top of page
Szukaj

MENGELE - David G. Marwell

Myślałem, że wiem o tym człowieku wystarczająco dużo, aby jego historię uznać za zamkniętą. Przeczytałem o nim tak wiele książek i tak wielką ilość artykułów prasowych na jego temat, że mogłem z całą pewnością uznać, że nic mnie już nie zaskoczy. Tym bardziej że autorzy i dziennikarze, którzy się pochylali nad tym człowiekiem i jego losami sprawiali wrażenie oblatanych w temacie, jak mało kto, a ich praca była skrojona tak, że trudno było jej cokolwiek zarzucić. Aż tu nagle pojawia się David G. Marwell i serwuje mi zupełnie nową historię na temat tego samego człowieka - Josepha Mengele, Anioła Śmierci z Auschwitz, a ja rozdziawiam japę i zastanawiam się z każdą stroną, czym jeszcze Autor mnie zaskoczy.


Co ciekawe, okazuje się, że Autor ani sam tego nie wymyślił, ani sam też nie badał sprawy dogłębnie tak bardzo, aby natrafić no nowe, nieznane fakty. Posiłkował się innymi książkami, dokumentami i aktami sprawy, jaką doktorowi Mengele wytoczył izraelski Rząd i przeprowadził kilka rozmów. Fakt - znaczna część dokumentów, z których korzystał Marwell przy pisaniu tej książki nie była nigdy tłumaczona na język angielski, o polskim już nie wspominając. A zatem pojawiła się książka, która rzuca nowe światło zarówno na samego Mengele, jak i na sprawę jego rzekomej śmierci. Z tej książki dowiemy się (przypomnimy sobie) nie tylko o tym, kim był Joseph Mengele, czym zasłynął i jak wielką (zasłużenie) świat czuje do niego odrazę, ale też Autor przybliża nam obraz jego życia, pracy, lat triumfu i chwili upadku oraz niefortunnego zwolnienia z obozu jenieckiego, ucieczki do Ameryki Południowej i brawurowego unikania schwytania. Ale też stara się naświetlić sprawę jego rzekomej śmierci, którą przez lata wszyscy brali za pewnik...


Dov Shilansky, dawny spiker Knesetu i członek Likudu, oświadczył, że jest "absolutnie przekonany, iż ciało ekshumowane z tamtego grobu nie należy do Mengelego".

Napakowana wiedzą książka, która nie nudzi. Skonstruowana została tak, aby trzymać czytelnika w napięciu i ciekawości przez każdą kolejną stronę aż do samego końca. Autor dokonuje wspaniałej analizy i przytacza niesamowite fakty, a wszystko to miesza z historią, którą większość z nas zna w stopniu bardzo dobrym, dobrym lub chociaż dostatecznie dobrym, aby wiadomo było, o kim mowa. Mnóstwo zaskakujących informacji, bardzo dobrze spiętych w jedną całość i co ważne, książka wydaje się przetłumaczona w sposób profesjonalnie elegancki. Uwielbiam książki, którym nie mam nic do zarzucenia. Mogę wtedy o nich pisać, że są świetne, wyjątkowe i wciągające, bo nie ma dla mnie nic gorszego, jak przekonywanie czytelników, że książka jest do bani. Nie, ta nie jest do bani. Ta jest naprawdę świetną lekturą. I prawdę mówiąc, nie sądziłem, że jeszcze kiedyś wrócę do historii Josepha Mengele, odkrywając w niej tyle ciekawych i do tej pory nieznanych mi faktów.

Autor to kompetentny człowiek, który nie tylko korzystał z tego, co było pod ręką, ale wiele podróżował, aby spotkać się z ludźmi, których mógł podpytać o rzeczy, które nigdy wcześniej w książkach się nie pojawiały. Research bardzo wzorowy, tak samo zresztą, jak i styl - autor nie drepcze środkiem drogi, ale idzie po krawędzi, a ta bywa zdradliwa - Chodzi, drodzy Państwo, o to, że część z tego, co zawiera ta książka, może zostać uznane za teorie spiskowe lub wymysły autora, często kontrowersyjne, jednak na szczęście David G. Marwell potrafi udowodnić każde swoje słowo, każde swoje zdanie, a przy okazji staje się niejako jednym z bohaterów tej historii. Fantastyczna konstrukcja i wspaniały język! A co zaskakujące, ta książka to debiut autora, za co naprawdę chylę czoła, bo jak to się mówi - Autor wykonał kawał dobrej roboty.


Gdy Mengele był zaabsorbowany chorobą żony, jego współpracownik doktor Heinz Thilo dokonywał selekcji w barakach dla bliźniaków w obozie BIIf, w którym mieszkali bliźniacy płci męskiej.

Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele – znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej – przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił.

Josef Mengele, jeden z największych zbrodniarzy wszechczasów, w międzynarodowej świadomości stał się symbolem zarówno zła nazizmu, jak i porażki wymiaru sprawiedliwości w powojennym świecie. Historyk David G. Marwell, bazując na nowych informacjach oraz źródłach, przeanalizował życie Mengele, od studiów do kariery naukowca. Opisał jego służbę w wojsku, jak również w obozie w Auschwitz, gdzie jego „selekcja” decydowała o życiu lub śmierci niezliczonej liczby niewinnych ludzi, a eksperymenty doprowadziły do traumy i śmierci kolejnych. Poznajemy także jego powojenne losy w Niemczech oraz Południowej Ameryce.

Autor opisuje też międzynarodowe poszukiwania Mengele z 1985 roku, które doprowadziły do miejsca na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii. Śledztwo wykazało, że w odnalezionym grobie leży ciało Mengele, jednak ten fakt nie przekonał ludzi, którym najbardziej zależało na jego śmierci. Kim był ten człowiek? Dlaczego nie dosięgnęła go sprawiedliwość?

Na te pytania odpowiada David G. Marwell.


„Niewiarygodna, otrzeźwiająca i bardzo szczegółowa”. - David Margolick | Wall Street Journal -


„Tę książkę mógł napisać tylko David Marwell, który przez połowę swojego życia ścigał Josefa Mengele. Marwell stworzył znacznie więcej niż sam portret tego człowieka –opisał bowiem szczegółowo jego wielokrotne ucieczki, liczne tożsamości, różne role, w które się wcielał, a także trwające trzydzieści cztery lata poszukiwania, intrygi polityczne oraz rozgrywki pomiędzy państwami, „łowcami nazistów” i służbami wywiadowczymi, które koniec końców znalazły grób Mengele. To fascynująca i niezwykle ważna opowieść”. - Michael Berenbaum | były dyrektor Instytutu Badań nad Holokaustem przy Amerykańskim Muzeum Pamięci o Holokauście -


„Ta błyskotliwie napisana książka jest po części biografią, po części zbiorem wspomnień, a przede wszystkim wybitnym osiągnięciem ukazującym nam człowieka ukrytego za fasadą mitów i pozwalającym zrozumieć jego ofiary, które miały wystarczająco dużo problemów, by odciąć się od swojej koszmarnej przeszłości”. - Richard Breitman | autor książki The Berlin Mission, emerytowany profesor American University -


„Niezmiernie wiarygodny głos w sprawie Mengele. Ta biografia prezentuje frapujący obraz zbrodniarza, potwora, symbolu nazistowskich prób przemodelowania świata. Powinien przeczytać ją każdy, kto chce zrozumieć istotę nienawiści będącej jądrem nazizmu”. - Abraham F. Foxman | dyrektor Centrum Badań nad Antysemityzmem przy Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego i emerytowany dyrektor Ligi Antydefamacyjnej -


"Choć o Mengele powstało mnóstwo książek, jestem skłonny powiedzieć bez zająknięcia, że ta, od Davida G. Marwella, jest najlepsza."

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -


Zbliżając się samochodem do gospodarstwa, zespół Mosadu zauważył grupę mężczyzn, z których jeden wyglądał dokładnie jak Mengele. Agent Avi Malkin ponoć krzyknął przez rado w jidysz: "To on! Znaleźliśmy gnojka!". Depesza przesłana do siedziby Mosadu w Izraelu brzmiała mniej optymistycznie: "Zvi dostrzegł na farmie Gerharda mężczyznę, który sylwetką, wzrostem, wiekiem i odzieżą pasuje do Mengelego". Centrala natychmiast odpowiedziała, że należy wstrzymać się z wszelkimi działaniami w tym rejonie do czasu zebrania dalszych danych oraz czekać na wyraźny rozkaz.

DAVID G. MARWELL

(ur. 1951) Amerykański historyk i były dyrektor Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku. Marwell uzyskał tytuł licencjata na Brandeis University i doktorat we współczesnej historii Europy z Uniwersytetu Binghamton. Przed podjęciem pracy w U.S. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie (1997-2000) Marwell był dyrektorem Berlińskiego Centrum Dokumentów w latach 1988-1994, a następnie dyrektorem wykonawczym Assassination Records Review Board. Pełnił również funkcję Szefa Badań Śledczych w Urzędzie Dochodzeń Specjalnych Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Na tym stanowisku Marwell był odpowiedzialny za prowadzenie historycznych i kryminalistycznych badań wspierających ściganie przez Departament Sprawiedliwości nazistowskich zbrodniarzy wojennych, w tym Klausa Barbie i Josefa Mengele. Służył również jako biegły sądowy i konsultant rządów Kanady i Australii w kilku sprawach dotyczących zbrodni wojennych oraz był członkiem Międzyagencyjnej Grupy Roboczej ds. Nazistowskich Dokumentów Karnych z czasów wojny. Marwell jest również prezesem Leo Baeck Institute New York z odziałem w Berlinie oraz członkiem zarządu FASPE (Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics). Książka Marwella, MENGELE: Unmasking the "Angel of Death" o Josefie Mengele została opublikowana w styczniu 2020 roku i jest jego literackim debiutem.


Tytuł: Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany.

Autor: David G. Marwell

Wydawnictwo: Bez Fikcji

Data wydania: 13 maja 2020

Tytuł oryginalny: MENGELE: Unmasking the "Angel of Death"

Tłumaczenie: Mateusz Grzywa

Liczba stron: 454

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8178-309-5


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORA


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Gabriela Setla; Gypsy Girl Recenzuje; Kulturantki.pl; Miserable; Panda z Książką; Subiektywnie o książkach.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Trzy lata temu jeden z najlepszych epidemiologów na świecie przewidział pandemię koronawirusa. Co więcej, powiedział, jak jej uniknąć i jak się na nią przygotować. Jednak nikt nie chciał go słuchać. Jak mówią twórcy tej książki – nie chcieli mieć racji, ale niestety ją mieli. Analizując poprzednie epidemie, które już miały miejsce na świecie, udało im się przewidzieć tę, z którą zmagamy się obecnie, a nawet źródło jej wybuchu. I to trzy lata przed tym, jak koronawirus ogarnął świat. To dużo czasu, abyśmy mogli się przygotować. Te wszystkie epidemie mają ze sobą wiele wspólnego... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO BEZ FIKCJI NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO BEZ FIKCJI NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwoniezwykle.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#davidgmarwell #mengele #aniolsmierci #auschwitz #josephmengele #wydawnictwobezfikcji #wydawnictwoniezwykle #hultajliteracki #literaturafaktu #literaturahistoryczna #biografia #historia #bezfickji #niezwykle #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #IIWS


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page