top of page
Szukaj

MÓZG. WŁADCA CZASU - Dean Buonomano

Czym jest czas? Wytworem ludzkiej manipulacji światem, czy może czymś - co wydawałoby się - człowiek okiełznał i kontroluje? Czy przeciętny człowiek zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, że odmierzanie czasu jest znacznie trudniejsze, niż nam się wydaje? Wystarczy nieznaczna manipulacja mózgiem i człowiek traci poczucie czasu, który zaczyna płynąć "nieco" inaczej.


Nic nie jest takie, jak nam się wydaje - przekonują uczeni. A to właśnie mózg odpowiada za to, co nam się "wydaje". Jak to wszystko pojąć, jak to zrozumieć? Tu z pomocą przychodzi nam właśnie Dean Buonomano, który "rozpracowuje" najważniejszy organ człowieka na części drobne. Używa dość często języka "mocno" naukowego, nie do końca przystępnego dla "szarego" czytelnika. Ale paradoksalnie - jest to wielki plus tej książki, bo jakże zrozumieć mózg, nie starając się rozumiejąc kilku kazuistycznych słów. Także wstęp do tej książki powinien być jasny i prosty: Chcesz zrozumieć mózg, przeczytaj tę książkę ze zrozumieniem. My, tu w Hultaju, jesteśmy święcie przekonani, że Mózg. Władca czasu, to jedna z najważniejszych książek naukowych, napisanych dla "zwykłego, szarego" czytelnika, naciągana tak, aby ten "zwykły, szary" czytelnik mógł nieco się mózgiem nagimnastykować. A tak na poważnie, książka Deana Buonomano jest rewelacyjną pozycją dla każdego człowieka, który choć odrobinę wykazuje chęci zrozumienia istoty istnienia świata.


Dlaczego dzień może być krótszy niż godzina, a minuta dłuższa od dnia.

"Czas" to pojęcie skomplikowane, bardziej niż "przestrzeń". Owszem, to prawda, że przestrzeń ma więcej wymiarów niż czas: żeby dokładnie określić położenie w przestrzeni, trzeba podać trzy wartości (na przykład szerokość i długość geograficzną oraz wysokość), podczas gdy do oznaczenia jakiegoś momentu w czasie wystarczy tylko jedna wartość liczbowa.

Twój mózg nieustannie mierzy czas. Kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki, wie ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar! Jak ludzki mózg mierzy czas?

Jak robią to mózgi zwierząt?

I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem mózgu? W swojej książce Mózg, władca czasu, Dean Buonomano poszukuje odpowiedzi na te niezwykle ważne pytania - odpowiedzi, od których zależy więcej, niż myślisz.


"Talent Buonomano sprawił, że lektura przypominała rozmowę w ulubionej kawiarni." - Stephon Aleksander |profesor fizyki na Brown University, autor książki 'Jazz i fizyka' -

"Książka Deana Buonomano to objawienie, które głosi zupełnie nową wizję mózgu." - Lee Smolin | autor książki 'Czas odrodzony' -


"Parafrazując pewnego klasyka, po tej książce wiem, że nic nie wiem. Cholernie ciekawa książka. Bardzo ważna i niebywale mądra."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


Co sprawia, że ludzie jako jedyni są zdolni do umysłowych podróży w czasie? Czy ludzkie neurony mają jakąś wyróżniającą się cechę? Czy chodzi o wielkość naszego mózgu? A może w ludzkim mózgu występują jakieś ośrodki nieobecne u innych zwierząt?

DEAN BUONOMANO

Jest profesorem neurobiologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i wiodącym teoretykiem w dziedzinie neuronauki czasu.
TYTUŁ: Mózg. Władca czasu.

AUTOR: Dean Buonomano

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

TYTUŁ ORYGINAŁU: Your Brain Is a Time Machine. The Neuroscience and Physics of Time.

TŁUMACZENIE: Adam Tuz

KATEGORIA: popularnonaukowe

PROJEKT OKŁADKI: Paweł Panczakiewicz

OPRAWA: twarda

Data wydania: 24.01.2019 Format: 135mm x 206mm Liczba stron: 392

ISBN: 978-83-8123-374-3


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORAPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#deanbuonomano #mózg #władcaczasu #prószyński #hultajliteracki #recenzja

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page