top of page
Szukaj

MAGIA BIOINŻYNIERII - Adam Piore

To, co jeszcze pod koniec XX wieku zobaczyć można było w filmie i przeczytać w książce, kilkadziesiąt lat później dzieje się naprawdę. Jedni nazywają to magią, inni ingerencją w to, co boskie i niedotykalne, a jeszcze inni nieuniknionym rozwojem inżynierii biochemicznej. Jakkolwiek by ten stan rzeczy nazwać, jedno jest pewne: Ludzkość ma zakusy na nieśmiertelność.


Ta książka przeraża w pewnym momencie. A może nawet w wielu momentach. Z jednej strony Autor przekonuje w swojej publikacji o konieczności ingerencji w ciało człowieka, z drugiej przestrzega przed konsekwencjami. I choć nie robi tego wprost, łatwo wydedukować, że nawet sami naukowcy mają niemałe obawy.

Abstrahując jednak od antagonistycznych działań, przyznać trzeba, iż Magia bioinżynierii to genialna książka, świetnie napisana, niemal jak powieść fantastyczno-naukowa, opowiadająca o sprawach, które "w głowie się nie mieszczą". Wydaje się, że bardzo potrzebna tym, którzy zastanawiają się nad przyszłością człowieka, jego egzystencji, walki z nieuleczalnymi chorobami i wrodzonymi przypadłościami. Nie są to ani duby smalone, ani trudny do zrozumienia naukowy werbalizm. To książka napisana językiem zrozumiałym, pozwalającym zgłębić tajniki interdyscyplinarnej dziedziny nauki, która mimo pewnych obaw i przerażenia, fascynuje, pobudza wyobraźnię i przede wszystkim przygotowuje do tego, co w medycynie przyszłości nieuchronne.


Nawet nie dysponując podstawami biologii, fizyki i chemii, ludzie od tysięcy lat starali się wygrać z naturą i zapanować nad umysłem oraz ciałem. By osiagnąc ten cel, posługiwaliśmy się technologią, która nierzadko była prymitywna, tajemnicza i zawodna. A jeśli to ulegnie zmianie? Czy mamy powód do niepokoju? Czy czeka nas zmiana na lepsze?

NADCHODZI ERA CZŁOWIEKA 2.0

Adam Piore proponuje nam fascynującą podróż do świata bioinżynierii przeżywającej obecnie cichą rewolucję. Najwięksi inżynierowie naszego pokolenia zaglądają w głąb ludzkiego ciała i dokonują przełomu, który odmieni oblicze ludzkości. Już teraz możliwe staje się odbudowywanie lub modyfikowanie człowieka – a to dopiero początek odkryć w tej dziedzinie.

Autor odwiedza naukowców zajmujących się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką, którzy opisują badania pozwalające na nowatorskie leczenie ciała i umysłu. Testuje „kombinezon mięśniowy”, który pomaga czubkami palców podnosić ciężar o wadze 40 kilogramów. Bierze też udział w wyścigu o stworzenie „viagry dla umysłu”. Relacjonuje niezwykłe historie ludzi, którym udało się zregenerować utracone w wypadkach fragmenty kończyn, oraz zagląda przez ramię lekarzom starającym się wykształcić u osób niemych umiejętność komunikacji telepatycznej. Ta pasjonująca książka udowadnia, że ciągle przesuwamy granice tego, co do niedawna wydawało się niemożliwe. Poznaj historię chłopca, który nie zapomina; kobiety, która widzi uszami; cudowne dziecka o sile Herkulesa.


"Wciągająca... i fascynująca"

- New York Times Book Review -

"Czy przyjdzie nam współdzielić planetę z nowym gatunkiem człowieka? Czy Homo sapiens będzie się musiał nią podzielić z Homo ipsum? Człowiem ma zakusy na detronizację boga. Czy to ma sens? Do czego to doprowadzi? Bioinżynieria generuje mnóstwo pytań i większość z nich pozostawia bez odpowiedzi. Książka Piore jest pozycją wybitną, mocną i znakomicie napisaną."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


"Bioinżynieria to muzyka przyszłości, bez której świat nie da rady istnieć. Jest nas coraz więcej, i wbrew pozorom, żyje się nam przez to coraz gorzej. Ludzka autodestrukcja potrzebuje naukowej alternatywy. Bóg już nie daje rady. Książka Adama Piore nakreśla w sposób łatwy do przyswojenia drogę, jaką ludzkość podąrza... jaką musi podążać, aby zachować ciągłość istnienia gatunku."

- Kamila Gala | naukowiec -


"Absolutnie powalająca książka poświęcona tematyce ludzkiego ciała. Piore pokazuje nam od kulis technologiczną rewolucję, dzięki której za sprawą bioinżynierii możliwe stało się nie tylko wyleczenie połamanych kończyn, ale także wzmocnienie organizmu. W przyszłości, której wizję snuje przed czytelnikiem, wszyscy możemy stać się Supermenami i Superwomen."

- Fareed Zakaria | GPS Książka Tygodnia -

 "Urzekająca wędrówka po ścieżkach bioinżynierii"

- The Daily Beast -

"Dzięki dużej ilości informacji oraz bijącemu z kart jego książki optymizmowi praca Piore’a przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom publikacji popularnonaukowych, ale także wszystkim, którzy śledzą zmiany w terapeutyce"

- Booklisty -

"Pozytywne i atrakcyjnie napisane podsumowanie najnowszych technologii biomedycznych"

- Library Journal -

"Zapiera dech w piersiach... Kiedy ją skończysz, będziesz zupełnie inaczej postrzegać własne człowieczeństwo"

- Kirkus -

"Piore stylowo i ze zrozumieniem pisze o skomplikowanych badaniach, dzięki którym moglibyśmy ulżyć cierpiącym – ale ceną, jaką przyszłoby nam zapłacić, są liczne wątpliwości natury etycznej"

- Publishers Weekly -

Ostatnią rzeczą, którą dwudziestojednoletnia Pat Fletcher zobaczyła przed eksplozją, był wypełniony chemikaliami stalowy pojemnik, który ni z tego, ni z owego wystrzelił do przodu niczym przekłuty balon. Z przerażeniem zauważyła, że plastikowy wąż, który trzyma w dłoniach, nagle stał się bardzo gorący. Na krótką chwilę świat zniknął w oślepiającym rozbłysku światła i nabrał barwy jasnego błękitu - tego samego koloru, co płomienie, które trawiły jej ciało.Magia bioinżynierii jest częścią serii wydawniczej #nauka.

W serii tej ukazują się najciekawsze tytuły popularnonaukowe, które w przystępny, zabawny, a niekiedy osobisty sposób opowiadają o fascynującym świecie współczesnej nauki. Znajdują się w niej pozycje, które stawiają nieoczekiwane pytania lub zwracają uwagę na nieoczywiste aspekty otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli masz w sobie niezaspokojoną ciekawość świata, to #nauka jest właśnie dla Ciebie!


ADAM PIORE

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz, zajmuje się zagadnieniami biologii człowieka, genetyki i psychologii. Były redaktor i korespondent magazynu Newsweek, od lat współpracuje m. in. z czasopismami Scientific American, Atavist, Business Week, Discover Magazine, Mother Jones. Mieszka w Nowym Jorku.


TYTUŁ: Magia bioinzynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości

AUTOR: Adam Piore

WYDAWCA: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

SERIA: #nauka

TYTUŁ ORYGINALNY: The Body Builders: Inside the Science of the Engineered Human

TŁUMACZENIE: Grzegorz Ciecieląg

PROJEKT SERII: Marta Jaszczuk

PROJEKT OKŁADKI: Sebastian Wojnowski

OPRAWA: miękka

LICZBA STRON: 352

FORMAT: 150 x 230 cm

PREMIERA: 2019

ISBN: 978-83-233-4588-6


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA


SERIA #NAUKA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#magiabioinżynierii #adampiore #wuj #ciało #geny #medycynaprzyszłości #wydawnictwouniwersytetujagiellońskiego #nauka #uniwersytetjagiellonski #dobreksiazki #wiedzaizycie #madreksazki #lubimyczytac #oczytanyfacet #hultajliteracki #recenzja #polecamy

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie