top of page
Szukaj

MARTIN SCORSESE. ROZMOWY - Richard Schickel.

Lubisz filmy? To z pewnością wiesz kim jest Martin Scorsese i co zrobił dla światowego kina. Ale czy wiesz co sądzi o swoich filmach, sztuce reżyserowania, paranoi i futbolu amerykańskim? A jak wyglądało dzieciństwo jednego z najsłynniejszych reżyserów w historii kinematografii światowej, co wie o mafii i jakie były początki jego niebywałej kariery filmowej? Wszystkiego dowiecie się z rozmów Martina Scorsese z Richardem Schickelem.

Od zawsze byliśmy zdania, że najgorszą i najnudniejszą formą pisania książek jest "wywiad rzeka". Rozmowy autora z bohaterem książki nigdy do nas nie przemawiały. Aż do teraz! Richard Schickel udowodnił nam tą książką, że byliśmy w błędzie. Ale dzięki temu już wiemy, gdzie leżał problem. Motorem napędowym musi być sam autor. Jeśli nie ma pasji, wiedzy i nie pociągnie rozmówcy za język, książka będzie byle jaka. I my do tej pory na takie właśnie wpadaliśmy, stąd nasza niechęć do tej formy literackiej. Dzięki Schickelowi odkryliśmy ją na nowo i z chęcią sięgniemy po kolejne tego typu książki, bo człowiek lubi przecież rozmawiać, lubi słuchać ciekawych rozmów. A kiedy na przeciw siebie siadają wybitny znawca kinematografii oraz wirtuoz reżyserii, to rozmowa musi się kleić i być ciekawa. Choć określenie "ciekawa" w tym przypadku, ma identyczny wydźwięk, jakby o filmie Chłopcy z ferajny powiedzieć "może być".


Kiedy policja zlikwidowała wreszcie mafię sycylijską na początku lat 90., aresztowali jakiegoś faceta - zapomniałem jego nazwiska, ale był tam drugi po Bogu. Włoski reporter spytał go, czy jakiś film mówił prawdę o jego świecie. A on wskazał na Chłopców z ferajny...

Bardzo trudno jest się oderwać od tej książki, chce się więcej i więcej, a obaj panowie odkrywają przed czytelnikiem smaczki i tajemnice produkcji najważniejszych filmów Scorsese. Ale mówią też o dzieciństwie, aktorach, Nowym Jorku, słynnych filmach Hollywoodu, kinematografii europejskiej, mafii, pieniądzach, ludziach oraz brudnych i niebezpiecznych ulicach. Prócz w/w, poruszają naprawdę wiele tematów, które na pierwszy rzut oka (ucha) mogłyby się wydawać błahe, lecz po przeczytaniu Rozmów zmienicie zdanie. Po tej książce czujemy się, jakby Martin Scorsese był naszym kumplem od wielu, wielu lat. Jak byśmy znali go od zarania dziejów.

Znów trafiła nam się książka nieodkładalna. Ale tu trzeba przyznać, że Richard Schickel jest Mistrzem w swoim fachu. A gdzie Mistrzów dwóch, tam książka wybitna.


OBOWIĄZKOWA LEKTURA NIE TYLKO DLA FANÓW REŻYSERA,

ALE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY PASJONUJĄ SIĘ FILMEM


Kim jest człowiek, który nakręcił, miedzy innymi: Taksówkarza, Wściekłego Byka, Kasyno, Chłopców z ferajny, Ostatnie kuszenie Chrystusa, Przylądek strachu, Infiltrację, Wyspę tajemnic, Gangi Nowego Jorku, Aviator, Zakazane Imperium, Ulice nędzy, Hugo i jego wynalazek, Wilka z Wall Street, wyprodukował najbardziej rock'and'rollowy z seriali, czyli Vinyl, a ostatnio wyreżyserował Milczenie?


W rozmowie przyjaciół - reżysera Martina Scorsese i krytyka filmowego Richarda Schickela powstaje powieść o chłopcu z mafijnej dzielnicy Nowego Jorku, Little Italy, który sięgnął międzynarodowej sławy dzięki miłości do kina. Słynny reżyser ze szczegółami opowiada o początkach swojej kariery, o swoich mentorach i inspiracjach, o zmaganiach z ograniczeniami wynikającymi z jego pochodzenia, o relacji z ojcem i walce z nałogiem. Opisuje pracę nad kolejnymi filmami, od studenckich etiud aż do planów dotyczących jego najnowszego filmu, Milczenia. Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku, a w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku. Autor książki zmarł sześć lat później, w wieku 84 lat.


W kontaktach towarzyskich De Niro jest zazwyczaj bardzo cichy. Kiedy się z nim spotykasz, wszystko zależy od otoczenia. W niektórych przypadkach, po kilku godzinach otwiera się i coś mówi. Byłem świadkiem, jak na pewnych spotkaniach był bardzo elokwentny, zdecydowanie broniąc jakichś teorii, albo ludzi. Nie jak jakiś awanturnik, ale w bardzo dobitny i łagodny sposób: wiesz, taki ma charakter, taki jest, taką ma naturę. Często, kiedy się spotykamy, potrzeba trzech kwadransów, by przejść do sedna sprawy [śmiech]. Zazwyczaj umawia się ze mną na lunch, który trwa trzy godziny.

RICHARD SCHICKEL

Krytyk filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, historyk kina. Napisał ponad trzydzieści książek o filmie, między innymi: Clint Eastwood: A biography, The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney, Steven Spielberg: A Retrospective. Był producentem i reżyserem trzydziestu filmów dokumentalnych, m. in.: Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin, Woody Allen: A Life in Film. Uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi nagrodą British Film Institute Book Prize, oraz Maurice Bessy Prize.

MARTIN SCORSESE

Amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor i producent filmowy. Laureat Oscara za reżyserię filmu Infiltracja (2007). Doktor honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.


"Nie umiem wytłumaczyć, jak wielki wpływ miało Wasze kino - panowie Wajda, Polański, Skolimowski, cała grupa tego czasu - na moją twórczość filmową. I ma do dziś, bo gdy robię film zazwyczaj łapię się na tym, że pokazuję aktorom czy operatorom właśnie polskie filmy."

- Martin Scorsese -


TYTUŁ: Martin Scorsese. Rozmowy

TYTUŁ ORYGINALNY: Conversations with Scorsese

AUTOR: Richard Schickel

WYDAWNICTWO: Axis Mundi

DATA WYDANIA: 8 lutego 2017

TŁUMACZENIE: Marta Szelichowska

OPRAWA: miękka z obwolutą

LICZBA STRON: 503

FORMAT: 155 x 225 mm

ISBN: 978-83-64980-44-2


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


MARTIN SCORSESE

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWCY:#wydawnictwoaxismundi #martinscorsese #richardschickel #rozmowy #recenzja #hultajliteracki #kino #film #reżyser

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie