszym co spotyka człowieka, bez względu na okoliczności. A Agnieszka Cubała opisała to tak dobrze, że lepiej się nie da.


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


AGNIESZKA CUBAŁA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Życie codzienne w Trzeciej Rzeszy poznajemy oczami przyjezdnych turystów, pisarzy, studentów, biznesmenów, dyplomatów, sportowców, działaczy komunistycznych, celebrytów, naukowców, dziennikarzy, a także tureckiego sułtana i indyjskiego maharadży. To z ich relacji - często opublikowanych po raz pierwszy - brytyjska historyczka Julia Boyd tka obraz życia codziennego w Niemczech po roku 1918. Pokazuje, jak rodził się tam faszyzm, i zastanawia się, jak to możliwe, że miliony ludzi dały mu się uwieść, a przyjezdni tak długo przymykali oczy na to, co działo się w kraju, który "podbijał ich serca...


#miłość44 #agnieszkacubała #prószyński #historiemiłosne #powstaniewarszawskie #IIWW #warszawa #hultajliteracki #recenzja #książka

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page