top of page
Szukaj

MARS - Rafał Kosik

Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w nowym, zaskakującym świetle historię Czerwonej Planety. Mars Rafała Kosika to thriller polityczny poruszający wciąż aktualne tematy i trzymająca w napięciu powieść science fiction o niezmienności natury człowieka. To także romans i nastrojowa opowieść o losach ludzi, którzy opuścili Ziemię, ale zamiast nowego, lepszego życia znaleźli gorące i duszne czerwone piekło. Mars to kawał znakomitej rozrywki – trudno się oderwać od tajemnic, spisków i sieci intryg oplatających bohaterów niczym rdzawy marsjański pył.

Jeśli Marsjanin Andy'ego Weira zasługiwał na ekranizację, że Mars Rafała Kosika zasługuje na nią tym bardziej. Pech Kosika polega jednak na tym, że żyje w kraju, który nie ma takich możliwości kinematograficznych, jakie ma Hollywood, a ekranizacja polskiej książki w Fabryce Snów to marzenie ściętej głowy i chyba łatwiej byłoby Polakom skolonizować Marsa, niż zachęcić amerykańskich producentów do realizacji filmowej wersji polskiej książki (chociaż w dobie Netflixa wszystko jest możliwe). A nie jest to przecież byle jaka powieść, bo bez żadnych kompleksów Kosik może mówić, że jego debiutancka książka nosi znamiona literatury światowej. Tak się akurat składa, że Polacy mają bardzo mocną reprezentację w tym jakże ważnym na owe czasy gatunku literackim (nie ma potrzeby przywoływać nieżyjących już mistrzów polskiej sceny science fiction, skoro obecni radzą sobą wyśmienicie), a jest ich całkiem sporo na naszym rynku.


Allen zamknął oczy i zaciągnął się rzadkim, ciepłym powietrzem pachnącym przegrzanym metalem kadłuba. Przypomniał sobie historię pierwszych ludzi na Marsie. Kobieta i mężczyzna przylecieli tu, by zatknąć gwiaździsty sztandar i flagę zjednoczonej Europy. Nie chcieli potem zdradzić, którą flagę wbili najpierw.

Wznowienie Marsa może nieco zaskakiwać, bo przecież wiemy, w którym kierunku podąża ostatnimi laty Rafał Kosik (jakby zapomniał o dorosłych czytelnikach), a jednak sprawia nam to ogromną przyjemność, tym bardziej, że przecieki mówią o tym, iż w kolejce do wznowienia czekają pozostałe powieści tego autora, a więc zapowiada się wspaniała kolekcja "kostkowej fantastyki" w nowym wydaniu. Czyżby chciał się przypomnieć czytelnikom, bo planuje wydać coś zupełnie nowego? No, bylibyśmy przeszczęśliwi, gdyby Rafał Kosik wrócił do swoich początków, tym bardziej że polskie science fiction, jakby nieco przyhamowało (choć wciąż jest na bardzo wysokim poziomie), a kto, jak nie Kosik może zasadzić jej siarczystego kopa na ponowny rozpęd? Liczba zdobytych nagród oraz ich jakość zobowiązuje.


Zaskakująca historia Czerwonej Planety


Kiedy czytałem Marsa po raz pierwszy, a było to jeszcze wtedy, kiedy pewna pani Premier rzucała w dinozaury kamieniami, odebrałem tę powieść zupełni inaczej, niż teraz. Od tamtych zamierzchłych czasów sporo wody upłynęło i człowiek ma już za sobą znacznie większe doświadczenie w tego typu literaturze. Dzisiaj wydaje mi się, że ta książka ma w sobie coś dziwnego, coś, czego nie potrafię wytłumaczyć, ale coś, co bardzo mnie pociąga. Być może jest to ta mnogość literackich kategorii, które można Marsowi przypisać, bo Kosik na równi potraktował kryminał, political fiction, romans, obyczaj i fantastykę, i wszystkie wątki są tu na równym poziomie, a mimo to autor zdołał zachować spójność i napięcie. Może właśnie to czyni go tak dobrym pisarzem, bo filmowe podejście do fabuły książki to rzadkość wśród pisarzy. I nie dlatego, że cała reszta jest od Kosika gorsza, ale dlatego, że literatura rządzi się swoimi prawami i niejeden pisarz, chcąc zachować równą miarę między gatunkami, rozbija swoją powieść na kilka tomów, co powoduje, że z każdą kolejną częścią jest coraz mniej do napisania i zapełnia się je bzdetami. Kosik potrafi wykreować mnogość postaci, wątków i szczegółów, kompresując przy tym powieść tak, aby nie traciła przy tym na koherentności. Tak potrafił pisać tylko Zajdel i może jeszcze dwóch, trzech innych. Czyni to zatem z Kosika jednego z Mistrzów, których należy doceniać i szanować.


Tu nie chodzi o mniejszy lub większy komfort życia. Tu chodzi o przetrwanie trzech miliardów ludzi na tej planecie!

Fabuła Marsa jest o tyle ciekawa, że mogłaby się wydarzyć na każdej innej planecie, a już w szczególności na Ziemi, co dobitnie ukazuje (wszyscy o tym od dawna wiemy), jakimi potworami potrafią być ludzie. Nasza wrodzona zdolność do autodestrukcji ciągnie się za nami jak smród po gaciach po całym świecie, a nawet dużej części kosmosu i nie ma chyba ani jednego człowieka na Ziemi, który uwierzyłby w to, że możemy żyć inaczej, zgodnie z naturą, z szacunkiem dla planety, którą zamieszkujemy (czy moglibyśmy zamieszkiwać). Nie wiem, czy było to u autora zamierzone, ale Mars dobitnie nam przypomina, jakim szkodnikiem jest homo sapiens, który z racji posiadania niezwykłych umiejętności zniszczenia wszystkiego, czego się dotknie, powinien nosić nazwę homo perniciosius.

Jest w tej książce też pewna zagadka lub nawet zaskakujące odkrycie, które tworzy niesamowitą historyczną aurę wokół samej planety.

Mars jest powieścią niezwykle ciekawą, bardzo dobrą i zasługującą na uwagę. To jedna z tych książek, które przejdą kiedyś do klasyki polskiej literatury. Nie tylko polski czytelnik powinien ją przeczytać, ale każdy człowiek na Ziemi, a już z pewnością ci, którzy dołożą cegiełkę do kolonizacji Marsa.

I na koniec, tak po prostu, jest to świetna powieść, w której jakości wątków obyczajowych mogłyby pozazdrościć pisarki lubujące się w klimatach love story. Nie ma ich za wiele, ale są świetne. A sam autor to chyba najsympatyczniejszy pisarz w Polsce.

Mars jest powieścią epicką. Koniec. Kropka.


Bawiąc się tempem, można w ciągu jednego roku przeżyć kilkadziesiąt lat, na czas snu wyrzucając z pamięci istnienie świata zewnętrznego.

RAFAŁ KOSIK

pisarz science fiction, publicysta i scenarzysta. W swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną z elementami sensacji i horroru. Opublikował liczne opowiadania (m.in. w „Nowej Fantastyce” i magazynie „Science Fiction, Fantasy & Horror”), powieści Mars (2003), Vertical (2006) oraz Kameleon (2008) i zbiór opowiadań Obywatel, który się zawiesił (2011), Nowi Ludzie (2013). Rafał Kosik pisze również science fiction dla młodzieży – bestsellerową serię „Felix, Net i Nika”. Powieść Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa została zekranizowana. Najnowszy cykl książek „Amelia i Kuba” dedykowany jest dla nieco młodszych czytelników. Rafał Kosik za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, m.in.:

· Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY dla Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi oraz Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

· Nagrodę za rok 2005 na Pierwszym Polsko-Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, organizowanym m.in. przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Festiwal Filmów Dziecięcych w Giffoni za scenariusz serialu opartego na Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

· Nautilus 2006 za Vertical

· Nominacja do nagrody im. Janusza A. Zajdla 2007 za Vertical

· Mały Dong – Dziecięcy Bestseller Roku 2007 dla Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

· Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów nominowany do Książki Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY

· Najlepsza Polska Książka Fantastyczna w plebiscycie „Fantastyka 2008” portalu Katedra za Kameleona

· Najlepsza Młodzieżowa Książka Fantastyczna w plebiscycie „Fantastyka 2008” portalu Katedra za Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 1

· Nagrodę im. Janusza A. Zajdla 2008 za Kameleona

· SFINKS 2008 za Kameleona

· Literacką Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego 2008 za Kameleona

· Najlepsze Wznowienie w plebiscycie „Fantastyka 2009” portalu Katedra za Marsa

· Najlepsza Młodzieżowa Książka Fantastyczna w plebiscycie „Fantastyka 2009” portalu Katedra za Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka


Tytuł: Mars

Autor: Rafał Kosik

Wydawnictwo: Powergraph

Data wydania: 8 kwietnia 2022

Wydanie: 6 (poprawione)

Premiera: 2003

Seria wydawnicza: Fantastyka

Projekt okładki: Rafał Kosik (Ilustracja na okładce: Jan Kosik)

Oprawa: twarda

Liczba stron: 384

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-66178-65-6


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


RAFAŁ KOSIK W WYDAWNICTWIE POWERGRAPH


OFICJALNA STRONA AUTORA






POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Agla to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu.

Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO POWERGRAPH NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POWERGRAPH NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.hultajliteracki.pl

www.powergraph.pl


#rafalkosik #mars #sciencefiction #powergraph #hultajliteracki #ksiazka #powiesc #scifi #literaturapolska #SF #prozapolska #fantastyka

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page