top of page
Szukaj

MAŁA SYBERIA - Antti Tuomainen

Finlandzka głęboka prowincja. Wioska, w której nic się nie dzieje, poza tym, że diabeł mówi dobranoc, a psy szczekają… no, nie tym, czym powinny. Ale wszystko się zmienia, kiedy w pobliżu spada meteoryt, który staje się nie tylko atrakcją, ale też niesamowitą pokusą: jeśli podzieliłoby się go na kawałki, można by za niego zgarnąć milion euro! Mieszkańcy wioski na zmianę pełnią przy nim wartę. Kiedy pilnuje go miejscowy pastor, Joel Huhta, dochodzi do włamania. Udaje mu się uratować skarb, który spadł z nieba, i na własną rękę próbuje znaleźć sprawcę. Nie jest to jednak jedyne śledztwo Joela. W tym drugim, ważniejszym, próbuje odkryć, kto jest odpowiedzialny za to, że jego ukochana żona spodziewa się dziecka. Bo na pewno nie on. Kto wie, czy nie chodzi o tę samą osobę? Podejrzanych jest kilku – były kierowca rajdowy, miejscowy rzeźnik, właściciel siłowni… Joel ma do pomocy jedynie wyznawcę teorii spiskowych, a tymczasem robi się naprawdę gorąco, ponieważ w okolicy pojawia się rosyjski gangster.

Co może zakłócić spokój małej, sennej wioski na fińskim zadupiu, gdzie liczbę mieszkańców szacuje się na nieco ponad tysiąc osób? Cholerny meteoryt. Pal licho, gdyby spustoszył wioskę, zniszczył ją doszczętnie, zmiótł z powierzchni ziemi, ale on sobie spokojnie spada, jak gdyby nigdy nic, a ludzie dostają korby, kiedy kosmiczny przybysz zostaje wyceniony na grube siano. Jednak zamiast grubego siana, mamy grube wióry, bo oto zadupie Finlandii staje się areną zmagań o przywłaszczenie "kamyczka" i zarobieniu na nim dużej forsy. Wtedy zaczyna się jazda. Jedynym sprawiedliwym wydaje się pastor Joel, niczym samotny wilk McQuade przemierza "rubieże" wioski, aby zwalczać chciwych przestępców łaszących się na meteoryt. Walka będzie nierówna i trudna, ale tylko Joel ma szansę rozwikłać zagadkę aroganckiej próby kradzieży drogocennej skały.


Bestseller #1 w Finlandii.


Uznany przez „The Times” za jedną z najlepszych książek ostatnich pięciu lat.


Uhonorowany Nagrodą Petrona jako najlepsza skandynawska powieść kryminalna 2020 roku.


Nominowany do nagrody CWA International Dagger.


Powieść bardzo dobra, Tuomainen trzyma poziom z poprzednich książek. Jest zabawnie, jest nonszalancko i bez napinki, zagadka kryminalna nieco błaha, ale to akurat atut tej książki, w której nie tyle chodzi o tło kryminalne, jak o relacje międzyludzkie. No, tych atutów jest tu znacznie więcej i książka przypomina nieco brytyjski humor, w którym najczęściej akcja toczy się nieco ślamazarnie, ale za to ilość i jakość absurdu śmieszy do upadłego. Okazuje się, że Finowie wiedzą, co znaczy brytyjski humor, a już na pewno zna się na tym Antti Tuomainen.

Autor Małej Syberii ma dar do komponowania prostych historii w sposób mocno zawiły, a ta książka jest tego najlepszym przykładem. Akcja toczy się nieco ospale, ale przeskoki w fabule są nagłe i nieoczekiwane, a cała ta historia przez niego opowiedziana trąci tragikomedią, od której nie sposób się oderwać.Choć wydawało mi się, że pewne pomysły pojawiały się już w poprzednich książkach autora, to absolutnie nie miało to żadnego wpływu na jakość tej powieści. Dzieją się tu cuda wianki, a całość prowadzi do zaskakującego zakończenia.

Jest to co prawda lekka i przyjemna powieść, która nie wszystkim może się podobać i może być uznana przez wybrednych co najwyżej za ciekawe czytadło, ale ja jestem wielkim fanem Tuomainena i cholernie podoba mi się jego sposób wtłaczania w powieść miękkiej fabuły kryminalnej, która wcale nie musi być ani przesadnie brutalna, ani przesadnie krwawa. Uważam, że to jeden z lepszych pisarzy beletrystycznych na świecie, a Mała Syberia jest wprost genialna. Niewielu współczesnych pisarzy miałoby odwagę na taki "kryminalny lajcik" w chwili, kiedy brutalne i krwawe kryminały są w modzie. Owszem, pisarzy komedii kryminalnych jest sporo, ale uwierzcie mi, niewielu jest w stanie dorównać Tuomainenowi.

Między Bogiem a prawdą (jak mawiał mój dziadek) nie jest to ani kryminał co się zowie, ani rasowa kryminalna komedia, to raczej obyczaj wysokich lotów przeplatany absurdalnym humorem i kryminalną zagadką, której prawdopodobnie nie podjąłby się żaden inny fikcyjny "padre". Ani Mateusz rodem z Polski, ani włoski Don Matteo, ani angielski Brown, czy też Amerykanin Dowling. Joel to jednak zupełnie inna para kaloszy, to absolutne przeciwieństwo ww wymienionych bohaterów i chyba najfajniejszy z nich wszystkich, choć jego sposób bycia nieco wnerwia...

Tak czy owak, książka jest kapitalna, jak wszystko, co napisze Tuomainen. Te wydania, które ostatnio pojawiają się w Albatrosie, są wspaniałe, okładki prima sort i wszystko jest tak, jak należy.

Uwielbiam Tuomainena, uwielbiam te wydania i uwielbiam Albatrosa. Niewiele w Polsce jest wydawnictw, o których może mówić w samych superlatywach, a Albatros jest jednym z tych, do których nie można się przyczepić, wszystko, co od nich wychodzi, jest po prostu zajebiste. Znajdziecie tam jeszcze dwie inne książki tego autora (Wydawca pisze o czterech), ale te były wydane w innej szacie graficznej, a my po cichu liczymy, że zostaną wznowione z projektem graficznym Justyny Nawrockiej, bo ta kolekcja jest naprawdę zacna.


"Mnóstwo akcji i humoru, który stał się już znakiem firmowym Tuomainena, a do tego szczypta nostalgii. To jak dotąd najlepsza książka tego autora."

- The Guardian -


"Tuomainen to najzabawniejszy pisarz w Europie."

- The Times -


"Podczas gdy większość skandynawskich autorów pisze coraz mroczniejsze książki, Tuomainen stawia na lekkość i świetnie mu to wychodzi."

- The Observer -


ANTTI TUOMAINEN

(ur. 1971 r. w Helsinkach), fiński pisarz, autor dziesięciu powieści kryminalnych, których tłumaczenia ukazały się w 27 krajach. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował w agencjach reklamowych jako copywriter. Debiutował w 2006 r., a międzynarodowy rozgłos przyniosła mu wydana pięć lat później powieść Uzdrowiciel, która zdobyła tytuł Najlepszej Fińskiej Powieści Kryminalnej i była nominowana do prestiżowej skandynawskiej Nagrody Szklanego Klucza. Powieść Czarne jak moje serce została uznana przez fińskich czytelników za najlepszy kryminał ostatniej dekady i sfilmowana przez fińskiego producenta Making Movies LTD. Czarną komedię kryminalną Człowiek, który umarł nominowano do trzech ważnych europejskich nagród literackich: Prix du Polar Eurpeen, Petrona Award i Last Laugh Award. The Rabbit Factor, początek pierwszej w karierze Tuomainena trylogii, jest obecnie ekranizowany przez Amazon Studios, w roli głównej zagra Steve Carell. Książka ukaże się w Polsce w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Albatros. Obecnie Tuomainen razem z żoną mieszka w Helsinkach, a kiedy nie pracuje nad nowymi powieściami, pisze opowiadania i artykuły dla prasy.


Tytuł: Mała Syberia

Autor: Antti Tuomainen

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 28 września 2022

Tytuł oryginalny: Pikku Siperia

Tłumaczenie: Bożena Kojro

Premiera: 2018 r.

Projekt okładki: Justyna Nawrocka / Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 320

Format: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-6733-819-6


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Filip Kosior)


ANTTI TUOMAINEN W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORAPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Książka wydana w 50. rocznicę nakręcenia kultowego filmu Ojciec Chrzestny. Kulisy powstania dzieła, które zachwyciło widzów i otworzyło zupełnie nowy rozdział w historii amerykańskiej kinematografii. A po drodze wkurzyło wpływowych polityków, biznesmenów i najgroźniejszych kryminalistów Ameryki. Równie dramatyczna i przykuwająca do fotela jak sam obraz Francisa Forda Coppoli! Zawiera zdjęcia z planu filmowego, premiery filmu i jego promocji. Historia powstania Ojca chrzestnego to opowieść o walkach. Choć bezkrwawych, to równie bezwzględnych i emocjonujących jak brutalne wojny między mafijnymi rodzinami... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.wydawnictwoalbatros.com www.hultajliteracki.pl


#anttituomainen #malasyberia #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #komediakryminalna #powiesc #ksiazka #literaturafinska #literaturaskandynawska #albatros #komedia #kryminal #ksiazkaroku

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•

• REDAKCJA TEKSTÓW•


hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944