top of page
Szukaj

MANITOU - Graham Masterton

Nowy Jork, czasy współczesne. Do świata żywych powraca po trzystu latach duch największego indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodzony w ciele młodej dziewczyny, Karen Tandy, próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. Zbliża się pojedynek, w którym ludzkość może ponieść porażkę. Tylko okultysta Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmują walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi.

I to tyle, jeśli chodzi o blurb na okładce książki. A co my na to? Zaraz Wam napiszemy, ale najpierw cofniemy się trochę w czasie…

Jest rok 1974, do wydawcy, niejakiego Neville Spearmana, przychodzi z maszynopisem dwudziestodziewięcioletni Graham Masterton, redaktor naczelny Penthouse. Nie jest nowicjuszem, ma bogate CV, ale wszystko, a przynajmniej zdecydowana większość tego co do tej pory napisał, to… instruktarzowe książki erotyczne. Jest również autorem wielu publikacji krótkiej formy, ale jeszcze nigdy wcześniej nie stworzył czegoś tak mocnego i profesjonalnego, jak teraz. Zanim Masterton trafił do Spearmana, jego powieść została odrzucona przez kilku innych, bardziej lub mniej znanych wydawców. Ale Neville Spearman widział w młodym Grahamie drugiego Stephena Kinga, który właśnie debiutował ze swoją Carrie w USA i robił zawrotną karierę. W pierwszych miesiącach Manitou nie zrobił tak spektakularnej kariery, jak horror Kinga, ale powoli rozkręcał machinę Mastertona, który jednak wciąż poświęcał się instruktarzowym książkom erotycznym. I nagle powieść ta stała się światowym bestsellerem. Niemalże z dnia na dzień. Co prawda ruch hipisowski odchodził już w zapomnienie, ale szamańskie i okultystyczne wierzenia wciąż pozostawały żywe w umysłach milionów ludzi, więc taka fabuła musiała chwycić. I tak też się stało.


Zgodnie z podręcznikiem "Ginekologii klinicznej" plątanina tkanek i kości, którą nosiła panna Tandy na karku, była ludzkim płodem wielkości odpowiadającej ósmemu tygodniowi.

Fałszywy jasnowidz kontra potężny indiański szaman. Ten pierwszy to „cwaniaczek z miodem w uszach”, jakby to ujęła nasza sąsiadka, pani Wacławikowa. Za to drugi miglanc, to już całkiem inny kaliber. Misquamacusa, to wredny typ, który nie cofnie się przed niczym, posiada wielką moc i chęć sprowadzenia na Ziemię najgorszych demonów, jakie ludzkość jest w stanie sobie wyobrazić.

Ale choć Harry Erskine, to cwaniak i hochsztapler, to jednak podejmie wyzwanie, jakie postawiła mu Karen Tandy, dziewczyna, w ciele której odradza się Zło. Ma on po swojej stronie innego szamana, jak najbardziej żywego – Śpiewającą Skałę - który zrobi wszystko, aby pomóc Harremu zwyciężyć bestię.

Pytanie tylko, czy się uda?


Ma pan wszelkie powody, by czuć dreszcze. To najbardziej przerażająca rzecz, jaka kiedykolwiek mi się przytrafiła.

Masterton wszedł do panteonu pisarzy wybitnych mocnym uderzeniem i pozostał w nim po dziś dzień. A Manitou, to klasyk, którego nie powinno się recenzować, wiec odpowiadając na pytania: „A co my na to?”, odpowiadamy, że nawet jeśli wydawca pominąłby blurb na okładce książki, to i tak przygarnęlibyśmy tę powieść bez szemrania i z wielkim namaszczeniem, przeczytalibyśmy jeszcze raz i drugi, i ustawili na półce, na której trzymamy Dzieła Najlepsze.Graham Masterton - Popularny angielski pisarz. Urodził sie w 1946 roku w Edynburgu. Po ukończeniu studiów pracował jako redaktor miesięcznikach miedzy innymi Mayfair i w angielskim wydaniu Pentahouse'a. Autor licznych horrorów, romansów, powieści obyczajowych, thrillerów oraz poradników seksuologicznych. Zdobył Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i był nominowany do Bram Stoker Award. Debiutował w 1976 roku horrorem Manitou (zekranizowanym z Tonym Curtisem w roli głównej). Jego dorobek literacki obejmuje ponad 80 książek - powieści i zbiorów opowiadań - o całkowitym nakładzie przekraczającym 20 milionów egzemplarzy, z czego ponad 2 miliony kupili polscy czytelnicy. Wielką popularność pisarza w Polsce, którą często odwiedza, ugruntował cykl poradników seksuologicznych, w tym wielokrotnie wznawiane Magia sexu i Potęga sexu. W ostatnim czasie graham Masterton skupił się na kontynuacji cyklu kryminałów z Katie Maguire, do którego należy siedem powieści: Białe kości, Upadłe anioły, Czerwone światło hańby, Uznani za zmarłych, Siostry krwi, Pogrzebani i Martwi za życia.TYTUŁ: Manitou

TYTUŁ ORYGINALNY: The Manitou

AUTOR: Graham Masterton

WYDAWNICTWO: Albatros

TŁUMACZENIE: Wiesław Marcysiak

LICZBA STRON: 272

OKŁADKA: miękka

DATA TEGO WYDANIA: marzec 2018

ISBN: 978-83-8125-037-5


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


książka dostępna także w wersji e-book.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page